Reklama

Policja

Policyjne wynagrodzenie bez podatku "lekiem" na kłopoty kadrowe?

policja prewencja
Autor. Wielkopolska Policja

Zapełnienie wakatów w Policji, to – jak zapewniał zarówno były jak i obecny szef resortu - jeden z priorytetów kierownictwa MSWiA. Koncepcji na to, jak tego dokonać jest co najmniej kilka. O tym, jak sprawdzą się w praktyce pomysły dotyczące m.in. ułatwienia powrotów do służby, czy zrównania pierwszego uposażenia, z tym co na start otrzymuje żołnierz przyniosą efekty, przekonamy się za jakiś czas, ale już dziś do katalogu propozycji na to, jak poprawić sytuację kadrową, dołącza kolejna propozycja. Zgodnie z nią, policjanci mieliby zostać zwolnieni z podatku dochodowego. Pytanie jednak, czy takie rozwiązanie w ogóle ma szansę na to, by stać się obowiązującym prawem? 

Z podatku dochodowego zwolnione miałyby zostać uposażenia policjantów, a także inne świadczenia pieniężne i ich pochodne „otrzymywane z tytułu pełnienia czynnej służby w Policji.” To propozycja zawarta w jednej z petycji, która jeszcze w marcu trafiła do Sejmu.

Reklama

Jak czytamy, zaproponowana zmiana „nie poczyniła by za sobą kosztów budżetowych, a jedynie uszczupliła przyszłe jego wpływy w rozłożeniu miesięcznym w stopniu nieznacznym”. Wszystko po to, by – jak przekonuje autor petycji – przyciągnąć do formacji nowych kandydatów oraz „utrzymać w strukturach Policji doświadczonych funkcjonariuszy”.

Czytaj też

Zdaniem pomysłodawcy, zwolnienie z podatku dochodowego miałoby się przyczynić do tego, by „zarobki w Policji stałyby się konkurencyjne na rynku pracy i to w stopniu znaczącym”,oraz przyczyniłoby się do dłuższego pozostawania w służbie doświadczonych funkcjonariuszy, „gdyż przejście na emeryturę samo w sobie przyczynia się do zmniejszenia jej wymiaru w porównaniu do uposażenia, a ponadto świadczenie emerytalne zostałoby objęte podatkiem dochodowym”. Co więcej, podatkowa korekta miałaby sprawić, że mundurowi „nie wpadliby” w drugi próg podatkowy, co – jak czytamy – ma być jednym z powodów przechodzenia na emeryturę.

Co z kosztami?

Z uzasadnienia petycji dowiadujemy się, że zdaniem jej twórcy „wprowadzenie zmian nie jest wydatkiem dla budżetu państwa, a jedynie zmniejszeniem jego dochodów miesięcznych w niewielkim zakresie”. Autor petycji zwraca również uwagę, że spora cześć policjantów ma mniej niż 26 lat, a co za tym idzie nie płaci podatku dochodowego. Dodatkowo, przekroczenie progu 26 lat, „przyczynia się do spadku wynagrodzenia”, co z kolei ma być powodem „poszukiwania innej pracy zarobkowej”. „Częstą sytuacją jest otrzymywanie niższych wynagrodzeń przez doświadczonych funkcjonariuszy od właśnie osób przed 26 rokiem życia, co przyczynia się do demotywacji i podejmowaniem kroków do zmiany pracy” – czytamy w petycji. Wprowadzenie postulowanych zmian miałoby spowodować „skokowe zwiększenie zainteresowania służbą w społeczeństwie”.

Zmiana ta spowodowałaby załatwienie dwóch problemów za jednym razem, po pierwsze realną konkurencję wynagrodzenia na rynku pracy co przyczyniłoby się do zwiększenia zainteresowania służbą i jednocześnie zatrzymaniem doświadczonych funkcjonariuszy w jej strukturach.
Fragment petycji dotyczącej zwolnienia od podatku dochodowego świadczeń otrzymywanych przez policjantów

Pytanie jednak, czy te rozwiązania mają realne szanse na wejście w życie. Po pierwsze, trudno sobie wyobrazić by – jeśli w ogóle rząd będzie rozważał podobne rozwiązania - możliwe było wprowadzenie tego typu zwolnień tylko w Policji, pomijając inne służby. Po drugie, niemal pewne jest, że minister finansów będzie przeciwny jakimkolwiek działaniom uszczuplającym potencjalne wpływy do państwowej kasy. Po trzecie wreszcie, nie bez znaczenia będą także wątpliwości dotyczące zgodności z konstytucyjną zasadą równości wobec prawa. 

Czytaj też

I choć pomysłem jeszcze się nie zajęli posłowie sejmowej komisji ds. petycji, to można przypuszczać, jaki los spotka tę propozycję. Jednak już samo jej pojawienie się pokazuje, jak poważna jest sytuacja. Nie ulega żadnej wątpliwości, że poziom wakatów w Policji jest sporym problemem i by nie stał się zmartwieniem krytycznym, działania trzeba podejmować szybko. Jednak najważniejsze jest to, żeby przynosiły one wymierne efekty, czyli zachęcały do wstępowania w policyjne szeregi oraz przekonywały do pozostania w służbie na wiele lat.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. Var

    Co jest? Serio do dzisiaj nikt nie zrozumiał, że JEDYNYM rozwiązaniem problemu kadrowego jest przywrócenie 15 lat w służbach?! Przecież wtedy do służby stawiałoby się tyle ludzi, że nie dość, że byłby kolejki do przyjęcia to jeszcze by można było wybierać najlepszych, a nie byle co jak teraz.

  2. user_1058099

    Cała budżetówka żyje z podatków, więc to że policjant, lekarz, poseł czy urzędnik płaci podatki to fikcja. Ci ludzie utrzymywani są przez realnych podatników-niewolników czyli sektor prywatny. Można również dobrze podnieść policji pensje jak i zwolnić z płacenia podatków, bo i tak cała ich pensja pochodzi z podatków innych osób. Zwolnienie z podatków nie było by źle bo przynajmniej sytuacja była by klarowna.