Propozycja MSWiA przyjęta. Szef NSZZP: Jutro podpisujemy porozumienie

23 września 2021, 21:55
Wąsik, Jankowski, fot. Jacek Herok_policja.pl _ MSWiA
Fot. Jacek Herok/policja.pl; MSWiA

"To nie jest idealna propozycja, ale jest dobra" - mówi komentując ofertę jaką MSWiA złożyło mundurowym, Rafał Jankowski, przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów. "Bądźmy realistami" - dodaje - "<<wyszarpaliśmy>> tyle, ile było możliwe na tę chwilę".

Dominik Mikołajczyk: Zarząd Główny NSZZ Policjantów zaakceptował propozycję Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. To wybór z konieczności czy oferta przedstawiona przez ministra Macieja Wąsika jest satysfakcjonująca?

Rafał Jankowski, przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ PolicjantówAbsolutnie, nie musieliśmy się na nic zgadzać. Oczywiście uważam, że mogłoby być lepiej. To nie jest idealna propozycja, ale jest dobra. Bądźmy realistami. "Wyszarpaliśmy" tyle, ile było możliwe na tę chwilę. Poza tym to nie jest tylko podwyżka o 500 zł netto, bo przeniesienie na 4., 5. i 6. grupę obejmie właśnie tych, którzy mają po 10 czy 15 lat służby. To będą kolejne pieniądze. Przejście z grupy 5. na 6. to jest kolejne 250 zł. Jak mogliśmy się nie zgodzić na rozwiązanie, które jasno i czytelnie określa ścieżkę kariery zawodowej? Policjant przychodząc teraz do służby będzie wiedział, że co 4 lata otrzyma propozycję awansu. Uwolniliśmy grupy. Dawniej w komendach miejskich czy wydziałach były np. po dwa etaty specjalisty, a w komendzie czasami tylko jeden eksperta. Teraz każdy będzie mógł przejść z 3. grupy na 9. Zmiana grupy zaszeregowania łączy się oczywiście z wyższym uposażeniem. Od 1 stycznia 2022 roku tym "ruchem" zostanie objętych ponad 50 000 policjantów.

Mundurowi od stycznia 2022 roku, w ramach ustawy modernizacyjnej, mają otrzymać "na rękę" 500 złotych podwyżki. Dodajmy jednak, że wraz z nagrodą roczną i kwota ta zawiera 4,4 proc. waloryzacji przewidzianej dla sektora administracji publicznej. W propozycjach MSWiA nie podano jednak kwot o jakie mundurowe pensje miałby wzrosnąć w kolejnych latach trwania programu. Oznacza to, że podwyżek nie będzie?

Oznacza to, że powstanie zespół, który będzie pracował nad co najmniej dwoma rozwiązaniami, które łączą się ze wzrostem uposażeń. Jest to stażowy dodatek progresywny bądź rosnąca, do wyższego niż dotychczas poziomu, wysługa lat. Pomysł jest taki, by to "stażowe" mogło wynosić do 56 proc. Umówiliśmy się z ministrem, że prace zespołu, który on powoła, obejmą też inne kwestie, które "gniotą" policjantów, jak chociażby sprawy codziennej obsługi samochodów, czy rozporządzenie o czasie służby. Mam nadzieję, że w krótkim czasie uda się załatwić wiele spraw.

Ale w ustawie modernizacyjnej zostanie zapisane jedynie 500 zł od stycznia 2022 roku?

Tu chodzi o coś znacznie ważniejszego. Nie chcemy znowu wskazać, że w danym roku mamy dostać 300 zł, a potem za dwa lata 400 zł. Nie chcemy takich doraźnych działań. Chcemy wypracować rozwiązania systemowe, tak żebyśmy już nie wracali nigdy do tej rozmowy.

Wspomniał Pan o proteście i o tym, że robiliście wszystko, żeby do niego nie doszło. Jednak, de facto, w tej chwili funkcjonariusze protestują.

Zarząd Główny NSZZ Policjantów nie prowadził, nie prowadzi i nie zamierza prowadzić protestu w najbliższym czasie. Nie wyważamy otwartych drzwi.

A co Pana zdaniem można zrobić, żeby te nastroje w środowisku nieco uspokoić?

Myślę, że emocje opadną. Coraz więcej ludzi dostrzega, że ci "podgrzewacze" nastrojów są bezimienni, ukrywają się za nickami albo korzystają z jakiś "fejkowych" kont. Jestem przekonany, że podwyżka, awanse w grupach, a przede wszystkim wizja tego, że w tej chwili jest dużo bardziej realna perspektywa na zmiany systemowe, niż te sprzed 3 lat, wezmą górę.

Najprościej napisać na Facebooku, że związek jest zabetonowany, a Jankowski to... Bohaterstwo w internecie jest tanie, naprawdę tanie.

Nie obawia się Pan, że to niezadowolenie, które rośnie wśród funkcjonariuszy, może przybrać skalę podobną do tego, co działo się w 2018 roku?

Wystarczy spojrzeć jakie były uposażenia policjantów przed 2018 rokiem, czyli trzy lata temu, a jakie są teraz. Ile spraw w tym okresie załatwiliśmy. Przypomnę chociażby dodatek dla OPP i kontrterrorystów albo równoważnik za wyżywienie.

Mówił Pan o propozycjach jakie złożył minister Wąsik. Jedna z nich dotyczyła zwiększenia stanu etatowego Policji o 6,7 tys. funkcjonariuszy. Uważa Pan, że jest realna szansa na obsadzanie tych dodatkowych stanowisk?

Jest to założenie do ustawy modernizacyjnej. Wszyscy chcielibyśmy, żeby w Policji służyło więcej ludzi, bo zadań ciągle nam przybywa.

Jeśli jednak zdarzy się tak, że stanowiska te nie zostaną obsadzone, to co powinno stać się z pieniędzmi, które – w związku z utrzymywaniem wakatu – pozostaną w policyjnym budżecie?

Policja potrafi korzystać ze środków wakatowych, mamy w tym duże doświadczanie, więc nie sądzę by był z tym problem.

W wydanym kilka dni temu komunikacie napisaliście, że "zapewnienie warunków koniecznych do domknięcia starego Porozumienia to dopiero połowa tego, co uzgodniono z wiceministrem". Wspomniał Pan o tym, że ma zostać powołany specjalny zespół, który pochyli się nad problemami, jakie zostały zidentyfikowane. Kiedy się to stanie?

Jutro podpisujemy porozumienie. W sprawie powołania zespołu też. Jest cała masa kwestii, które powinny być w miarę szybko załatwione, a które ciągle wybrzmiewają "z szeregów", jak chociażby rozporządzenie w sprawie czasu służby czy statystyka. Choć oczywiście najważniejszą sprawą będzie wypracowanie systemu wpływającego na uposażenie policjantów.

Czy nie sadzi Pan, że warto włączyć do prac zespołu przedstawicieli oddolnej inicjatywy, jako głosy reprezentującego część środowiska?

Reprezentacją załogi zawsze jest związek zawodowy, bo wynika to z ustawy o związkach zawodowych. Już widzę jak minister Kamiński czy Wąsik "grzebią" w internecie i wyszukują ludzi, których będą zapraszać do MSWiA.

W rozmowie z InfoSecurity24.pl, po spotkaniu NSZZP z ministrem Maciejem Wąsikiem, Sławomir Koniuszy mówił, że zależy Wam na tym, by "każdy funkcjonariusz otrzymał podwyżkę w równej wysokości". Mówił też, że by to zrobić o kwotę podwyżki zwiększony musi zostać dodatek za stopień. Czy takie ustalenia zapadły w trakcie rozmów z ministrem Wąskiem?

To są generalnie rzeczy techniczne i w różnych formacjach są różne pomysły jak to podzielić. Ale uważam, że podwyżki powinny być równe dla każdego. Taką możliwość daje to rozwiązanie, o którym mówił Sławomir Koniuszy i będę namawiał, by tak właśnie w policji tę kwestię rozwiązać.

Dziękuję za rozmowę.

Reklama
Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 98
Korkk
piątek, 24 września 2021, 17:39

Jak zwykle dogadali się , a prawda wyjdzie za jakiś czas .A teraz szumnie twierdzą że coś zrobili.Te dziadkowie też najwięcej zyskali ci co w związkach siedzą tam średnia wieku to 50 lat.

Trufla
piątek, 24 września 2021, 16:21

Niestety tym"porozumieniem" zabiłeś pracę tysięcy funkcjonariuszy pracujących w pionach kryminalnych. Ludzi doświadczony z długim stażem pracy. Dla porównania oficer na 6 grupie zaszwregowqnaia z 15 letnim doswiadczeniem będzie teraz zarabiał 300 zł więcej od funkcjonariusza opp z 2 letnim stażem pracy. To są fakty. Przespałeś pan 3 lata od 2018 roku, teraz tylko tylko palił i w ciągu 3 tygodni napisaliście ustawę modernizacyjna wartą 10 mld zł. Poza tym jaka podwyżka?? 277 zł to waloryzacja, a 500 zł oczywiście brutto, to ta podwyżka. Jak wam wierzyć skoro jie wywiązaliście się z porozumienia z 2018 roku. Dałeś sobie dziadkowe i innym dziadkom w policji, którzy nic nie wnoszą do tej formacji.

Marcin
sobota, 25 września 2021, 10:58

500 netto

0001
piątek, 24 września 2021, 18:14

Są pewne priorytety, albo wykrywalność, albo ochrona pomników.

Janek
piątek, 24 września 2021, 16:09

To nie jest w porządku z tymi grupami, bo znowu osoby mające od 15-20 kilku lat służby są zrównani z tymi młodymi, co mają po kilka lat służby, uważam, że osoby ze stażem minimum 15 lat służby powinny obligatoryjnie awansować od razu na 5 grupę, a są to zwykli wyrobnicy, doświadczeni ludzie, z OPI, RD, KR, DOCH. Jak się połaszą na te 100 zł i nie dadzą od razu na 5 grupę doświadczonych ludzi to motywacja wśród wielu doświadczonych spadnie do zera.

16, 5 roku 6 grupa.
poniedziałek, 27 września 2021, 01:56

Mylisz sie ci co mają 16,5 roku służby powinni dostać 6 grupy. Ponieważ policajnt rozpoczynający teraz służbę za 16,5 roku będzie właśnie na 6 grupie . W związku z tym prawo i sprawiedliwość jest wtedy jak osoby mające 16,5 roku służby bedą miały 6 grupy, na marginesie nawet jak obecni 16,5 latkowie dostaną 6 grupy i tak będą stratni na awansach w stopniach, - przez kilkanaście lat zbierze się tego.

Równo nie znaczy równo
piątek, 24 września 2021, 18:14

Smutek bierze co oni zrobili z tymi 5 i 6 grupami, wyjdzie na to że młody ledwo przyjdzie i będzie miał równą pensję z tym co siedzi 15 czy 20 lat, patologia, żadna firma tak nie robi, każdy ciężko pracuje na swoje a tu ciach i macie, po równo

.
sobota, 25 września 2021, 01:50

Protestowałeś? Czy dopiero zaczynasz?

prawie emka
piątek, 24 września 2021, 15:51

Panie przewodniczący - nie jestem bezimienny. Jak Pan chce mogę publicznie się przedstawić jak i cała rzesza niezadowolonych funkcjonariuszy. Nic Pan nie wywalczył, w kwestii 15 a porażka, w kwestii podwyżek porażka, spłaszczył Pan grupy - żadnego z tego pożytku. Doprowadzi Pan do tego, że w myśl zasady "czy się stoi czy się leży awans w grupie się należy" nikt nie będzie pracował a na pewno nie w krymie. Rzuciły się związki na ochłapy a rząd się cieszy bo będzie miał spokój. Nie podał Pan żadnych wyliczeń, nie podał Pan co z ludźmi na 6 grupach i wyżej i dlaczego zatraca się jakakolwiek różnica pomiędzy grupami na wynagrodzeniu. Zamiast uspokoić nastroje podziały jeszcze bardziej się pogłębią i wie Pan co - może Panu nie zależy, ale związki chyba się już rozpadły . . .

Rafał
piątek, 24 września 2021, 18:17

... nie ma ludzi niezastąpionych.

Zainteresowany
piątek, 24 września 2021, 15:45

Szkoda że Pan Jankowski tylko mówi o sobie jak to dużo spraw załatwili od 2018 r. A gdzie byli wcześniej ? Dlaczego taka dziura się zrobiła bo nic nie było zrobione w stronę funkcjonariuszy. Fajnie, że teraz coś się udało ale umówmy się że to nie dzięki Panu Jankowskiemu bo on tylko reprezentuje funkcjonariuszy. Mógł Pan Jankowski napisać że to dzięki uporowi funkcjonariuszy to wszystko się stało.

Tweets InfoSecurity24