Służba Więzienna
Funkcjonariusze SW bez przerwy na posiłek
Funkcjonariusze Służby Więziennej skarżą się na brak przepisów określających czas na przerwę na posiłek w trakcie służby – informuje Rzecznik Praw Obywatelskich. W skargach do RPO zwracają uwagę, że prawo do godnych warunków spożywania posiłku mają osadzeni, a oni sami w trakcie wykonywania służby uprawnienia takiego nie mają. Rzecznik zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości z prośbą o podjęcie w tej sprawie inicjatywy ustawodawczej.
„Analiza obowiązujących regulacji w tym zakresie wskazuje, że tego rodzaju przepis nie istnieje w ustawie z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej” – pisze Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do Ministra Sprawiedliwości. Jak dodaje, przerw na posiłek nie regulują też przepisy rozdziału 14 ustawy, określające czas służby funkcjonariuszy, jak i przepisy odsyłające do odpowiedniego stosowania norm z Kodeksu pracy ani przepisy wykonawcze do ustawy o Służbie Więziennej na poziomie rozporządzeń.
Mundurowi proszący o interwencję mają zwracać uwagę na fakt, że osadzeni mają zagwarantowane prawo do „godnych warunków dotyczących spożywania posiłku”, a funkcjonariusze Służby Więziennej w trakcie wykonywania służby uprawnienia takiego –„wynikającego z powszechnie obowiązujących źródeł prawa” - nie posiadają.
Czytaj też: SW o krok od zakupu strzelnicy kontenerowej
Zaznaczyć należy, że przepis art. 66 ust. 1 Konstytucji RP określa, że każdy ma prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Sposób realizacji tego prawa oraz obowiązki określa ustawa.
Jak dodaje Adam Bodnar, jego zdaniem oddziałowi, to grupa - ze względu na stres jakim jest poddawana w związku z bezpośrednimi kontaktami z osadzonymi czy zakresem obowiązków występujących przy nadmiernej ilości osadzonych – "szczególnie podatna na wystąpienie chorób wynikających ze złych nawyków żywieniowych, jakim jest niespożywanie pokarmów przez kilka do kilkunastu godzin, bądź w sposób szybki - <<w biegu>>." RPO postuluje więc, by funkcjonariusze mieli możliwość nie tylko zamówienia, ale i poddania obróbce termicznej przyniesionych przez siebie produktów oraz spożywania ich regularnie w miejscach do tego przeznaczonych.
Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się z prośba do szefa resortu sprawiedliwości o „rozważenie możliwości podjęcia inicjatywy ustawodawczej w celu wprowadzenia w ustawie o Służbie Więziennej przerw w służbie umożliwiających funkcjonariuszom spożywanie posiłków”. Pismo wysłane zostało 4 sierpnia, więc na stanowisko ministerstwa trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać.
DM