Dziesiątki Jeepów dla Straży Granicznej

21 listopada 2020, 12:26
straz graniczna
Fot. Nadbużański Oddział Straży Granicznej
InfoSecurity24
InfoSecurity24

Funkcjonariusze Straży Granicznej wkrótce rozpoczną patrole nowymi Jeepami Wrangler Sahara. Do formacji trafi 60 takich aut. Łączny koszt zakupu to 14,5 mln zł - informuje formacja.

Pierwsze partia pojazdów, czyli 28 sztuk, została odebrana w tym tygodniu. Samochody, po zarejestrowaniu, zostaną rozdysponowane pomiędzy cztery oddziały Straży Granicznej. Podlaski Oddział SG otrzyma 13 aut, Warmińsko-Mazurski - 10, Nadbużański – 4, a Karpacki – 1.

Jak podkreśla formacja, Jeepy Wrangler w wersji Sahara to profesjonalne pojazdy do jazdy terenowej. Auta są wyposażone w silniki benzynowe 2.0 Turbo GME o mocy 272 KM i maksymalnym momencie obrotowym 400 Nm, sprzężone z 8-stopniową skrzynia biegów ZF.

Samochody posiadają certyfikat "TrailRated" co oznacza, że zaliczyły szereg testów sprawdzających ich możliwości w ciężkich warunkach topograficznych. Jeepy sprawdzą się w służbie do patrolowania trudno dostępnych, również górzystych terenów przygranicznych. Auta gwarantować mają stabilność i precyzję podczas szybkiego pokonywania nierównych zakrętów na najtrudniejszych bezdrożach oraz podczas pokonywania wzniesień i przeszkód terenowych. Rozwiązania techniczne zastosowane w zakupionych Jeepach wspomagają oraz informują kierowcę o aktualnych parametrach pojazdu i pokonywanego terenu. Zestaw wskaźników terenowych "Off Road Pages" monitoruje w trakcie jazdy m.in. kąty wychyleń i parametry podzespołów.

Samochody wyposażone są także m.in. w pełne oświetlenie LED, tempomat, czujniki parkowania i kamerę cofania, system przeciwdziałający przewróceniu się pojazdu, dotykowy wyświetlacz multimedialny 8,4” z nawigacją kompatybilną z Android Auto oraz Apple Carplay, a także w wyciągarkę z zestawem zbloczy do samodzielnego wydobywania się z trudnego terenu.

Straż Graniczna zakupiła 60 pojazdów marki Jeep Wrangler Sahara, co oznacza, że skorzystała z prawa opcji. Tegoroczne postępowanie na ich zakup dotyczyło bowiem 50 sztuk w ramach podstawy z opcją do 10 kolejnych. Zlecenie trafiło do firmy FIX FORUM LIDER, choć koszt jej oferty przekraczał budżet Straży Granicznej, która chciała wydać na nowe terenówki 11 mln złotych.

Kolejne 32 auta zostaną odebrane w grudniu. Zakup pojazdów sfinansowany został z "Programu Modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017-2020". Łączny koszt zakupu to 14,5 mln zł. Cena jednego auta to 241 tys. zł. 

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Roshedo
poniedziałek, 23 listopada 2020, 08:35

A ile możnaby wziąć za te kwotę najnowszych Honkerow MAX z Autoboxu ? Pewnie 100 ale one nie są amerykańskie więc fuj błe... Tak wygląda wspieranie polskiego przemysłu wg. PiS.

SOWA
wtorek, 24 listopada 2020, 23:23

Ile razy państwo będzie ratować awaryjnego i słabo wykonanego Honkera? Co będzie za 8-10 lat z częściami do tych nowych super Honkerów. Osobiście cieszę się, że wybór padł na Jeepa, mimo, że nie pałam miłością do Jankesów. Obecnie w tej cenie nie ma nic lepszego i dysponującego tak rozwiniętym serwisem.

PSG prywaciarzy
niedziela, 22 listopada 2020, 17:16

Kolejne badziewie za ciężka kasę. Świateł, światełek. A jak trzeba podjechać bez świateł by nie było widać to się nie da bo automat i się nie wyłączy całkowicie. Po co nam tempomat, czujniki parkowania i kamera cofania, dotykowy wyświetlacz multimedialny 8,4” z nawigacją kompatybilną z Android Auto oraz Apple Carplay.

Fobos
niedziela, 22 listopada 2020, 09:01

Ciekawe czy będą wersje 4 drzwiowe ? Bo auto za tą kasę powinno pełnić nie tylko funkcję patrolowe

qwas
niedziela, 22 listopada 2020, 00:00

Jakie to dziesiątki ( zaledwie 28 szt.) Tyle to potrzeba na 1/3 Bieszczad a nie dostali nawet jednego.

Wichura
sobota, 21 listopada 2020, 23:17

To auto made in US jednak nawet United States Border Patrol go nie używa. To pięknie wystylizowana ale kłopotliwa i awaryjna bulwarówka. Park samochodowy naszej Straży Granicznej klejony jest bez logiki ekonomii - co dostawa kilkudziesięciu aut, to inny producent. Zwariowana paleta terenowych i głównie pseudo terenowych aut. Jakby ktoś uzupełniał sobie garaż z zabawkami sobie.

4x4
poniedziałek, 23 listopada 2020, 11:17

Nie jest prawdą, że jeep wrangler nie "służy" w SG w USA. (proszę się wysilić i wyszukać w internecie jest to jedno z często używanych aut w patrolach granicznych). Sam od 5 lat jeżdżę wranglerem i wiem, że auto ma przyzwoite właściwości terenowe, które w zupełności wystarczą SG. Podstawa to dobre opony, jak w każdym aucie terenowym. Nie pracowałem nigdy w SG, ale nie sądzę, żebyście topili auta w błocie. Jeśli tak, to żadne auto seryjne nie spełni wymagań SG. Pozdrawiam.

Tweets InfoSecurity24