Reklama

Policja

Policja chwali się rekordowym zatrudnieniem, ale czy ten stan uda się utrzymać?

Fot. KPP w Wieliczce

„Na przełomie 2022 roku i 2023 roku w Policji służyło równo 101 tysięcy policjantów. To niewątpliwie historyczny moment, ponieważ nigdy stan zatrudnienia w polskiej Policji nie był aż tak wysoki” - ocenił rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka. Czy formacji uda się utrzymać ten poziom zatrudnienia i z podobnym, a może nawet wyższym bilansem, zakończyć 2023 rok? 

Reklama

Nie jest niczym odkrywczym, że odejścia ze służby – w przeważającej większości – następują na początku każdego roku. To właśnie liczba tych decyzji może stanowić pewien papierek lakmusowy mówiący o tym, jak wygląda stan kadrowy w Policji. Niemniej ubiegły rok Policja zakończyła – czym wiceszef MSWiA Maciej Wąsik pochwalił się już na początku stycznia – z rekordowym stanem zatrudnienia sięgającym 101 tys. Pytanie jednak ilu mundurowych brakuje? Jeśli weźmiemy pod uwagę stan etatowy w roku 2022, niedobór kadrowy - na 31 grudnia – sięgał ponad 2 tys. mundurowych. W tym roku, w myśl przepisów ustawy modernizacyjnej stan etatowy został podniesiony i wynosi 105 309 mundurowych, a więc nietrudno policzyć, że wakaty wynosić mogą ponad 4 tys., lub nawet więcej, bowiem nie wiemy dokładnie ilu mundurowych opuściło formację od 1 stycznia tego roku.

Reklama
Jest to drugi raz z rzędu w historii (jednocześnie w ciągu ostatnich pięciu lat) moment, kiedy stan faktycznego zatrudnienia przekracza barierę 100 tysięcy policjantów.
Insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy komendanta głównego Policji
Reklama

Jak podkreśla insp. Ciarka, formacja zdaje sobie jednak sprawę z tego, że "wraz z początkiem roku część funkcjonariuszy decyduje się na odejście na emeryturę, jednakże proces ten ma miejsce każdego roku i nigdy nie doprowadził do znacznego spadku liczby policjantów". Jak zapewnia również w tym roku taka sytuacja "nie będzie mieć miejsca". Ciarka uspokaja także, że "liczba kandydatów do służby w Policji była i nadal jest duża", choć – jak dodaje – formacja zawsze "szczerze wyraża obawy związane z odejściem doświadczonych funkcjonariuszy, którzy nabyli prawa emerytalne". "Stąd też powstały dodatkowe rozwiązania mające zachęcić do dłuższego pozostania w służbie" - zaznacza. Rozwiązania, które na myśli na rzecznik szefa formacji, to m.in. projekt dodatku antyemerytalnego, który trafił już do Sejmu. Posłowie zająć mają się nim na wspólnym posiedzeniu komisji obrony narodowej oraz administracji i spraw wewnętrznych już w najbliższy wtorek.

Czytaj też

Nie wiadomo jednak, jak dokładnie wygląda dziś sytuacja z odejściami z formacji. Komenda Główna Policji nie była w stanie odpowiedzieć na pytanie przesłane przez redakcję dotyczące tego, ilu policjantów w całej Polsce zapowiedziało (biorąc pod uwagę złożone raporty) swoje odejście z Policji do końca pierwszego kwartału 2023 roku. Wiemy jednak jak sytuacja kształtuje się w Komendzie Stołecznej Policji. Z drugiego co do wielkości garnizonu w Polsce odejść planuje – jak wynika z informacji, które przekazał redakcji rzecznik komendanta stołecznego Policji - około 850 mundurowych. To sporo więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej, kiedy (w pierwszym kwartale 2022 roku) stołeczne szeregi opuściło niespełna 300 policjantów. Mimo tego, przedstawiciele MSWiA twierdzą, że sytuacja związana z odejściami ma nie być tak dramatyczna, jak to zapowiadano. Być może część policjantów decyduje się na zmianę planów i wycofanie raportu o emeryturę. Jednak nawet jeśli tak jest, nie wiemy o jakiej skali mowa.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze (1)

  1. Jakiś

    Bez komentarza

Reklama

Najnowsze