Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie. Co z tym programem modernizacji?

29 czerwca 2021, 12:34
wąsik, fot. mswia, sejm, komisja
Fot. MSWiA

Mija kolejny miesiąc, a projektu ustawy modernizacyjnej dla służb mundurowych próżno szukać tak w wykazie prac rządu, jak i na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Z informacji jakie na początku czerwca, w odpowiedzi na poselską interpelację, przekazał wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Wąsik wynika, że w resorcie wciąż trwają prace nad projektem. Nie odbyło się też "pilne" spotkanie w sprawie ustawy, o które w połowie miesiąca wnioskowali mundurowi związkowcy.

Brak lub opóźnienie wejścia w życie kolejnej ustawy modernizacyjnej może wprowadzić "w szeregach (…) służb falę niezadowolenia i goryczy, co w efekcie mogłoby doprowadzić do powrotu sytuacji napięć i protestów, jakie miały miejsce w roku 2018" – pisał w połowie miesiąca w piśmie do szefa MSWiA przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Wnioskował on o "pilne spotkanie poświęcone konsultacjom nowego wieloletniego programu modernizacji służb mundurowych". Jak się jednak okazało, do spotkania do dziś nie doszło. "Wciąż czekamy na wyznaczenie terminu" – mówi pytany o rozmowy z kierownictwem MSWiA szef FZZ SM Krzysztof Oleksak. 

Czekając na… 

Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA, jeszcze w maju w rozmowie z redakcją InfoSecurity24.pl zapewniał, że "projekt ustawy jest na ukończeniu". Jak mówił, przed resortem konsultacje ze związkami zawodowymi i akceptacja na forum rządowym. Jak na razie jednak ministerstwu nie udało się ani uzgodnić rozwiązań ze związkowcami, ani skierować dokumentu pod obrady rządu. Co więcej, projekt wciąż owiany jest niemałą tajemnicą, a informacji na temat rozwiązań, które proponuje jest naprawdę niewiele. Wiemy – co deklarował Wąsik – że na nowy program modernizacji przeznaczonych ma zostać nie mniej środków niż na jego poprzednią edycję, choć – jak mówił – "sporo do powiedzenia w tej kwestii ma premier czy minister finansów", a "priorytetów i zadań jest bardzo dużo".

W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, we współpracy z ww. formacjami, trwają prace nad projektem programu, który – po uzyskaniu ostatecznego kształtu i przyjęciu przez Radę Ministrów – zostanie skierowany do Sejmu RP.

Maciej Wąsik, sekretarz stanu w MSWiA, odpowiedź na interpelację 7 czerwca 2021 r.

Kiedy zatem poznamy projekt, nie wiadomo. Chociaż to, kiedy dokument zostanie upubliczniony – jeśli prace nad jego kształtem są już zakończone – to tylko jedna strona medalu. Druga, znacznie ważniejsza, dotyczy jego zawartości. Co do tego, że pieniądze w budżetach służb to środki na ich bieżące funkcjonowanie, natomiast te, które pochodzą z ustaw modernizacyjnych pozwalają na dalszy rozwój formacji, zgadzają się zarówno przedstawiciele MSWiA jak i funkcjonariusze. I mówiąc o pewnych ogólnych założeniach, obie strony zgadzają się w też zapewne w wielu innych punktach. Diabeł jednak – jak powszechnie wiadomo – tkwi w szczegółach. I tak np. minister pytany o podwyżki dla funkcjonariuszy – choć trzeba jasno powiedzieć, że ich nie wyklucza – odpowiada, że "służby mundurowe to nie tylko funkcjonariusze, ale też pracownicy cywilni" i resort zamierza "mocniej spojrzeć" na tę grupę, której "dotychczasowe ustawy modernizacyjne nie obejmowały". Mundurowi związkowcy mówią z kolei wprost, że nie wyobrażają sobie "żeby nowa ustawa modernizacyjna nie przewidywała podwyżek zarówno dla pracowników cywilnych, jak i funkcjonariuszy". Jak podkreślał Krzysztof Oleksak, nikt takiego scenariusza w ogóle nie bierze pod uwagę.

Czy kwestia podwyżek będzie jedną z kwestii spornych oczywiście nie wiadomo, nie zmienia to jednak faktu, że tego typu "spraw do dogadania" może być co najmniej kilka i wszędzie tam, gdzie w grę wchodzić będą pieniądze – a przecież to o nie chodzi w modernizacji – nie będą to łatwe negocjacje. Patrząc na to, jak "oszczędnie" MSWiA informuje o jednym ze sztandarowych projektów i biorąc pod uwagę choćby fakt, że mimo prośby związkowców o pilne spotkanie, do dziś nie udało się go zorganizować, można przypuszczać, że albo projekt nie jest jeszcze w pełni gotowy albo wciąż trwają wewnątrzrządowe konsultacje dotyczące jego kształtu. I tak naprawdę bez względu na to, czy któreś z przytoczonych wyjaśnień jest zgodne ze stanem faktycznym czy powód jest zupełnie inny, projekt tej ustawy jest chyba jednym z najbardziej oczekiwanych w ostatnich miesiącach. To to od niego bowiem zależy – w sporej mierze – to, jak przez najbliższe lata wyglądać będzie mundurowa rzeczywistość. Nie dziwi więc, że jednym z częściej powtarzanych ostatnio zwrotów, jakie pojawiają się w rozmowach z funkcjonariuszami, których zapyta się o projekt tej ustawy, jest "czekamy z niecierpliwością".

Reklama
Reklama


KomentarzeLiczba komentarzy: 161
marek kr.
poniedziałek, 19 lipca 2021, 14:31

Ani kroku w tył..... Czas nadgonić stracone lata....

Adek
sobota, 17 lipca 2021, 19:09

Podwyżki zżarła inflacja i brak waloryzacji, od nastu lat nie ma podwyżek dodatków, możesz mieć 15-20 lat służby i tylko 300-400 pln dodatku, absurdalna i anormalna sytuacja. Pracujemy za marne grosze, poziom cen i opłat jest tak wysoki że pensja tego nie ogarnia, żyjesz z miesiąca na miesiąc, a gdzie jakiś chociaż krótki wypoczynek po szarpaninie przez rok na pierwszej linii. Wprowadźcie modernizację, bo wielu z nas, którzy mają już uprawnienia czeka w zasadzie na te decyzje, na tej podstawie ludzie zostaną lub odejdą, bo przy braku modernizacji kończą się perspektywy na godne zarobki, wiemy przecież ze przez lata nie wejdzie nic i to nie są jakieś złośliwości czy gorzkie żale, to realne życie i potrzeby, każdy ma rodzinę, musi patrzeć realnie, nie bujać w obłokach że może dadzą a może nie, konkrety Panowie Związkowcy, czas ogłosić jakieś informacje

rolek
poniedziałek, 19 lipca 2021, 14:29

W punkt!!!! Ileż można tyrać i żyć od pierwszego do pierwszego..... Wczasy heh jakie wczasy weekendowy wypad raz w roku na więcej nie starcza. Postawcie W końcu ultimatum, Mamy 21 Wiek , Chcemy godnie żyć!!!!

piko
piątek, 16 lipca 2021, 16:39

Dni lecą a nadal cisza..... niestety. już połowa lipca za nami

Realista
sobota, 17 lipca 2021, 13:43

Jak rozmawiam z ludźmi z różnych jednostek, to czekają tylko na decyzje, nie ma modernizacji, robią w tył zwrot i odchodzą, w cywilu robota jest a za miskę ryżu robić nie będą, zresztą bez modernizacji szykuje się sporo lat bez gorsza podwyżki więc wybór jest wsimir prosty

Krych
piątek, 16 lipca 2021, 22:35

Z początku liczyłem, że uda się coś ugrać, ale teraz już wątpię... Czasu mało, wstrzymane podwyżki dla budżetówki, nic dobrego to nie wróży. Zaczną się kolejne lata posuchy... Pytanie : ilu to wytrzyma?

Lalala
sobota, 17 lipca 2021, 12:45

Wkurzą się wszyscy, rozczarują, i albo będzie jak w 2018r., albo nie, jak zacznie się od nie dawania mkk, to potem już pójdzie samo,na zasadzie efektu kuli śniegowej, obu do tego nie doszło.

Kier
sobota, 17 lipca 2021, 14:36

Myślę że jak oleją modernizację to będzie niezły bajzel, nie można pozorwac działań i zwodzić ludzi, tym bardziej w obliczu faktu niskich zarobków

Kalina
czwartek, 15 lipca 2021, 23:39

Zobaczymy czy zobowiązania Rządu z 2018 się potwierdzą, było obiecane, było omawiane, było potwierdzane, czekamy na worowadzenie modernizacji

Hgddgh
piątek, 16 lipca 2021, 08:13

Jak to mówią "policjantowi jak się dobrze obieca to nawet dawać nie trzeba " :)

Kierownik
środa, 14 lipca 2021, 10:49

Pewnie lada tydzień będzie wiadomo coś więcej w związku z modernizacją i podwyżkami, przecież jest podpisane porozumienie, jest dokument, w którym strona rządowa zobowiązała się do wprowadzenia kolejnej ustawy modernizacyjnej, koniunktura w kraju coraz lepsza, pewnie po wakacjach, we wrześniu, dowiemy się jak te podwyżki będą wyglądały, może w końcu docenią tych 15+, dadzą więcej 5 grup, no bo, gdyby strona rządowa zerwała porozumienie z 2018r., to by frustracja była bardzo duża, w końcu dane słowo należy dotrzymać.

Winetou
czwartek, 15 lipca 2021, 19:55

Wszystko fajnie ,z tymże na to porozumienie masz 1.5 miesiąca, potem budżet na 2022 zostaje zamknięty, a potem wiadomo, wybory w 2023, a co potem?, nie wiadomo, zależy kto będzie rządził, więc sam widzisz, czasu zostało bardzo mało a oni się tylko konsultują, tak można i rok i dwa, zabawa w indian

Tweets InfoSecurity24