Reklama

Służba Więzienna

Funkcjonariusze Służby Więziennej ofiarami "fali"?

GISW Warszawa Służba Więzienna
Zdjęcie ilustracyjne.
Autor. Areszt Śledczy w Warszawie Białołęce/Facebook

Trwa śledztwo w sprawie znęcania się starszych stopniem funkcjonariuszy Służby Więziennej nad młodszymi w Zakładzie Karnym w Kłodzku w latach 2012-2018 - informuje Biuro Rzecznik Praw Obywatelskich.

Reklama

Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk zwrócił się do dyrektora generalnego SW gen. Jacka Kitlińskiego z prośbą o informacje dotyczące wydarzeń, do których dojść miało między 2012 a 2018 rokiem w Zakładzie Karnym w Kłodzku, powołując się przy tym na lokalne doniesienia medialne. Media donosiły bowiem o przypadkach fizycznego znęcania się przez starszych stopniem funkcjonariuszy Służby Więziennej nad młodszymi w tej jednostce.

Reklama

Z publikacji wynikać ma - jak relacjonuje Biuro RPO - że zjawisko określane mianem "fali" trwało kilka lat i polegało na szarpaniu, biciu po twarzy, ściąganiu spodni, zakładaniu kajdanek, obezwładnianiu, przykuwaniu do grzejnika oraz zamykaniu w pustej celi. Znęcanie skończyć miało się w 2018 roku, po zawiadomieniu prokuratury przez dyrektora Zakładu Karnego w Kłodzku o możliwości przestępstwa. Ostatnio, w związku z uwzględnieniem przez sąd zażalenia pokrzywdzonych i dyrektora jednostki na postanowienie prokuratora o umorzeniu postępowania, śledztwo przedłużono do 30 czerwca 2023 r.

Czytaj też

Niezależnie od śledztwa, z punktu widzenia praw i wolności obywatelskich funkcjonariuszy rozpoczynających karierę zawodową niepokój budzi wystąpienie zjawiska "fali" w środowisku SW. O ile bowiem takie zjawisko mogło w przeszłości występować w odniesieniu do młodszych stażem poborowych czy w podkulturze więziennej, a sporadycznie w środowisku policyjnym, o tyle jego występowanie wśród funkcjonariuszy SW było marginalne.
Stanisław Trociuk, Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich

Biuro RPO, w związku z trwającym procesem, poprosiło szefa formacji o informacje, czy opisywane w publikacjach prasowych zdarzenia były mu znane oraz, czy podległe organy podejmowały działania zmierzające do wyjaśnienia tej sprawy, a jeżeli tak to jakie zapadły w niej ustalenia i wnioski? Trociuk chce również wiedzieć, czy w ostatnich 10 latach tego typu lub podobne zjawiska występowały w Służbie Więziennej, czy miały charakter incydentalny, czy też szerszy? A jeżeli tak, to jak się zakończyły? W pytaniach pojawia się również prośba o informacje w sprawie potencjalnych działań dyscyplinarnych i karnych w stosunku do osób, które w służbie stosowały przemoc fizyczną i psychiczną, względnie w inny prześladowały funkcjonariuszy lub pracowników Służby Więziennej. Biuro RPO chciałby znać ich liczbę, czego dotyczyły, miejsce występowania oraz konsekwencje służbowe, które wyciągnięto.

Reklama

Czytaj też

Gen. Kitliński ma również poinformować, czy Centralny Zarząd Służby Więziennej podejmował działania w zakresie szkoleń kadry, dotyczących pogłębienia wiedzy, przeprowadzania anonimowych ankiet w kwestii zapobiegania przemocy fizycznej i psychicznej oraz przeciwdziałania zjawiskom mobbingu (w tym "fali"), dyskryminacji i molestowania w Służbie Więziennej?

Reklama

Komentarze (2)

  1. Fusz07

    Obecnie tj sierpień 2023 Mobbing w AŚ Grójec. Sprawa zgloszona do ministerstwa

  2. Bolo1978

    O fali w SW nie słyszałem i nie widziałem a pracuję parę lat za to nagminne jest pomawianie , nierówne traktowanie, mobbing to cała prawda o SW

Reklama