Porozumienie osiągnięte i podpisane. Kamiński: służba musi być godziwie wynagradzana

24 września 2021, 13:39
kamiński, twitter mswia
Fot. MSWiA/Twitter

"Osiągnęliśmy porozumienie" - podkreślił szef resortu spraw wewnętrznych i administracji, Mariusz Kamiński rozpoczynając konferencję, podczas której ogłoszono podpisanie porozumienia między MSWiA a związkami zawodowymi, dotyczące m.in. podwyżek dla mundurowych. Jak dodał, to jeden z elementów oczekiwanej ustawy modernizacyjnej, która obowiązywać ma od stycznia 2022 roku. 

Zgodnie z zapowiedzią Rafała Jankowskiego, szefa NSZZ Policjantów, związkowcy podpisali w piątek, 24 września porozumienie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji. Po paru rundach negocjacji zgodzili się więc na propozycje złożone im przez resort, a dotyczące m.in. kwot podwyżek, których oczekiwali mundurowi.

Porozumienie vol. 2021

W dokumencie resort deklaruje więc, że wszyscy funkcjonariusze służb MSWiA otrzymają od 1 stycznia 2022 roku podwyżkę uposażenia w przeciętnej miesięcznej kwocie 677 zł brutto na etat (wraz z nagrodą roczną). Daje to kwotę 500 zł netto. Natomiast od 2023 roku waloryzacje uposażeń funkcjonariuszy służb podległych MSWiA będą obejmowane wskaźnikiem przewidzianym dla całej sfery budżetowej. Zapewnione zostaną również awanse, a więc i podwyżki, w ramach podwyższenia grup zaszeregowania dla funkcjonariuszy na najniższych etatach (dotyczy to grup od 2. do 5.). Zmiany dotyczące funkcjonariuszy z grup 2-4 wejść mają w życie od 1 stycznia 2022 roku, a osoby zaszeregowane w grupie 5. będą przenoszone do grupy 6. na przestrzeni czterech lat (co roku ma to być 25 proc. funkcjonariuszy). Resort deklaruje również zniesienie limitów etatowych w jednostkach organizacyjnych Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej oraz wprowadzenie możliwości awansowania do wyższych grup uposażenia zasadniczego. Wcześniej wynegocjowano także odmrożenie funduszu nagród zarówno w 2021, jak i w 2022 roku. W tym roku fundusz nagród wyniesie 6 proc., natomiast w roku 2022 - 2,7 proc. Najpóźniej do 1 marca 2022 roku ma również wejść w życie zmiana w zakresie artykułu 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy.

Zmian w życiu mundurowych ma być jednak więcej, ale tym, jak będą one wyglądać zajmie się specjalny zespół. Ma się on przeanalizować ustawy pragmatyczne oraz przepisy dotyczące systemu uposażeń, modyfikacją zasad naliczania dodatku służbowego i funkcyjnego oraz dodatku stażowego, a także analizą świadczeń socjalnych i mieszkaniowych w poszczególnych służbach. 

Protestu, "w najbliższym czasie", nie będzie

Rozmowy prowadzone między związkami a resortem zakończyły się spotkaniem ostatniej szansy, do którego doszło 20 września. To w jego trakcie wiceminister Maciej Wąsik, reprezentujący MSWiA, przedstawił mundurowym zmodyfikowane (w stosunku do tego, co usłyszeli jeszcze dwa tygodnie wcześniej) propozycje. W kolejnych dniach akceptowały je kierownictwa poszczególnych związków, zajmujących się sprawami policji, straży pożarnej i straży granicznej. Jedna z najbardziej znaczących dla funkcjonariuszy propozycji dotyczy podwyżki, ale tylko przyszłorocznej. Funkcjonariusze wiedzą więc już o ile zwiększy się ich pensja od stycznia 2022 roku, ale jak sytuacja będzie wyglądała w styczniu 2023 roku - już nie. Szef policyjnych związkowców, Rafał Jankowski tłumaczył jednak w rozmowie z InfoSecurity24.pl, że mundurowi nie chcieli podpisywać się pod konkretnymi kwotami na konkretne lata. Ich celem jest wypracowanie systemowego rozwiązania, nad którym pracować będzie wspomniany w porozumieniu zespół, tak by - jak to ujął - już nie wracać do tego tematu. Ogólnie, jak podsumował w rozmowie z InfoSecurity24.pl Rafał Jankowski, związkowcy "wyszarpali" tyle, ile było na tę chwilę możliwe i nie zamierzają wywarzać otwartych drzwi. Jak dodał już podczas piątkowej konferencji, "to co najlepsze czeka nas w trakcie prac zespołu". Czas pokaże, kiedy wspomniany zespół rozpocznie prace.

(...) powstanie zespół, który będzie pracował nad co najmniej dwoma rozwiązaniami, które łączą się ze wzrostem uposażeń. Jest to stażowy dodatek progresywny bądź rosnąca, do wyższego niż dotychczas poziomu, wysługa lat. Pomysł jest taki, by to "stażowe" mogło wynosić do 56 proc. Umówiliśmy się z ministrem, że prace zespołu, który on powoła, obejmą też inne kwestie, które "gniotą" policjantów, jak chociażby sprawy codziennej obsługi samochodów, czy rozporządzenie o czasie służby. Mam nadzieję, że w krótkim czasie uda się załatwić wiele spraw.

Rafał Jankowski dla InfoSecurity24.pl, 23 września 2021 roku

W najbliższych tygodniach dowiemy się jak na porozumienie zareagują sami funkcjonariusze w ramach, jak piszą, oddolnej inicjatywy, o której zrobiło się głośnio w ostatnich tygodniach. Donoszą oni m.in. o rozprzestrzeniającym się po Polsce "wirusie L4", który jest efektem fali niezadowolenia rozlewającej się po służbach. Informacjom tym zaprzeczają kierownictwa formacji. Komenda Główna Policji, w odpowiedzi na pytania redakcji, zapewnia że "sytuacja wygląda znacznie inaczej", niż przedstawiana jest w mediach (w tym społecznościowych), ale nie dysponuje obecnie "danymi dotyczącymi liczby chorych funkcjonariuszy". Natomiast Straż Graniczna przekazała, że na zwolnieniach lekarskich przebywa obecnie, w całej formacji, 763 funkcjonariuszy, a miesiąc temu było ich 769. 

Niewątpliwie "kropką nad i" w temacie negocjacji i porozumienia będzie wejście w życie ustawy modernizacyjnej, z której po części wynika przyszłoroczna podwyżka. Dokument ten na razie widzieli jednak tylko przedstawiciele samego MSWiA. Wiadomo tylko tyle, że budżet nowego programu modernizacji wyniesie na cztery lata 10 miliardów 30 milionów złotych i ruszyć ma w styczniu 2022 roku. Więcej na jej temat dowiemy się w przyszłym tygodniu. Minister Mariusz Kamiński zapowiedział bowiem, że w wtedy właśnie odbędzie się konferencja z szefami formacji podlegających MSWiA, podczas której przedstawione zostaną perspektywy rozwoju służb mundurowych na najbliższe lata.

MR

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 286
Jan
niedziela, 26 września 2021, 21:34

A cywile......jak zwykle w lesie :(. Ciekawe kiedy wybuchnie cywilna grypa :)

...
poniedziałek, 27 września 2021, 13:28

Im szybciej tym lepiej. Żeby coś dostać od władzy, to albo trzeba mieć stołek, albo wyrwać sobie coś na siłę

Hip hop
poniedziałek, 27 września 2021, 00:40

Taaaa, u was zawsze wybuchają grypy, chyba zza wygodnego fotela przed tv, przestań bo się rozchorujesz, zresztą poczekaj, mundurowi jak zwykle zrobią za was robotę

lancuch
niedziela, 26 września 2021, 21:14

sprzedali nas - smieszne 500 zlotych podwyżki, ekscytujecie się szybszym dostaniem grupy a ile na tej grupie jest 100 - 150 zlytych

Olaf
poniedziałek, 27 września 2021, 11:02

Te grupy to nasze podwyżki?, wypadnie raz na 4 lata, a jak nie wypadnie?, to ma charakter uznaniowy?, za dużo znaków ???

Olaf
poniedziałek, 27 września 2021, 11:02

Te grupy to nasze podwyżki?, wypadnie raz na 4 lata, a jak nie wypadnie?, to ma charakter uznaniowy?, za dużo znaków ???

Marcel
poniedziałek, 27 września 2021, 00:45

No chyba ciut więcej, skąd te dane?

Witek
niedziela, 26 września 2021, 20:52

To wszystko jest kpina! 500 zł to pokrycie inflacji plys ochłap. Cała reszta, to mydlenie oczu. 11 listopada - dniem poratowania zdrowia. Ale wszyscy, solidarnie.

Zbigniew
niedziela, 26 września 2021, 19:47

No dobrze, grupy mamy wstępnie ustalone, no może poza 5 i 6, ale co z dodatkami?, te od bardzo wielu lat stoją w miejscu, w wielu przypadkach nie były zmieniane od 5-10 lat, co z dodatkami?, po 10-20 latach służby to często tylko 250-450 pln, ktoś to w końcu ruszy?

Lolek
niedziela, 26 września 2021, 19:30

Teraz to plecaki będą awansować, reszta poczeka. A co z grupą 6 i 7 ???

Doktorek
poniedziałek, 27 września 2021, 00:30

No właśnie się tego boję, że tak uregulują przepisy awansu na grupie że dostaną tylko plecaki skazane na sukces albo lizusy i przydupasy

Tweets InfoSecurity24