Policja
Ilu policjantów trafi do służby w 2023 roku?
Sytuacja kadrowa w Policji to jedna ze spraw, pod znakiem której upłynęła końcówka 2022 roku. Mundurowi alarmowali, że ze służby w formacji w pierwszym kwartale tego roku odejść może rekordowa liczba policjantów. Z informacji jakie płyną jednak z MSWiA wynika, że „nie ma zjawiska tzw. masowych odejść ze służby”. I o ile o tym ilu funkcjonariuszy zdecyduje się finalnie opuścić formację przekonamy się niebawem, już dziś wiemy ilu mundurowych – zgodnie z planami KGP – zasili w tym roku policyjne szeregi.
Komendant Główny Policji określił minimalną liczbę osób planowanych do przyjęcia do służby w Policji w roku 2023 na poziomie 4 668. To mniej niż rok wcześniej, kiedy to limit ten wynosił 4853 i znacznie mniej niż w roku 2021 – wtedy minimalna liczba osób planowanych do przyjęcia opiewała na 5368. Nie do końca wiadomo z czego wynika ta spadkowa tendencja, jednak warto dodać, że przyjęte liczby są – jak wskazuje sama KGP – wartościami minimalnymi, a co za tym idzie nie jest wykluczone, że do służby ostatecznie przejętych zostanie więcej policjantów.
Minister dementuje
Według różnych szacunków, jakie pojawiały się w przestrzeni publicznej ze służbą w Policji, na początku 2023 roku, pożegnać miało się nawet 9 tys. policjantów. Przewidywania te jednak – jak się wydaje – nie znalazły odzwierciedlenia w liczbie złożonych raportów, bowiem szef MSWiA informacje o tegorocznej fali odejść stanowczo dementuje. "Aktualne dane potwierdzają, że nie ma zjawiska tzw. masowych odejść ze służby" – zapewniał w rozmowie z PAP szef MSWiA Mariusz Kamiński. Minister przekonywał też, że resort jest w tej kwestii w stałym kontakcie z przedstawicielami związków zawodowych.
Na początku grudnia, na ostatnim spotkaniu ze związkami, uzgodniliśmy konkretne rozwiązania finansowe przeznaczone dla funkcjonariuszy. Są to m.in. dodatek graniczny w wysokości 450 zł brutto dla funkcjonariuszy Straży Granicznej, zwiększenie do 6 proc. dodatku terenowego dla policjantów, rozszerzenie dodatku stołecznego o wszystkich funkcjonariuszy pełniących służbę na terenie stolicy czy świadczenia za długoletnią służbę. Nasze propozycje obejmują też zwiększenie funduszu nagród w 2023 roku o 30 mln zł. Rozwiązania te uzupełniają obecnie funkcjonujące świadczenia i pokazują, że poprawa warunków służby formacji podległych MSWiA to jeden z naszych priorytetów. To konkretne działania.
Mariusz Kamiński, szef MSWiA - fragmentu wywiadu dla PAP z 31 grudnia 2022 roku
Jak wygląda dziś sytuacja kadrowa w Policji? Z danych udostępnionych przez formację (stan na 1 grudnia) wynika, że w całej Polsce brakowało prawie 5,5 tys. funkcjonariuszy (liczba mundurowych etatów wynosiła 105 309). Stan wakatów, wynoszący 5,2 proc., nie uwzględnia jednak ostatniej grudniowej policyjnej rekrutacji. Trudno też przewidywać, jak liczby kształtowały się będą pod koniec marca, bowiem z jednej strony początek roku to czas kiedy z mundurem żegna się najwięcej funkcjonariuszy, z drugiej, 27 lutego Policja planuje pierwszy w tym roku nabór. Warto też pamiętać, że tegoroczny stan etatowy w Policji będzie większy niż w roku ubiegłym (co wynika z przepisów ustawy modernizacyjnej) i wyniesie 107 195 policjantów, w tym – jak czytamy w uchwalonej przez Sejm przyszłorocznej ustawie budżetowej - 107 109 etatów w jednostkach organizacyjnych Policji.
Czytaj też
Mundurowi, i to nie tylko ci z Policji, czekają też na wprowadzenie rozwiązań, jakie przygotowało MSWiA. To m.in. dodatki dla funkcjonariuszy z 15-letnim stażem służby. Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem świadczenia za długoletnią służbę – jak wynika z informacji zamieszczonych na stronach Rządowego Centrum Legislacji – oczekuje na wpis do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Po upublicznieniu dokumentu i jego przeanalizowaniu dowiemy się zapewne, czy przepisy zaproponowane przez resort spraw wewnętrznych i administracji są tym, czego oczekiwali funkcjonariusze.