Nie żyje policjant postrzelony podczas interwencji. Szef KGP: Środowisko policyjne w głębokim żalu i smutku [AKTUALIZACJA]

4 maja 2021, 11:11
Śląska Policja zabójstwo
Fot. Śląska Policja
InfoSecurity24
InfoSecurity24

Nie żyje policjant z Raciborza (woj. śląskie), postrzelony we wtorek rano przez kierowcę zatrzymanego do kontroli samochodu Renault Scenic - poinformowała rzeczniczka śląskiej policji podinspektor Aleksandra Nowara. Sprawca, który oddał do funkcjonariusza kilka strzałów, został zatrzymany. "Środowisko policyjne pozostaje w głębokim żalu i smutku, a sercem z rodziną i najbliższymi" - zaznaczył we wtorek komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.

Do tragedii doszło przy ul. Chełmońskiego w Raciborzu. Chwilę wcześniej policjanci otrzymali dwa zgłoszenia. Pierwsze dotyczyło mężczyzny, prowadzącego renault scenic, prawdopodobnie pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

"Drugie zgłoszenie, już z ul. Chełmońskiego, dotyczyło człowieka, który podaje się za policjanta i próbuje kontrolować samochody – podchodzi do kierowców i próbuje z nimi rozmawiać. Funkcjonariusze z prewencji zlokalizowali mężczyznę i jego samochód. Kiedy poprosili go o dokumenty, wyciągnął broń i strzelił w kierunku policjanta" - powiedziała rzeczniczka śląskiej policji Aleksandra Nowara. Funkcjonariusz doznał ciężkich obrażeń. Reanimacja nie przyniosła rezultatu.

W trakcie zajścia także policjanci użyli broni, również napastnik został postrzelony. "Mężczyzna został ranny, ale na razie nie mam szczegółowych informacji na temat jego obrażeń, w asyście policjantów został zabrany do szpitala w Raciborzu" - powiedziała Nowara. Według nieoficjalnych informacji, zatrzymany został prawdopodobnie trafiony w udo. To 40-latek z rejonu Raciborza, notowany wcześniej za przestępstwa narkotykowe.

Policjanci opowiadają, że zatrzymany mężczyzna miał ubiór łudząco przypominający policyjny mundur. Odzież została zabezpieczona, zostanie poddana oględzinom. Policja nie udziela na razie szczegółowych informacji na temat zastrzelonego policjanta. Wiadomo jedynie, że był doświadczonym funkcjonariuszem, z kilkunastoletnim stażem.

Do sprawy śmiertelnego postrzelenia policjanta odniósł się we wtorek szef KGP gen. insp. Jarosław Szymczyk. "Z wielkim bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego Kolegi, który wypełniając słowa roty ślubowania, zginął zastrzelony przez bandytę. Środowisko policyjne pozostaje w głębokim żalu i smutku, a sercem z rodziną i najbliższymi. Cześć Jego Pamięci" - napisał na Twitterze Komendy Głównej Policji Szymczyk.

Na miejscu trwają policyjne czynności z udziałem prokuratora, teren został zabezpieczony. Rodzina zmarłego policjanta oraz jego partner z patrolu będą objęci pomocą psychologiczną.

IS24/PAP

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 41
Mariusz
wtorek, 4 maja 2021, 16:00

Wyrazy współczucia dla rodziny.

Aster
wtorek, 4 maja 2021, 15:23

Pozwolenia na bron dla wszysktich ! , ja wychowalem sie na typowym Polskim osiedlu i na 100% wiem ze najwiecej strzelanin bylo by o miejsca parkingowe ...

Zastanów się zanim coś napiszesz...
wtorek, 4 maja 2021, 22:08

Nie wiem czy wiesz ale każdy może legalnie kupić broń czarnoprochową, na przykład rewolwer. Może ten rewolwer legalnie naładowany nosić. Ile strzelanin jest dziennie? Ile było strzelanin przy pomocy legalnie posiadanej broni?

Czytelnik
wtorek, 4 maja 2021, 15:07

"prawdopodobnie trafiony w udo" - trafili by tego bandziora w czoło to byłoby taniej dla społeczeństwa i mniej kłopotów.

Wojtek
wtorek, 4 maja 2021, 14:21

Niech ujawnią jego narodowość bo miałbym wątpliwości czy ten który strzelał bym Polakiem.

..
wtorek, 4 maja 2021, 18:51

Był polskim patriotą.

...
wtorek, 4 maja 2021, 22:52

był niemieckim patriotą

Obywatel
wtorek, 4 maja 2021, 14:00

Środowisko kierownicze niech nie pozostaje w żalu i smutku tylko niech zepnie 4 litery, dąży do reformacji całej formacji, zwiększenia liczby szkoleń, inwestycji w sprzęt, reformy dowodzenia. Pan policjant który zignął miał jakiekolwiek zabezpieczenie balistyczne? Zachował ostrożność? Widząc jak kontroli dokonuje rd na luzie w samym mundurku służbowym(często za dużym) z kaburą niemalże na tyłku(która kabura sama w sobie jest przestarzała) to wątpię. W pionach patrolowo-interwencyjnych jest nie lepiej, mało kto zakłada kamizelkę, a ci którzy ją noszą są wyśmiewani.

Plutonowy
środa, 5 maja 2021, 02:56

Nie przejmuj sie. W armii to samo. Nikt nie zaklada na szkolenia, ćwiczenia, poligony kamizelek kuloodpornych! Za ciezkie, niewygodne... Nikt nie bedzie sie meczyl w nich za te nędzne 4-5 tysięcy zlotych zoldu...

wtorek, 4 maja 2021, 19:08

Masz rację

Antyprzemoc
wtorek, 4 maja 2021, 18:05

Od roku policja napada na bezbronnych ludzi, którzy nawet nie chcą się bić, lecz protestują krzykiem - a jak przyszło prawdziwe zagrożenie, to brakuje umiejętności. Przykre w obu przypadkach. Szkolenia powinny być w dwóch rodzajach: 1 - Technika interwencji. 2 - Odróżnianie prawdziwego zagrożenia od "szczypającej" Babci Kasi. Pozdrawiam.

Antygłupota
środa, 5 maja 2021, 02:16

W pierwszej kolejności Obywatel ma Obowiązek stosować się do poleceń policjanta. Jak go zrealizuje to sobie może protestować czy co tam uważa. Oczywiście nie łamiąc prawa

OPI 8 lat
środa, 5 maja 2021, 13:12

Najpierw to policjant musi wiedziec kiedy wydawac polecenia i kiedy są one wydawane w ramach i w zgodzie z prawem. Policjant ma obowiązek buntować się przeciw prawu wprowadzanemu wbrew konstytucji. Jeśli kierownictwo się nie sorzeciwia to powinny związki zawodowe, bo premierowi łatwo wydać nielegapne rozporządzenie, ale to policjant za jego egzekwowanie odpowiada. I mówię to bo widzę jak wielu z nas kładzie lachę na jakikolwiek samorozwój w tej robocie, ani taktyki ani prawa. Z drugiej strony przy tym kierownictwie ciężko nie rzucić papierem po każdym idiotycznym poleceniu

SOWA
środa, 5 maja 2021, 00:28

Wpierw powinna być odpowiednia selekcja. Niestety obecnie będzie problem z pozyskaniem odpowiednich ludzi, przez wiele lat powszechnie było wiadomo, że o pozytywnym wyniku naboru decydowały układy. Dzisiaj po wyczynach kadry wydającej rozkazy i działaniach Policji naprawdę bardzo trudno będzie znaleźć odpowiednich i oddanych służbie ludzi. Cóż widocznie tak ma być i komuś zależy na osłabieniu Policji, utracie zaufania ze strony obywateli.

Tweets InfoSecurity24