Reklama

Policja

MSWiA zmienia policyjne imienniki. Numer zamiast nazwiska

MAN TGE 3.180 furgon wypadowy
Autor. Jacek Herok/Gazeta policyjna

Zmiany w umundurowaniu policjantów, przygotowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, stają się faktem. W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie, które zakłada m.in. zastąpienie imiennika na policyjnym mundurze numerem służbowym. Wprowadza też do norm umundurowania policjantów kurtki ochronne i spodnie ochronne. Z przepisów znikają za to m.in. swetry służbowe, spodnie służbowe zimowe oraz koszulki i spodenki gimnastyczne.

Dyskusja na temat zastąpienia imiennika z nazwiskiem numerem służbowy w największej formacji mundurowej w Polsce, która trwała od dobrych kilku lat, dobiega właśnie końca. W poniedziałek po południu – przygotowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji – rozporządzenie w sprawie umundurowania policjantów zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Według założeń dokument wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Reklama

W Ocenie Skutków Regulacji autorzy wskazali, że nowela ma na celu wprowadzenie nowych zasad związanych z identyfikacją policjantów oraz zmian, które mają wpłynąć na „poprawę komfortu użytkowania umundurowania w czasie pełnienia służby przez policjantów oraz optymalnego wykorzystania posiadanego przez nich umundurowania”. „Ponadto, opracowanie rozporządzenia wynika z potrzeby wprowadzenia zmian o charakterze porządkowym” – podkreśliło MSWiA.

Jedną najważniejszych zmian, które zakłada rozporządzenie, jest zastąpienie imiennika na policyjnym mundurze numerem służbowym. „Wprowadzenie projektowanej zmiany umożliwi jednoznaczną identyfikację policjanta, w tym działających w ramach pododdziałów zwartych” – czytamy z kolei w uzasadnieniu rozporządzenia.

Autorzy rozporządzenia dodali także, że w przypadku policjantów występujących w pododdziałach zwartych, którzy noszą na umundurowaniu kamizelkę ostrzegawczą albo wyposażenie ochronne przeciwuderzeniowe, „proponuje się noszenie znaku identyfikacji indywidualnej w postaci taśmy przyczepnej w kolorze granatowym na kamizelce ostrzegawczej i kamizelce ochronnej”.

Czytaj też

„Dodatkowo, proponuje się noszenie na kamizelce ochronnej z tyłu znaku identyfikacji indywidualnej w postaci taśmy przyczepnej w kolorze czarnym, na której jest umieszczony numer identyfikacyjny policjanta w kolorze srebrnym o wysokości cyfr równej 40 mm oraz na kasku z osłoną twarzy znaku identyfikacyjnego w postaci sześciu naklejek, na których są umieszczone cyfry odpowiadające numerowi identyfikacyjnemu policjanta o wysokości równej 30 mm.” – zaznaczyło w uzasadnieniu MSWiA. W ocenie resortu „zwiększy to możliwość identyfikacji tej grupy policjantów”.

Biorąc pod uwagę okres niezbędny do dokonania zakupów projektowanych znaków identyfikacji indywidualnej dla policjantów, a także wprowadzenia zmian konstrukcyjnych w kamizelkach ostrzegawczych i ochronnych, polegających na naszyciu taśmy przyczepnej, umożliwiającej umieszczanie na nich znaku identyfikacji indywidualnej w postaci taśmy przyczepnej, planuje się określenie okresu przejściowego do dnia 31 grudnia 2025 r., w którym dopuszczone będzie noszenie przez policjantów znaku identyfikacji indywidualnej tylko w postaci metalowej gwiazdy.
fragment uzasadnienia rozporządzenia w sprawie umundurowania policjantów.

Jednak nie są to jedyne zmiany w umundurowaniu policjantów, jakie zakłada rozporządzenie. Dokument wprowadza także do norm umundurowania nowe elementy w postaci kurtki ochronnej i spodni ochronnych. „Obecnie kurtka ochronna i spodnie ochronne przysługują jedynie policjantom oddziałów prewencji Policji i samodzielnych pododdziałów prewencji Policji. Z uwagi na funkcjonalność wyżej wymienionych przedmiotów, która została potwierdzona w warunkach służby, proponuje się uwzględnienie ich w normach umundurowania dla wszystkich policjantów” – czytamy.

Reklama

Rozporządzenie zakłada też m.in. zmianę kolorystyki kombinezonu kontrterrorysty z czarnej na granatową oraz uaktualnienia rodzaju materiału kurtki wyjściowej, spodni oraz spódnicy, przysługujących policjantom mianowanym na stopień nadinspektora Policji. Co ciekawe, zgodnie z dokumentem z przepisów znikają swetry służbowe, spodnie służbowe zimowe oraz koszulki i spodenki gimnastyczne. Wprowadzony został również obowiązek zwrotu przedmiotów ubioru ćwiczebnego, które zgodnie z normą umundurowania są noszone przez policjantów do zużycia, w przypadku wydania policjantowi kolejnego przedmiotu.

Według wyliczeń resortu spraw wewnętrznych i administracji zmiany w umundurowaniu policjantów będą kosztować około 12,95 miliona złotych, z czego około 7,7 mln zł zostanie wykorzystane na wprowadzenie czterech dodatkowych postaci znaku identyfikacji indywidualnej, a ok. 5,25 mln zł na wprowadzenie kurtki ochronnej i spodni ochronnych do norm umundurowania policjanta.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama