Reklama

Policja

Wielkie odtwarzanie. Ponad 27 mln złotych na "nowe" posterunki w dwa lata

Fot. Świętokrzyska Policja
Fot. Świętokrzyska Policja

Jak poinformowała policyjnych związkowców Komenda Główna Policji, w latach 2018-2019 odtworzono 45 posterunków policji oraz utworzono jeden komisariat. Łącznie na ten cel przeznaczono, tylko w ciągu dwóch lat, ponad 27,666 milionów złotych. 

Zarząd Wojewódzki Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego Policjantów Województwa Wielkopolskiego skierował, jeszcze w połowie lutego br., do Komendanta Głównego Policji wniosek o udostępnienie informacji publicznej na temat likwidacji oraz otwarcia posterunków i komisariatów policji w Polsce. Związkowcy zainteresowani byli dokładnie liczbą jednostek policji, które zlikwidowano w 2018 i 2019 roku, a także liczbą jednostek policji, które w tych samych latach odtworzono bądź utworzono. Co więcej, w piśmie skierowanym do szefa policji znalazło się również pytanie o to, jakie środki z budżetu policji, a jakie "środki samorządowe" przeznaczono na otwarcie nowych jednostek.

Jak poinformowała wielkopolskich związkowców Komenda Główna Policji w połowie marca - w odpowiedzi na pismo z lutego br. - "w latach 2018-2019 nie likwidowano jednostek organizacyjnych Policji", odtworzono natomiast 45 posterunków oraz utworzono jeden komisariat. Najwięcej, gdyż siedem takich jednostek, odtworzono na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Na drugim miejscu uplasowała się Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie, na której terenie odtworzono sześć posterunków. 

Co więcej, policja przypomniała, że na jej oficjalnej stronie udostępniona została "Interaktywna Mapa Posterunków Policji". Narzędzie to, jak czytamy już na stronie formacji, "przedstawia w głównej mierze przebieg procesu likwidacji posterunków Policji w latach 2008-2015 oraz pokazuje działania naprawcze podjęcie od 2016 roku, mające na celu odtworzenie zlikwidowanych posterunków Policji". Według udostępnionych tam danych, od tego właśnie roku "powróciły" 122 posterunki (zgodnie ze stanem na 20 marca 2020 roku). 

image
Źródło: policja.pl

Komenda Główna Policja przesłała związkowcom także informacje dotyczące środków, które pochłonęło otwarcie komórek organizacyjnych formacji w latach wskazanych przez NSZZP w piśmie do komendanta. Większość tych środków pochodziła z budżetu policji, ale wsparcia finansowego udzielały również samorządy. Część inwestycji pokryto również z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czy Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Tylko w 2018 roku na otwarcie nowych komórek organizacyjnych policji wydano ponad 11,910 mln złotych. Ponad 9,654 mln złotych z tej sumy pochodziła z budżetu formacji, a ponad 2,142 mln to wsparcie samorządów. Natomiast w 2019 roku na otwarcie nowych komórek organizacyjnych i jednostek policji wydano już parę milionów złotych więcej, gdyż suma ta wyniosła, zgodnie z danymi przekazanymi przez KGP, ponad 15,755 mln złotych. I ponownie, większość środków wyłożyła sama formacja, a wsparcie samorządów wyniosło w 2019 roku ponad 1,209 mln złotych. 

Liczby te oznaczają, że szefostwu MSWiA - choć zmieniającemu się dość często w ciągu ostatnich dwóch lat - udało się zrealizować plany. Przypomnijmy bowiem, że były już wiceszef resortu, czyli Jarosław Zieliński, zapowiadał na początku 2018 roku, że do 2020 roku, w ramach rządowego programu modernizacji policji, powstaną w kraju 43 nowe posterunki. Jak widać cel nie tylko udało się osiągnąć, ale również dorzucić do niego trzy oczka. 

Przywracania ciąg dalszy

Odtwarzanie posterunków policji to ważny temat m.in. dla Wiesława Szczepańskiego, przewodniczącego sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Jak podkreślał w rozmowie z InfoSecurity24.pl jeszcze w listopadzie 2019 roku, chciałby by w nowym programie modernizacji służb mundurowych znalazły się środki właśnie na odtwarzanie jednostek w najmniejszych miejscowościach. 

Uważam, że policjant w każdej gminie to poczucie bezpieczeństwa dla obywateli. Więc chciałbym, żeby ten program był przez MSWiA kontynuowany. Wciąż jest też wiele posterunków, komisariatów czy komend, które wymagają remontów. Więc moim zdaniem, MSWiA na ten cel w tym kolejnym programie także powinno znaleźć fundusze.

Wiesław Szczepański, przewodniczący Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych

Inne zdanie miał już były wiceminister spraw wewnętrznych i były zastępca Komendanta Głównego Policji gen. Adam Rapacki, który jeszcze w 2018 roku, także w rozmowie z InfoSecurity24.pl, podkreślał, że odtwarzanie posterunków to nie jest najlepszy pomysł. Zaznaczył wtedy, że jednostki formacji w dzisiejszej dobie skomunikowania, łączności i szybkiej reakcji powinny być mobilne i takie, w których przez 24 godziny na dobę pełnią służbę policjanci, którzy są w stanie udzielić pomocy. "Uważam, że to co robi MSWiA otwierając małe posterunki typu 3+1, czyli jeden komendant i trzech policjantów, to jest marnowanie pieniędzy publicznych. Pamiętajmy, że te obiekty trzeba dzisiaj uruchomić, a później utrzymywać, i to będą wydatki z budżetu policji, państwa" - dodał.

Na program modernizacji służb mundurowych podlegających Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji na lata 2017-2020 przeznaczono środki w wysokości ponad 9,2 mld zł. Z tej kwoty na modernizację policji przeznaczono w sumie ok. 6 mld zł, z czego 100 mln zł zarezerwowano na budowę posterunków policji w kraju. Innymi słowy, jeden posterunek za jeden milion złotych. Resort zakładał, że jeśli nie wszystkie z tych środków zostaną wykorzystane na odtwarzanie posterunków, to przeznaczone zostaną na remonty już istniejących budynków.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze