Reklama

Służby Mundurowe

Podwyżki dla mundurowych jednak od 1 stycznia

Autor. gov.pl

Podwyżki dla żołnierzy i funkcjonariuszy są zapisane w budżecie. Zapisy w poprzedniej ustawie okołobudżetowej miały na celu ich inne rozłożenie w czasie, a teraz otrzymają oni podwyżki na takich zasadach jak cała sfera budżetowa – powiedziała w piątek wiceminister finansów Hanna Majszczyk. Podwyżki mogą trafić więc ręce funkcjonariuszy od 1 stycznia. Z kolei wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański poinformował, że „wypłaty rozpoczną się po uchwaleniu i opublikowaniu w Dzienniku Ustaw ustawy budżetowej z wyrównaniem od stycznia”.

Reklama

W piątek do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy okołobudżetowej na rok 2024. W projekcie znalazły się m.in. zapisy o przekazaniu obligacji skarbowych o wartości do 3 mld zł na onkologię dziecięcą. W projekcie, w porównaniu do ustawy okołobudżetowej uchwalonej przez Sejm w grudniu i zawetowanej przez prezydenta, nie ma artykułu dotyczącego terminu wypłat podwyżek dla żołnierzy i funkcjonariuszy. Zgodnie z poprzednim przedłożeniem, miały one zacząć obowiązywać od 1 marca.

Reklama
Podwyżki dla żołnierzy i funkcjonariuszy są zapisane w budżecie, zawsze były. Zapisy poprzedniej ustawy okołobudżetowej miały na celu jedynie inne rozłożenie w czasie tych podwyżek. Teraz otrzymają oni podwyżki na takich samych zasadach, jak cała sfera budżetowa.
Wiceminister finansów Hanna Majszczyk
Reklama

Do sprawy odniósł się też wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański. Jak poinformował, „podwyżki dla służb mundurowych nastąpią w takiej samej formule, jak podwyżki dla całej sfery budżetowej, czyli od 1 stycznia 2024 roku”. Dodał, że będą one wypłacane po uchwaleniu i opublikowaniu w Dzienniku Ustaw ustawy budżetowej z wyrównaniem od stycznia.

Czekający na rozpatrzenie przez Sejm projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024, czyli ustawy okołobudżetowej, rząd przyjął w trybie obiegowym. Powtórzono w nim większość zapisów ustawy zawetowanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zrezygnowano z przepisów, które pozwalały ministrowi finansów na przekazanie mediom publicznym obligacji o wartości 3 mld zł. Zgodnie z projektem papiery wartościowe na taką kwotę miałby otrzymać Narodowy Fundusz Zdrowia z przeznaczeniem na psychiatrię dziecięcą oraz onkologię dziecięcą oraz na diagnostykę onkologiczną lub leczenie onkologiczne pozostałych pacjentów.

Czytaj też

Przygotowane przez rząd zmiany mają zastąpić ustawę okołobudżetową na rok 2024, która została uchwalona w grudniu przez Sejm i zawetowana przez prezydenta Andrzeja Dudę, jak wskazywał z uwagi na zaplanowane w niej przekazanie mediom publicznym papierów skarbowych o wartości 3 mld zł. Prezydent w środę wniósł własny projekt ustawy okołobudżetowej na rok 2024, w którym usunięto zapisy o obligacjach dla publicznego radia i telewizji.

Zgodnie z projektem przyszłorocznego budżetu, kwoty bazowe wyniosą: dla żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy 2 088,77 złotych, a dla funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej 2 332,57 złotych.

Sejmowe prace nad projektem ustawy budżetowej na 2024 rok trwają, więc niebawem przekonamy się jak wyglądać będą konkretnie zapisy dotyczące mundurowych podwyżek.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama