Rząd zmienia tegoroczne plany budżetowe. Ponad 2 mld więcej dla służb i dodatkowy fundusz motywacyjny

22 września 2021, 13:28
morawiecki, fot. adam guz:kprm
Fot. Adam Guz/KPRM

Rada Ministrów przyjęła wczoraj projekt nowelizacji tegorocznej ustawy budżetowej i okołobudżetowej. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Centrum Informacyjne Rządu, dodatkowe pieniądze trafią m.in. do służb mundurowych. Mowa o kwocie ponad 2 mld złotych. Co więcej, w ramach noweli ustawy okołobudżetowej, powstać ma dodatkowy fundusz motywacyjny, z którego pracownikom sfery budżetowej będą mogły być wypłacane specjalne dodatki.

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy budżetowej, w której założono, że inflacja ma wynieść w ujęciu średniorocznym 4,3 proc., a PKB ma wzrosnąć o 4,9 proc. Dochody budżetu państwa w 2021 r. zostały zaplanowane na poziomie prawie 483 mld zł (w dotychczasowej ustawie budżetowej było to 404,5 mld zł), a wydatki budżetu państwa wyniosą 523,4 mld zł (dotychczas 486,8 mld zł).

Co oznacza to dla mundurowych? Z informacji przekazanych przez CIR wynika, że "na bieżące funkcjonowanie oraz na inwestycje Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej zapewnionych zostanie (jeszcze w tym roku - przyp. red.) dodatkowo 2,2 mld zł". Jak na razie nie wiadomo jak te środki zostaną podzielone między formacje oraz na jakie dokładnie cele pieniądze zostaną wydane. Wszystko dlatego, że projekty przyjętych przez rząd dokumentów nie zostały jeszcze opublikowane ani na stronach Rządowego Centrum Legislacji, ani tych należących do Sejmu. 

Oprócz ustawy budżetowej, rząd zdecydował się też znowelizować ustawę okołubudżetową. W jej ramach - jak informuje CIR - "utworzony zostanie dodatkowy fundusz motywacyjny w państwowych jednostkach budżetowych, z którego będą mogły być wypłacane specjalne dodatki pracownikom sfery budżetowej". Co więcej, zasilony ma zostać też m.in. Fundusz Wsparcia Policji, Fundusz Wsparcia Straży Granicznej oraz Fundusz Wsparcia Państwowej Straży Pożarnej. Rządowy komunikat nie zdradza jednak o jakich pieniądzach dokładnie mowa.

Podjęte przez rząd decyzje to generalnie dobra wiadomość dla mundurowych. Budżety służb na ten rok nie napawały optymizmem, a wszystko związane było z pandemią koronawirusa. Proponowane 2,2 mld to wprawdzie nie kwota, która pozwoli Policji, Straży Granicznej czy Państwowej Straży Pożarnej na przesadnie duże inwestycje, jednak biorąc pod uwagę, że - jak czytamy w komunikacie CIR - środki te mają zostać przeznaczone także "na bieżące funkcjonowanie" formacji, widać że ekstra środki są dziś niezbędne, a przynajmniej do takich wniosków doszedł rząd.

Z punktu widzenia samych funkcjonariuszy istotniejszą informacją jest ta dotycząca zmian w ustawie okołobudżetowej. Zgodnie z informacjami jakie przekazało MSWiA, a potwierdziło we wtorkowym (22 września) komunikacie NSZZ Policjantów, jeszcze w tym roku odmrożony ma zostać fundusz nagród. Znalazło to – jak się wydaje – odzwierciedlenie właśnie w nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2021. Zgodnie z rządowym komunikatem, jeszcze w tym roku, stworzony ma zostać bowiem specjalny fundusz motywacyjny, w ramach którego pracownicy sfery budżetowej (a więc zapewne także funkcjonariusze) będą mogli otrzymać specjalne dodatki. Czy uspokoi to nerwową sytuacją, z jaką mamy dziś do czynienia wewnątrz mundurowego środowiska? Nowelizacja nie będzie z pewnością lekiem na większość finansowych bolączek, jednak to jeden z elementów, o których zmianę funkcjonariusze postulowali od początku tego roku budżetowego. 

Teraz projekty ustaw trafią do Sejmu. Jak na razie nie wiadomo, czy posłowie zajmą się dokumentami już na najbliższym posiedzeniu, które zaplanowano na 29 września-1 października. Mimo, że w porządku obrad punkt ten nie jest dziś ujęty, to kiedy tylko przyjęte przez rząd projekty trafią do parlamentu, plan posiedzenia może zostać uzupełniony. Biorąc pod uwagę fakt, że chodzi o dodatkowe pieniądze, które mają zasilić tegoroczne budżety, zwłoka nie jest raczej sprzymierzeńcem mundurowych formacji. Można się domyślać, że gdyby czas wejścia w życie znowelizowanych przepisów zależał od funkcjonariuszy, trzeba by się kierować zasadą: im szybciej, tym lepiej.

DM

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 98
Gringo
czwartek, 23 września 2021, 19:43

Awanse w grupach powinny wyglądać prosto i przejrzyście, np. co 4 lata awans na grupie, to właściwy czas żeby się czegoś nauczyć i swoje odczekać. 3 grupa staż min. 4 lata...... 4 grupa staż min. 8 lat ...... 5 grupa staż min. 12 lat ..... 6 grupa staż min. 16 lat służby, to by utrąciło te całe spekulacje co komu się należy, przychodzi czas, masz pokończone kursy, staż, stopień dostajesz bez żadnej łaski, tak powinno być, oczywiście jak nie ma kar i uchybień w służbie, to by było sprawiedliwe i uczciwe wobec wszystkich, tych co czekali latami także, poza tym każda grupa była by jak stopień obwarowana karencją, na stopniach dokładnie tak to wygląda i jest dobrze.

Henryk
piątek, 24 września 2021, 09:02

A co z tymi, którzy już się nauczyli wystarczająco dużo, mają po kilkanaście lat służby lub nawet ponad dwadzieścia, mają wiedzę, szerszy zakres obowiązków, ale nie mogli awansować, bo nie było grupy dla nich, mało to osób takich jest, cała masa. Nie mogli by z racji powyższego przeskoczyć od razu np. na 5 grupę, żeby ich zmotywować.

abc
czwartek, 23 września 2021, 17:51

to bardzo dobry krok, żeby dać wszystkim wyższe grupy, w końcu wszyscy, nie ważne, jaki mają zakres obowiązków, młodzi f-sze z 3 grup zaszeregowania, z kilkuletnim stażem służby, którzy dopiero uczą się policyjnego rzemiosła, jak i ich starsi koledzy, którym do tej pory nie udało się awansować na wyższą grupę zaszeregowania, a którzy uczą tych młodszych policyjnego rzemiosła, ze stażem często 12-15-18-21 lat dostaną wyższe grupy, wydaje się, że 4, to bardzo poważny przeskok finansowy, około 50 zł brutto, i duża motywacja - dla tych starszych przede wszystkim. Na pewno fakt, że doświadczeni f-sze i młodzi f-sze wskoczą na 4 grupę to będzie duża motywacja, szczególnie dla tych doświadczonych, na pewno będzie też to ukłon w stronę ludzi, którym dzięki ciężkiej pracy udało się po wielu, często kilkunastu, a i nie rzadko ponad dwudziestu latach awansować na wyższą grupę, w domyśle tą 4. No a młodzi w końcu dostaną po kilku latach ten upragniony, zasłużony awans na 4 grupę, a starsi, mający po kilkanaście lat służby też poczują tą nową motywację, po uzyskaniu tej samej 4 grupy, co młodsi koledzy. No i będzie super, teraz młodzi i starsi mają 2-3 grupy i zarabiają tyle samo, a potem młodzi i starsi będą mieli 3-4 grupy i dalej będą zarabiali tyle samo, jedyna różnica, ten starszy będzie miał kilkanaście lat służby, a ten młodszy kilka lat służby, no i ten starszy będzie miał dużo więcej obowiązków służbowych, ale to tylko taki mały szczegół, najważniejsze, że będzie tak jak było :))), a przede wszystkim po równo (tylko ktoś zapomniał, że po równo to nie jest zawsze sprawiedliwie)

LEX RETRO NON AGIT
czwartek, 23 września 2021, 20:39

Dzielcie się dalej szkoda słów i cokolwiek komentować powodzenia w dalszej służbie .

Robert
czwartek, 23 września 2021, 20:00

W sumie, to najlepiej dać tylko młodym te wyższe grupy, bo teraz, czy młody, czy stary zarabiają podobnie na tej samej grupie, dać młodym, niech zarabiają więcej i do tego stworzyć dla nich nowy dodatek, "dodatek młodego" w kwocie na start 500 zł, a stary za to, że ma więcej doświadczenia i obowiązków, i musi uczyć młodego, to jest to w ramach służby...

Gts
czwartek, 23 września 2021, 21:04

Pozmianielas sie z czyms na glowy? Chcesz mlodym dac wiecej niz maja np ci co zasuwaja juz 10, 15 i 20 lat??? W d... sie przewrocilo?

Porażka
czwartek, 23 września 2021, 19:18

No coś Ty, dać młodym 4,5,6 grupę a stary którzy czeka 15 i więcej lat, poczeka bo przywykł, przecież nigdzie mu się nie spieszy, grunt że młody będzie zadowolony ;)))

Siwy
czwartek, 23 września 2021, 20:24

No trzeba to jakoś poukładać, myślę że wejdą jasne zasady, musimy poczekać na regulacje prawne w tym zakresie

Pol
czwartek, 23 września 2021, 15:31

Tu się nigdy nic nie zmieni,bajzel jak był tak będzie.

Kol
czwartek, 23 września 2021, 15:21

Policja znowu wywalczyła wszystkim służbom mundurowym podwyżki. Po co było protestować strażnikom granicznym czy strażakom? Najlepsze jest to, że szeregowi wywalczyli 500zl podwyżki sobie, a dziadkom też 500 zł wraz z funduszami nagrodowymi. Kto kogo zrobił tu w butelkę ?;)

j
czwartek, 23 września 2021, 15:57

Związki innych służb do tej pory nie zgodziły się na propozycję rządu. A wasz już dawno popisał. Poza tym masz słabe informacje. Część jednostek psp szła na L4. Poza tym w moim powiecie nie protestowała ani policja ani straż pożarna. Także, podwyżki tylko dzięki rządowi, a takie niskie głównie przez związek zawodowy policji.

Kto się tym w końcu zajmie?
czwartek, 23 września 2021, 13:53

Czas by określić jasne zasady awansów na grupy, stopnie i przyznawanie premii czy nagród, odblokować i umożliwić ludziom awanse, ale na określonych zasadach. Czas by przywrócić przyzwoitość, etos służby, przychodzisz, pokazujesz że coś potrafisz, wykazujesz się i z czasem awansujesz, a nie że przychodzisz i masz z urzędu, bo trzeba cię siłą zatrzymać, jak w takich sytuacjach mają czuć się ci którzy latami, dekadami czekali na każdy stopień czy grupę. Nagrody i premie to wogóle drażliwy temat, najwyższy czas motywować tych co pracują na pierwszej linii, to te osoby pracują na całą resztę, na nich spoczywa ciężar istnienia tego miejsca.

Filemon
czwartek, 23 września 2021, 20:25

Uregulują, to dopiero faza propozycji,musimy poczekać na wytyczne

Tweets InfoSecurity24