Reklama

Policja

"Drugie" postępowanie na nawet 350 oznakowanych hybryd

Fot. KPP Mońki
Fot. KPP Mońki

Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie ruszyła z przetargiem na 350 sztuk oznakowanych samochodów osobowych kombi segmentu C z napędem hybrydowym typu HEV. Postępowanie wydaje się znajome, gdyż to nie „pierwsze” podejście jednostki do tego zakupu. Poprzednie, jak się okazało, nie zostało formalnie zainicjowane. 

Olsztyńska komenda poinformowała, iż w świetle obowiązującego prawa nie doszło formalnie do wszczęcia ogłoszonego na początku stycznia postępowania, dotyczącego zakupu do 350 hybryd. Jednostka anulowała więc wszystkie związane z nim czynności i odwołała składanie ofert. Problem polegał na tym, że policja zastosowała do niego nieaktualne przepisy Prawa zamówień publicznych, które zmieniły się 1 stycznia 2021 roku. Dlatego też, warmińsko-mazurska policja zmuszona była ruszyć z drugim, a formalnie pierwszym przetargiem. 

Przypomnijmy, że w postępowaniu chodzi o podpisanie umowy ramowej na dostawy do 350 samochodów osobowych w nadwoziu kombi kategorii M1 segmentu C z napędem hybrydowym typu HEV w policyjnej wersji oznakowanej, wyposażonych w radiotelefony w ukompletowaniu rozłącznym. Przy czym, tylko część tej liczby to zamówienie gwarantowane. Innymi słowy, do formacji w przypadku podpisania umowy trafi na pewno 110 nowych radiowozów, a umowa wykonawcza w tej sprawie podpisana zostanie do 19 listopada 2021 roku. Reszta, czyli 240 ich sztuk, to już zamówienie opcjonalne, które składane będzie w miarę zgłaszanych przez policję potrzeb oraz dostępnych środków finansowych. Zapotrzebowanie to jednostka zgłaszać może aż do wygaśnięcia umowy ramowej, która obowiązywać ma do 20 grudnia 2022 roku. 

Nowe radiowozy wykorzystywane będą przez policję do zadań patrolowych, interwencyjnych oraz kontroli pojazdów. W ich wnętrzu będą wykonywane podstawowe czynności służbowe, w szczególności obejmujące: kontrolę dokumentów dotyczących osób i pojazdów, sprawdzanie osób i pojazdów w bazach danych, sporządzanie dokumentacji służbowej, przewożenie osób.

Choć wszystkie zamawiane pojazdy muszą być dostarczane przez wykonawcę do Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, to oczywiście nie tylko ta jednostka będzie ich ostatecznym odbiorcą. Co ważne, przedmiot zamówienia obejmuje również przeprowadzenie szkolenia, jeszcze przed odbiorem samochodów i dla każdej kolejnej ich partii, które trwać będzie min. 6 godzin i odbywać się na terenie Polski. 

Na oferty Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie czeka do 5 kwietnia br. Jeszcze tego samego dnia planuje również ich otwarcie. Co istotne, muszą one zachować ważność aż do 3 lipca br. 

To kolejny spory finansowy wydatek na nowe samochody dla formacji, która na wyposażeniu - zgodnie ze stanem na 1 lipca 2020 roku - miała do dyspozycji dokładnie 13 969 samochodów osobowych. Przypomnijmy, że - jak informował w ramach odpowiedzi na interpelację Maciej Wąsik, sekretarz stanu w resorcie spraw wewnętrznych i administracji - w latach 2015-2020 policja wydała na zakup pojazdów osobowych około 700 milionów złotych. Formacja na pewno nie chce zwalniać zakupowego tempa, co udowodniła pod koniec 2020 i na początku 2021 roku, gdy ruszyła z trzema sporymi przetargami, ale sporo zależeć będzie od finansowego zastrzyku, który przyniesie opóźniający się program rozwoju. Termin jego startu oraz to, jaką sumą w jego ramach dysponować będzie Komenda Główna Policji, są jednak wciąż jeszcze bardzo niepewne.

MR

Reklama
Reklama

 

Reklama

Komentarze

    Reklama