Reklama

Ujawnili tajemnicę służbową. Czterech policjantów z zarzutami

Cyberpolicja podsumowała swoje działania i statystyki za rok 2024. Co udało się osiągnąć funkcjonariuszom CBZC?
Autor. Dario Daniel Silva/Unsplash

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze postawiła zarzuty czterem policjantom z jeleniogórskiej Komendy Miejskiej Policji o przekroczenie uprawnień służbowych, w tym o ujawnianie tajemnic służbowych. Wśród podejrzanych znalazła się także osoba cywilna, która miała nakłonić jednego z policjantów do przekazywania poufnych informacji.

Do zatrzymań pięciu osób, w tym 4 funkcjonariuszy Policji doszło na początku lipca w powiecie karkonoskiego. Zatrzymani policjanci to funkcjonariusze podlegli Komendzie Miejskiej Policji w Jeleniej Górze. W służbie dwóch jest od 24 lat, jeden od 21 oraz jeden od 13 lat.

Reklama

Jak poinformowała rzecznik Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze Ewa Węglarowicz-Makowska w opublikowanym komunikacie, zatrzymania to efekt wspólnego śledztwa prokuratury i Biura Spraw Wewnętrznych KGP w Warszawie. Po doprowadzeniu do prokuratury podejrzanym przedstawiono zarzuty dotyczące działań podejmowanych między 25 marca a 3 kwietnia 2023 roku.

Policjanci mieli przekroczyć uprawnienia poprzez „ujawnienie osobom nieuprawnionym informacji, które uzyskali jako funkcjonariusze Policji z Krajowego Systemu Informacji Policji w związku z wykonywaniem czynności służbowych oraz w ramach czynności operacyjnych, wykonywanych w sprawie poszukiwawczej, czym działali na szkodę interesu publicznego”. „Ponadto jednemu z policjantów, przedstawiono także dodatkowe zarzuty, dotyczące obietnicy udzielenia korzyści majątkowej, w postaci alkoholu, dwóm funkcjonariuszom Policji, w zamian za zachowanie stanowiące naruszenie prawa” - podkreśliła Węglarowicz-Makowska.

Czytaj też

„Zarzuty popełnienia przestępstwa usłyszał także 47-letni mieszkaniec powiatu karkonoskiego, który nakłonił funkcjonariusza Policji do przekazania mu informacji niejawnych z Krajowego Systemu Informacji Policji i z ustaleń operacyjnych, między innymi, dotyczących ustalenia miejsca pobytu osoby poszukiwanej, a które to informacje, podejrzany przekazał osobie zainteresowanej, umożliwiając jej tym samym, dalsze ukrywanie się przed organami ścigania” – wyjaśniła rzecznik jeleniogórskiej prokuratury.

Jak podała, przesłuchani w charakterze podejrzanych nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyli wyjaśnienia. „Na wniosek prokuratora, miejscowy Sąd Rejonowy, zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres dwóch miesięcy wobec jednego z policjantów oraz trzech miesięcy wobec 47-letniej osoby, która nakłoniła go do bezprawnego przekazywania jej informacji, stanowiących tajemnicę służbową” – poinformowała w komunikacie Węglarowicz-Makowska.

Czytaj też

„W stosunku do pozostałych podejrzanych, zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci: poręczenia majątkowego, w kwocie 15 000 zł, dozoru Policji oraz zawieszenia w czynnościach służbowych funkcjonariusza Policji” – dodała.

Policjantom, za zarzucane im przestępstwa, grozi od roku do 10 lat więzienia.

Reklama
WIDEO: Nadinsp. Boroń o nowej mieszkaniówce: musimy wyrównać szanse, które dziś mają żołnierze
Reklama

Komentarze

    Reklama