Reklama

Policja

W grudniu policja dostanie chińskie drony

Fot. Dilectro
Fot. Dilectro

Przed nami kolejny etap zakupów bezzałogowych statków powietrznych dla polskiej Policji. KGP ogłosiła bowiem zwycięzcę przetargu na dostawę co najmniej 18 dronów, który rozpisano w sierpniu br. Sprzęt do mundurowych powinien trafić jeszcze w tym roku. Z informacji do jakich dotarło InfoSecurity24.pl wynika, że do policji trafią drony z rodziny Matrice 200 v2, produkowane przez chiński koncern DJI.  

Przetarg na nowe drony dla Policji był podzielony na dwa zadania. W pierwszym z nich planowany był zakup 17 bsp o całkowitej masie własnej do 10 kg, przeznaczonych do wsparcia i realizacji czynności służbowych podejmowanych przez funkcjonariuszy Policji. Z czego, poza zamówieniem podstawowym, zakładano możliwość rozszerzenia zakupów o kolejne dwa komplety tego typu maszyn w ramach prawa opcji.

Ostatecznie, Policja wyłoniła jako wykonawcę zamówienia warszawską firmę Dilectro Sp. z o.o. Sp. k. Zaoferowała ona cenę brutto, za realizację zamówienia podstawowego, opiewającą na kwotę 2 717 839,98 zł, ale ta kwota może wzrosnąć do 3 037 585,86 zł, w przypadku skorzystania z prawa opcji na wspomniane już kolejne dwa komplety. Warto podkreślić, że Policja na sfinansowanie zakupu w ramach zamówienia podstawowego przygotowała 2 724 900 zł. Oferta Dilectro Sp. z o.o. Sp. k. była jedyną braną pod uwagę w trybie przetargowym.

Za tę kwotę Policja otrzyma 24-miesięczną gwarancję. Zaoferowane drony będę mogły latać do 25 minut, będą również charakteryzowały się m.in. wyposażeniem w sensory optyczne umożliwiające im wykrywanie przeszkód z przodu i z dołu urządzenia, co ma pozwalać na bezpieczne wykonywanie lotów w pomieszczeniach zamkniętych oraz omijanie przeszkód podczas lotu. Dodatkowo, w wymaganiach wskazano, że ekran urządzenia obrazującego, będącego częścią stacji naziemnej obsługi lotu, ma mieć jasność min. 800 cd/m2. 

Z informacji do jakich dotarło InfoSecurity24.pl wynika, że Policji zaproponowana została seria DJI Matrice 200 v2, wraz z kamerami termowizyjnymi o wysokiej czułości oraz kamerami z 30-stokrotnym zoomem (kamery Z30). 

Jak poinformowała redakcję firma Dilectro, z maszyn Matrice 200, które zaproponowano polskim funkcjonariuszom, korzysta między innymi policja w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii.

Drugie z zadań obejmowało zakup bsp wraz z osprzętem i systemem „Tethered drone”, a więc umożliwiającym nielimitowany czas pracy maszyny podczas zawisu w powietrzu na wysokości co najmniej 60 metrów. Oczywiście sam dron, napędzany akumulatorami, może latać również po odłączeniu kabla. Tutaj, podobnie jak w pierwszej części przetargu, za najkorzystniejszą uznano ofertę Dilectro. Policja na realizację tej części miała przeznaczone 275 100 zł, zaś warszawska firma zaoferowała bsp za 249 997,50 zł, przy 24-miesięcznej gwarancji. Zaoferowany Policji dron spełniał również oba wspomniane kryteria dodatkowe (jasność ekranu i wyposażenie w sensory optyczne), które wskazane zostały w opisie zadania pierwszego. Zestaw bsp ma być wyposażony w dwie głowice optoelektroniczne - światła dziennego oraz termowizyjną, ze stabilizacją 3D. Maszyna ma ważyć nie więcej niż 10 kg.

Według informacji uzyskanych przez InfoSecurity24.pl, w tej części Dilectro zaproponowało drona DJI Matrice 200 v2 z systemem zasilania stałego Elistair. 

Przypomnijmy, że we wrześniu, po licznych perturbacjach dotyczących zakupu 7 zestawów dronów dla Policji, udało się ostatecznie wyłonić ich dostawcę. Podobnie jak w opisywanym przypadku, za najkorzystniejszą wybrano wtedy ofertę firmy Dilectro, oferującej drony chińskiego potentata DJI.

JR

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze