Reklama

Policja

Lekkie śmigłowce dla Policji z wolnej ręki [NEWS InfoSecurity24.pl]

Zdjęcie ilustracyjne, Fot. Policja.pl
Zdjęcie ilustracyjne, Fot. Policja.pl

Komenda Główna Policji prowadzi postępowanie w trybie zamówienia z wolnej ręki dotyczące dostawy trzech lekkich śmigłowców jednosilnikowych. Dostawa wszystkich trzech maszyn ma zostać zrealizowana do końca roku 2020. Decyzja o zakupie z pominięciem procedur konkurencyjnych wynika z dwukrotnego przeprowadzenia przetargu bez pozytywnego rozstrzygnięcia.

Jak wynika z informacji do jakich dotarła redakcja InfoSecurity24.pl, Komenda Główna Policji rozpoczęła negocjacje z potencjalnymi dostawcami trzech lekkich śmigłowców jednosilnikowych. Maszyny miały być pozyskane w ramach programu modernizacji służb mundurowych, jednak dwa realizowane w 2018 roku przetargi zakończyły się bez rozstrzygnięcia. Pierwsze postepowanie unieważniono w kwietniu 2018, ze względu na cenę znacznie przekraczającą wyasygnowane środki. W drugim przypadku cena również nie mieściła się w zakładanym budżecie, ale przyczyną anulowania w postępowania w październiku 2018 było uznanie jedynej oferty za nie spełniającą specyfikacji technicznej (art. 89 ust. 1 pkt. 2 ustawy Prawo Zamówień Publicznych).

Co istotne, w obu postępowaniach złożono tylko jedną ofertę, która dotyczyła trzech śmigłowców Airbus Helicopters H125 Écureuil dostarczanych przez spółkę Heli-Invest. Przy budżecie KGP na ten cel w wysokości 53 mln zł, w pierwszym postępowaniu zaproponowana cena wynosiła ponad 77 mln zł, a w drugim, ze względu na wydłużenie terminu dostawy nieco mniej, bo 73 mln zł. W związku z tym, już w październiku prognozowaliśmy, że podobnie jak w przypadku zakupu śmigłowców Black Hawk, Policja zdecyduje się na zakup z wolnej ręki. Potwierdzenie redakcja InfoSecurity24.pl otrzymała od rzecznika prasowego KGP.

Aktualnie prowadzone jest postępowania o zamówienie publiczne w trybie z wolnej ręki, którego przedmiotem jest dostawa 3 szt. śmigłowców jednosilnikowych. Postępowanie prowadzone jest zgodnie z prawem zamówień publicznych na podstawie art. 67 ust. 1. pkt 4. Proces dostawy wszystkich trzech szt. planuje się zakończyć w 2020 r.

Mł. insp.  Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji 

Policja zdecydowała się przeprowadzić zakup śmigłowców na podstawie art. 67, który mówi, że można skorzystać z procedury zakupu z wolnej ręki gdy: „nie zostały złożone żadne oferty lub wszystkie oferty zostały odrzucone na podstawie art. 89 przesłanki odrzucenia oferty ust. 1 pkt 2 ze względu na ich niezgodność z opisem przedmiotu zamówienia lub wszyscy wykonawcy zostali wykluczeni z postępowania, a pierwotne warunki zamówienia nie zostały w istotny sposób zmienione.” 

Komenda Główna Policji nie udzieliła nam informacji dotyczących środków jakimi dysponuje na ten cel, zasłaniając się faktem, iż jest to element negocjacji. Należy jednak założyć, że skoro w dwóch postępowaniach przetargowych środki te nie zostały istotnie zwiększone, Policja nadal stara się pozyskać trzy śmigłowce w cenie dwóch.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji do których dotarliśmy, wstępne analizy dotyczące możliwości zakupu trzech śmigłowców jednosilnikowych dotyczą m. in. maszyn firm Bell. Jednak w związku z niewystarczającymi środkami na zakup trzech maszyn należy spodziewać się, że do czasu dokapitalizowania tego programu efekt ewentualnych negocjacji może nie być zadowalający.

Przypomnijmy, że zakup lekkich śmigłowców w trybie z wolnej ręki zapowiadał już w rozmowie z InfoSecurity24.pl gen. insp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji. "Tutaj mamy sytuację, która pokazuje, jak wygląda kwestia przetargowa w tego typu zakupach. Tak jak Pan zauważył, za nami dwa nieudane przetargi, co jednak ciekawe w obydwu przypadkach praktycznie z winy oferentów, bo oferty nie spełniały wymagań SIWZ. Dzisiaj daje nam to kolejną możliwość, bo przepisy pozwalają na to, żeby po dwóch nieudanych przetargach, wejść w tryb zamówienia „z wolnej ręki”. I chyba skorzystamy z tej możliwości" - mówił szef KGP.

Reklama

Komentarze (4)

 1. kołalsky

  Znowu omijanie prawa przez "wolną rękę". Jak nie udaje się wybrać jedynego "słusznego kontrahenta". Ryba psuje się od głowy - Państwo od swoich włodarzy. "Taki mamy klimat ...

 2. KOSA

  Co za porażka... : ( załamać się idzie na to nieudacznictwo. Zobaczcie za ile LPR kupił swoje śmigłowce EC 135... MAJA SYMULATORY DO SZKOLEŃ Doświadczenie etc ... a ci przetarg na jednosilnikowe śmigłowce... ? czyżby BELL ... bo to amerykańskie? dlaczego nie organizuje się kompleksowego zakupu dla zastąpienia wszystkich maszyn w przedziale powiedzmy 2 - 4 lat . nie było by taniej? dlaczego nie bieże się pod uwagę ujednolicenia floty maszyn śmigłowców we wszystkich służbach"? Straż Graniczna kupiła EC 135 1 szt. !!! i znowu przepłacili ... Dlaczego tak głupie nieskoordynowane zakupy !!!! Dlaczego taki bezsens? 4 SMIGŁOWCE KANIA Stoją w Świdniku do przeglądów i brak decyzji bo kasa za jest kosmiczna ... to są te polskie przedsiębiorstwa śmigłowcowe ? Niech ktoś w końcu weźmie tych ignorantów za szmaty bo kasa ucieka, a ujednolicenia w temacie brak tylko pomysł na kolejne 3 BLACK HAWKI ? PO H... AZ 5 MASZYN TEJ KLASY W POLICJI? 4 szt. BLACK HAWK to jeszcze zrozumiałabym dla Policyjnych Specjalsów dla zastąpienia MI 8 (2 SZT. ) ALE KOLEJNY 5 TY po kiego ? za te pieniądze Policjanci mieli by 2 szt. EC 135. i najlepiej dla Policyjnych Lotników zrobić generalny porządek z flota maszyn . a tu zero wizji tylkok zakupy z doskoku łatanie dziur.. porażka!!! WG mnie Policja Powinna mieć : 4 BLACK HAWKI; 4 ŚMIGŁOWCE EC 135 , i 4 EC 145. A obecne statki BELL (3 SZT ) sprzedać, Śmigłowce Kania i SOKOŁY przesunąć do wojsk a Mi 2 wycofać lub sprzedać na części . Do tego zakupić 4 EC 145 Dla Straży Granicznej i 2 BLACK HAWKI (FIRE HAWK ) Dla Straży Pożarnej. DLACZEGO TAKI BRAK MYSLENIA !!!

 3. HiS

  Tu nie chodzi o to żeby zrobić przetarg i kupić. Chodzi o to, żeby kupować i nie kupić Airbusa.

 4. Ragozd

  SW-4 się nie kwalifikuje się. Gdyby było inaczej, brałby udział w przetargu a tymczasem tylko Airbus Helicopters H125 był oferowany. Ale jak chcą kupić 3 w cenie 2 to nic dziwnego, że nie kupili.

Reklama

Najnowsze