Policja
Gen. insp. Szymczyk: nie są prowadzone żadne prace ukierunkowane na zmianę zasad emerytalnych
„Zapewniam was, daje wam na to moje uroczyste słowo honoru, że nie są prowadzone żadne prace ukierunkowane na zmianę naszych zasad emerytalnych. Nie ma takich prac i nie ma takich planów” – mówił podczas inauguracji roku akademickiego w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny Policji. Jak dodał, jeśli „ktokolwiek będzie chciał cokolwiek w tym zakresie zmieniać”, będzie pierwszym, który publicznie o tym powie i pierwszym, który „zrezygnuje z dalszego pełnienia służby”.
Szef policji, podczas przemówienia w trakcie inauguracji roku akademickiego w WSPol odniósł się do "gorących" w ostatnim czasie kwestii poruszanych przez funkcjonariuszy. Zapewnił m.in., że nikt nie prowadzi prac – i nie ma takich planów – zmierzających do zmiany mundurowych przepisów emerytalnych. "Daje wam na to a to moje uroczyste słowo honoru" - powiedział gen. insp. Szymczyk. Nawiązał także do przyszłorocznej waloryzacji uposażeń. Przypomniał, że każdy funkcjonariusz policji otrzyma 7,8 proc. podwyżki i że będzie ona wypłacana od marca.
Zapewniam, że wszyscy dostaną 7,8 proc. podwyżki. Podwyżka będzie wypłacona od 1 marca, ale będzie to podwyżka za cały rok, za 12 miesięcy.
Gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny Policji
Komendant dodał też, że "minimalny poziom dodatku funkcyjnego wynosić będzie 20 proc.", i że zostanie wprowadzony "dodatkowy, procentowy dodatek od wysługi lat – od 15 roku służby, aby zachęcić do jeszcze dłuższego pozostawania w służbie". "To są deklaracje ze strony pana ministra Mariusza Kamińskiego i tak właśnie będzie" – mówił. O tych i innych rozwiązaniach kierownictwo Policji i MSWiA - o czym przypomniał Szymczyk - będzie w najbliższy poniedziałek (17 października) rozmawiać ze związkowcami. Szef policji zwrócił się też z apelem do funkcjonariuszy, by wiedzę czerpali z oficjalnych komunikatów MSWiA, policji i związków zawodowych, tak by – jak mówił – przeciwdziałać dezinformacji.
Czytaj też
Przyszłotygodniowe rozmowy – jak się wydaje – opowiedzą na wiele pytań, które dziś zadaje sobie spora część mundurowego środowiska. To jaki przyniosą one efekt z jednej strony zależy od propozycji rozwiązań (lub modyfikacji tych już przedstawionych) jakie na negocjacyjnym stole położy MSWiA, a z drugiej od tego na jakie "ustępstwa" gotowi będą pójść związkowcy. Dziś, stanowiska obu stron są dość jednoznaczne, choć żadnej nie zależy zapewne na eskalacji kryzysu.
DM
Dorianiks
Jakie %? Znowu będziecie pogłębiać dysproporcje w wysokości zarobków. Po 600 lub 700 zł na czapkę. Te stare capy po 35 lat służby dalej będą blokować stołki awansu.