Reklama

Służba Więzienna

Posłowie za projektem w sprawie limitów wydatków na dojazdy funkcjonariuszy SW

Fot. Facebook Służba Więzienna
Fot. Facebook Służba Więzienna

Sejmowa komisja zaaprobowała we wtorek projekt zmiany ustawy o Służbie Więziennej określający limit wydatków na ryczałty za dojazdy przysługujące funkcjonariuszom SW na lata 2022–2031. Jednocześnie komisja wprowadziła poprawkę dot. więziennej służby zdrowia.

Projekt przygotowany w resorcie sprawiedliwości został przyjęty przez rząd w drugiej połowie listopada br. Chodzi w nim o ryczałt za dojazd do miejsca pełnienia służby przysługujący funkcjonariuszowi SW. Przysługuje on funkcjonariuszowi Służby Więziennej, który mieszka poza miejscowością pełnienia służby. Zgodnie z projektem w latach 2022-2031 nowy limit wydatków budżetu państwa na ten cel ma wynieść 96 923 000 zł. W latach 2012-2021 wynosił on 75 930 000 zł. W nowelizacji chodzi więc o określenie tego ryczałtu - z rozpisaniem na poszczególne lata - w odniesieniu do kolejnych 10 lat, od roku 2022. Projektowane limity zostały określone przez odniesienie do tego jaki obowiązywał na rok 2021 z waloryzacją. Nowe przepisy miałyby wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Nie tylko ryczałt

Podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka jej przewodniczący Marek Ast zgłosił poprawki związane z kwestiami pandemii koronawirusa i odnoszące się do więziennej służby zdrowia. "Działamy pod presją czasu i w okolicznościach stanu nadzwyczajnego, w którym niektóre regulacje też wymagają pewnego tempa" - mówił Ast. Jak dodał, zmiany "związane są z koniecznością podjęcia środków zaradczych w krytycznych sytuacjach, w jakich znalazła się więzienna służba zdrowia w związku z dużą liczbą zachorowań na Covid-19". 

Poprawki spotkały się z krytyką posłów opozycji, którzy wskazywali, że wykraczają one poza pierwotną tematykę projektu i przez to mogą być niekonstytucyjne. "Traktujmy się poważnie, mówimy o bardzo ważnych kwestiach wolnościowych, medycznych i wrażliwych. A my tu mamy wrzuconą z zaskoczenia jakąś poprawkę dotyczącą wydawania leków, prowadzenia opieki medycznej" - mówił Arkadiusz Myrcha. Zastrzeżenia do poprawki zgłosiło także Biuro Legislacyjne. 

Za koniecznością wprowadzenia poprawki opowiedziała się natomiast wiceminister sprawiedliwości Anna Dalkowska. "Sytuacja, w której się znajdujemy jest zupełnie wyjątkowa, a zmiany mają na celu usprawnienie funkcjonowania SW w okresie pandemii. (...) Taki jest cel tej poprawki, a sytuacja, w której się znajdujemy, powoduje konieczność dynamicznych reakcji" - wskazywała.

Ostatecznie poprawkę zgłoszoną przez Asta poparło 14 posłów z komisji, zaś 10 było przeciw. Z kolei za całością projektu wraz z poprawką opowiedziało się 12 posłów, dziewięciu było przeciw, zaś czterech wstrzymało się od głosu. Projekt trafi teraz do drugiego czytania w Sejmie.

Problem nadal nierozwiązany

Nowelizacja ustawy o SW choć, jak podkreślają funkcjonariusze potrzebna, nie jest jedyną zmianą na jaką czekają. Funkcjonariusze Służby Więziennej wciąż czekają m.in. na zmiany w art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym. Dziś wiemy już, że w przygotowany przez MSWiA projekt, nie obejmuje mundurowych z SW, choć wiceminister sprawiedliwości Michał Woś w piśmie do MSWiA wsparł strażników więziennych w dążeniu do włączenia ich do zapisów dokumentu, a podczas ostatniego spotkania Podzespołu Rady Dialogu Społecznego ds. Służb Mundurowych, zadeklarować miał, że Ministerstwo Sprawiedliwości będzie brało udział w pracach nad projektem. Podczas spotkania w RDS, wiceszef MSWiA Maciej Wąsik poinformował, że dokument w kształcie, który został zaprezentowany trafi do Sekretarza Stanu do Spraw Parlamentarnych w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Łukasza Szrajbera i zgłoszony zostanie do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Jak na razie nie wiadomo kiedy do przygotowanego w MSWiA projektu ustawy, który dziś obejmuje tylko formacje podległe resortowi spraw wewnętrznych i administracji, dopisani zostaną funkcjonariusze Służby Więziennej. 

PAP/IS24

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama