Reklama

Policja

Flota bogatsza o 350 hybryd? Policja rusza z przetargiem

Fot. Śląska Policja
Fot. Śląska Policja

Polska policja zaliczyła mocny start jeśli chodzi o zakupy w 2021 roku. Zgodnie z opublikowanym 5 stycznia ogłoszeniem o zamówieniu, w planach ma podpisanie umowy dotyczącej dostaw do 350 oznakowanych radiowozów kombi segmentu C z napędem hybrydowym typu HEV. 

Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie ruszyła z postępowaniem, którego celem jest podpisanie umowy ramowej z jednym wykonawcą na dostawę do 350 pojazdów osobowych kombi segmentu C z napędem hybrydowym typu HEV w policyjnej wersji "oznakowany", wyposażonych w radiotelefony w ukompletowaniu rozłącznym. Podstawowa część tego przetargu, i jednocześnie gwarantowana, zakłada złożenie zamówienia na 110 sztuk samochodów, natomiast opcjonalne policja może zakupić ich nawet 240 więcej. Umowa ramowa obowiązywać będzie do 20 grudnia 2022 roku, jednak samo zamówienie gwarantowane ma trafić do komendy do 19 listopada 2021 roku. Kolejne pojazdy, z opcji, zamawiane będą w miarę zgłaszanych potrzeb i otrzymywanych środków finansowych.

Zamawiane samochody muszą być dostarczane przez wykonawcę do Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, ale nie oznacza to oczywiście, że to właśnie ta jednostka korzystać będzie ze wszystkich nowych radiowozów. 

Pojazdy będą wykorzystywane do zadań patrolowych, interwencyjnych oraz kontroli pojazdów. Jak tłumaczy policja, w ich wnętrzu będą wykonywane podstawowe czynności służbowe, w szczególności obejmujące: kontrolę dokumentów dotyczących osób i pojazdów, sprawdzanie osób i pojazdów w bazach danych, sporządzanie dokumentacji służbowej, przewożenie osób. Mają być wyposażone w silnik spalinowy, min. 4-cylindrowy o zapłonie iskrowym, spełniający normę emisji spalin co najmniej Euro 6 na poziomie obowiązującym na dzień odbioru pojazdu, o pojemności skokowej nie mniejszej niż 1 390 cm3 oraz o maksymalnej mocy netto silnika nie mniejszej niż 70 kW. Natomiast silnik elektryczny ma mieć moc maksymalną netto nie mniejszą niż 44 kW i tryb pracy oszczędzający energię. Prędkość maksymalna nie może być mniejsza niż 170 km/h. 

Na oferty warmińsko-mazurska policja czeka do 9 lutego. Kryterium ich oceny jest całkiem sporo, bo aż osiem. Oprócz ceny, na listę trafiła pojemność silnika, wyposażenie w system eCall (w razie poważnego wypadku automatycznie wybiera numer alarmowy 112, można go również uruchomić ręcznie poprzez naciśnięcie odpowiedniego przycisku), dodatkowy okres gwarancji, zużycie energii, emisja dwutlenku węgla, emisja zanieczyszczeń i aspekty społeczne (chodzi o zatrudnienie osób z grup społecznie marginalizowanych).

Trzeba przyznać, że nowy przetarg polskiej policji robi wrażenie. To całkiem interesujący początek roku dla formacji, pod względem zakupów. A policja w 2021 roku do wydania ma jeszcze trochę środków z roku poprzedniego. Co więcej, będzie na to miała również trochę więcej czasu niż zazwyczaj. Zgodnie z opublikowanym 30 grudnia w Dzienniku Ustaw Rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie wydatków budżetu państwa, które w roku 2020 nie wygasają̨ z upływem roku budżetowego, ponad 11,6 mld złotych będzie można wykorzystać do 30 listopada 2021. Niemałą część tej kwoty stanowią środki, z których skorzystają służby. Prawie 872 mln złotych do wydania będzie miała policja, a ponad 100 mln z tej kwoty przeznaczonych ma zostać na sprzęt transportowy, a więc m.in. radiowozy.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze