Reklama

Służba Więzienna

Podwyżki w SW niebawem do wypłaty. Porozumienie osiągnięte

Fot. Facebook Areszt Śledczy Warszawa Służewiec
Fot. Facebook Areszt Śledczy Warszawa Służewiec

Resortowi sprawiedliwości i funkcjonariuszom Służby Więziennej udało się dojść do porozumienia w sprawie podziału tegorocznych podwyżek. Te, podzielone tak jak oczekiwali tego we wspólnym stanowisku związkowcy, na konta mundurowych trafić powinny wraz z kwietniowym uposażeniem. Zwaloryzowane ma zostać także uposażenie na najniższej, 1. grupie zaszeregowania. 

Reklama

"Informujemy, że podwyżki w Służbie Więziennej realizowane będą poprzez podniesienie uposażeń funkcjonariuszy w równej wysokości kwotowej 589 zł brutto (z nagrodą roczną 638 zł). Na tę kwotę składa się: 412 zł wzrostu uposażenia zasadniczego, 79 zł średniego skutku wzrostu dodatku z tytułu wysługi lat w związku z podwyższeniem uposażenia zasadniczego, oraz 98 zł mechanizmu wyrównującego wynikającego z ustawy okołobudżetowej na rok 2023" – czytamy w wydanym przez Służbę Więzienną pod koniec ubiegłego tygodnia komunikacie. Jak zapewnia SW, zmienione rozwiązania sprawią, "że funkcjonariusze w grupach zaszeregowania od 1 do 32 osiągną podwyżkę korzystniejszą niż przewidywany w ustawie budżetowej procent wzrostu płac". 

Reklama

Czytaj też

Reklama

Zaproponowany podział odpowiada oczekiwaniom związkowców, którzy postulowali – we wspólnie wydanym stanowisku – równy podział przewidzianej na 2023 rok waloryzacji. Okazuje się też, że resort sprawiedliwości poszedł jeszcze na jedno ustępstwo, dotyczące tego których grup zaszeregowania podwyżka ma dotyczyć. Jak informowali jeszcze jakiś czas temu związkowcy, podwyżka miała (w myśl propozycji złożonej przez stronę służbową) nie obejmować najniższej w formacji grupy zaszeregowania. Dziś wiemy już ze zmiany dotyczyć będą - tak jak chcięli mundurowi - wszystkich. "Po wielu latach braku waloryzacji w 1. grupie zaszeregowania, strona służbowa zdecydowała o podwyższeniu dotychczasowej kwoty o 100 zł tj. o kwotę wyższą niż procent wzrostu wynagrodzeń przewidziany w ustawie budżetowej" - czytamy w komunikacie wydanym przez SW. Warto przypomnieć, że funkcjonariusze oczekiwali waloryzacji także tej grupy zaszeregowania, bowiem jej wysokość ma wpływ na – co podkreśla też Centralny Zarząd SW – m.in. wysokość dopłaty do wypoczynku czy jednorazowego odszkodowania, które wylicza się na podstawie tej grupy zaszeregowania. 

Ponadto w budżecie na rok 2023 zostały zabezpieczone dodatkowe środki finansowe w wysokości ponad 14 mln zł z przeznaczeniem na wypłaty dla funkcjonariuszy Służby Więziennej rekompensaty pieniężnej za nadgodziny, przewidziano wzrost funduszu nagród o dodatkową kwotę 6 mln zł, a także zostały zwiększone o ok. 17,5 mln zł (wzrost o 70 proc.) środki na poprawę warunków pełnienia służby – zgodnie z komunikatem po spotkaniu strony służbowej i strony społecznej z sekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Panem Ministrem Michałem Wosiem z 9 grudnia 2022 r.
fragment komunikatu CZSW

Jak poinformowała Służba Więzienna, od 1 marca każdy funkcjonariusz Służby Więziennej, który osiągnął 15 lat służby otrzymać miał także świadczenie za długoletnią służbę, a jego średnia wysokość ma wynosić ok. 300 zł brutto. Kwota o której mowa nie obejmuje jak na razie waloryzacji – co do której porozumienie osiągnięto dopiero w ubiegłym tygodniu – więc można oczekiwać, że kwoty dodatku antyemerytalnego, po wejściu w życie podwyżek, ulegną zwiększeniu. SW przypomina również, że od 1 stycznia 2023 r. weszły w życie zmiany umożliwiające coroczny (a nie jak dotychczas co 5 lat) wzrost dodatku za wysługę lat po 15 latach służby. Dodatek wzrasta o 1 proc. za każdy następny rok służby, aż do wysokości 35 proc. po 30 latach służby.

Teraz mundurowi z SW czekają już tylko na formalne przeprocedowanie i publikację rozporządzenia. Z informacji do jakich udało się dotrzeć redakcji wynika, że projekt odpowiedniego dokumentu ma pojawić się lada dzień. Wydaje się zatem, że wyższe kwietniowe wypłaty – wraz z wyrównaniem za marzec – są raczej niezagrożone.

DM

Reklama

Komentarze (1)

  1. Bolo1978

    Jakoś policzyłem i nie wychodzi 20% jak zwykle w dupsko..

Reklama

Najnowsze