Służby Mundurowe
Skażenie Odry. 1,5 tys. policjantów i 450 strażaków zaangażowanych w akcję
1553 policjantów i 452 strażaków jest zaangażowanych w działania wzdłuż biegu Odry w związku ze skażeniem rzeki - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Działania prowadzone są na terenie województw: zachodnio-pomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego.
Poniedziałek był kolejnym dniem działań służb związanych z katastrofą ekologiczną na Odrze oraz znalezieniu śniętych ryb na rzece Ner. Jak podało MSWiA na Twitterze, obecnie w działania wzdłuż biegu Odry zaangażowanych jest 1553 funkcjonariuszy policji i 452 strażaków. Prace prowadzone są na terenie województw: zachodnio-pomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego.
Z informacji jakie z kolei podała Państwowa Straż Pożarna wynika, że komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak "polecił zadysponować blisko 700 metrów zapory, która pomoże w odłowieniu śniętych ryb w Odrze w województwie zachodniopomorskim". "Polscy strażacy są gotowi do pomocy po niemieckiej stronie rzeki" - podkreśla formacja.
ℹ️ 1553 funkcjonariuszy @PolskaPolicja i 452 strażaków @KGPSP jest zaangażowanych w działania wzdłuż biegu Odry. pic.twitter.com/HuxPygAVDh
— MSWiA 🇵🇱 (@MSWiA_GOV_PL) August 15, 2022
Policyjna nagroda
O pomoc w znalezieniu winnych zaapelował w ubiegłym tygodniu komendant główny Policji. Z informacji jakie przekazano wynika, że szef formacji wyznaczył nagrodę w wysokości 1 mln "za wskazanie osoby odpowiedzialnej za zanieczyszczenie rzeki Odra lub posiadającej istotne informacje mogące doprowadzić do ustalenia sprawców". Jak dodano, informatorom zagwarantowana będzie anonimowość.
☎️Informacje można przekazywać dzwoniąc m. in. pod numer tel. 600940690 utworzony specjalnie w związku z prowadzonymi czynnościami i wyznaczeniem nagrody.
— Polska Policja 🇵🇱 (@PolskaPolicja) August 13, 2022
Można również kontaktować się z każdą jednostką w kraju.
Gwarantujemy anonimowość! pic.twitter.com/kQkYNy0fUn
Jak poinformował jeszcze w sobotę (13 sierpnia) wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, "najprawdopodobniej to człowiek jest przyczyną tego zjawiska – to jest albo nieodpowiedzialność, albo usuwanie jakiś ścieków w sposób nieuprawniony".
W miniony czwartek fala zanieczyszczonej Odry ze śniętymi rybami dotarła na teren woj. zachodniopomorskiego. W piątek, 12 sierpnia, w Szczecinie zebrał się sztab kryzysowy w związku z sytuacją na rzece. Tego samego dnia został wprowadzony zakaz wstępu do Odry w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i w dolnośląskim. Trwa oczyszczanie rzeki z truchła ryb, co jest konieczne, by nie pogłębiły się skutki tej katastrofy ekologicznej.
Od soboty (13 sierpnia br.) terenie województwa lubuskiego obowiązuje rozporządzenie porządkowe wojewody lubuskiego z dnia 12 sierpnia 2022 r. ws. wprowadzenia zakazu korzystania z wód Odry. Zakaz obowiązuje do 18 sierpnia 2022 r. Jego przestrzegania pilnuje policja, która prewencyjnie patroluje okolice Odry. Jak poinformował we wtorek w TVN24 wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, zakaz kontaktu z wodami Odry najprawdopodobniej będzie przedłużony. Zaznaczył, że przedłużenie zakazu po 18 sierpnia zależy m.in. od wyników badań i od obecności śniętych ryb w rzece.