"Musimy inwestować w naszych funkcjonariuszy", czyli modernizacyjne obietnice i generalskie awanse na Święto Policji

21 lipca 2021, 14:51
polska policja
Fot. Kancelaria Prezydenta, Twitter

Minister Mariusz Kamiński zapewnia, że trwają intensywne prace nad nową ustawą modernizacyjną, która mierzyć ma się z wyzwaniami XXI wieku. "Musimy inwestować w naszych funkcjonariuszy" - dodał szef resortu podczas centralnych obchodów Święta Policji, które zorganizowano na dziedzińcu Belwederu w Warszawie. Z tej okazji wręczono również awanse generalskie, które trafiły do siedmiu oficerów formacji.

W środę na dziedzińcu Belwederu w Warszawie odbyły się centralne obchody Święta Policji. W uroczystościach udział wziął m.in. prezydent Andrzej Duda, który wręczył nominacje generalskie dla siedmiu oficerów. Na stopień nadinspektora Policji mianowani zostali zastępca Komendanta Głównego Policji insp. Roman Kuster, Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu insp. Dariusz Wesołowski, Komendant Wojewódzki Policji w Opolu insp. Rafał Kochańczyk, Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie insp. Artur Bielecki, Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy insp. Piotr Leciejewski, Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach insp. Roman Rabsztyn oraz Komendant Biura Spraw Wewnętrznych Policji insp. Marek Ślizak.

  1. nadinspektor Roman Kuster, Zastępca Komendanta Głównego Policji od maja 2021 roku. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu. Służbę w Policji rozpoczął w 1991 roku w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Służył głównie w pionie prewencji. 
  2. nadinspektor Dariusz Wesołowski, Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu od czerwca 2020 roku. Służbę rozpoczął w 1994 roku. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach. Ukończył studia podyplomowe w zakresie zarządzania i umiejętności menedżerskich na Uniwersytecie Śląskim oraz studia podyplomowe w zakresie Executive Master of Business Administration (MBA).
  3. nadinspektor Rafał Kochańczyk, Komendant Wojewódzki Policji w Opolu od lutego 2021 roku. Służbę w Policji rozpoczął w 1993 r. Uzyskał stopień doktora nauk społecznych na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Ukończył również studia magisterskie na Uniwersytecie Wrocławskim oraz wyższe studia zawodowe w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie.
  4. nadinspektor Artur Bielecki, Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie od lipca 2020 roku. Służbę w Policji rozpoczął w 1992 r. Jest absolwentem Wydziału Zarządzania i Administracji Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach oraz wyższych studiów zawodowych w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie.
  5. nadinspektor Piotr Leciejewski, Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy od maja 2020 r. Służbę w Policji rozpoczął w 1993 r. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu oraz wyższych studiów zawodowych w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. 
  6. nadinspektor Roman Rabsztyn, Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach od lutego 2021 r. Służbę w Policji rozpoczął w 1989 r. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz Wydziału Politologii Akademii Świętokrzyskiej im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. Ukończył również Podyplomowe Studia na Uniwersytecie Śląskim z zakresu Zarządzania i Umiejętności Menedżerskich. 
  7. nadinspektor Marek Ślizak, Komendant Biura Spraw Wewnętrznych Policji od maja 2020 r. Służbę w Policji rozpoczął w 1994 r. Ukończył studia magisterskie na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy oraz studium oficerskie w Wyższej Szkoła Policji w Szczytnie. 

Podczas uroczystości wręczone zostały również medale państwowe, a także odznaczenia resortowe oraz wyróżnienia laureatom konkursu "Policjant, który mi pomógł". Odbyło się także ślubowanie nowych policjantów Komendy Stołecznej Policji. Główne uroczystości tegorocznych obchodów Święta Policji zakończą się w środę, ale jeszcze w sobotę, a więc 24 lipca, kiedy przypada Święto Policji odbędą się uroczystości przed Komendą Główną Policji przewidziane dla funkcjonariuszy i pracowników policji z KGP.

Jak podkreślał w środę przed Belwederem szef policji, gen. insp. Jarosław Szymczyk, ostatni rok przyniósł formacji dużo wyzwań. "Wiem ile wyrzeczeń kosztowało was rzetelne wypełnianie nakładanych na was obowiązków służbowych, związanych z pandemią. (...) Od początku działań przeprowadziliście blisko 77 milionów kontroli osób przebywających na kwarantannie, wykonaliście też przeszło milion sprawdzeń środków transportu oraz obiektów handlowo-usługowych i tym podobnych" - podkreślił Szymczyk. Dodał również, że niestety 21 funkcjonariuszy i 27 pracowników cywilnych policji przegrało walkę z koronawirusem. Komendant wspomniał również o tragicznej śmierci aspiranta Michała Kędzierskiego, który został postrzelony podczas interwencji w Raciborzu.

Przez Belwederem zjawił się także nadzorujący policję minister Mariusz Kamiński, szef resortu spraw wewnętrznych i administracji. Polityk poruszył temat, którym już od ponad roku żyje mundurowe środowisko. Chodzi mianowicie o wyczekiwaną kontynuację programu modernizacji. Jak zapewnił, trwają intensywne prace nad nową ustawą, która obejmie przecież dodatkowe inwestycje także w polską policję. 

Musimy zmierzyć się z wyzwaniami XXI wieku, wyzwaniami i zagrożeniami takimi jak chociażby cyberprzestępczość. Musimy inwestować w nowoczesny sprzęt, nowoczesną technologię, nowoczesną infrastrukturę, ale przede wszystkim musimy inwestować w ludzi. Musimy inwestować w naszych funkcjonariuszy, chcemy rozwijać szkolnictwo policyjne, chcemy żeby dostęp do kursów oficerskich był realny, był zdecydowanie większy. Chcemy żebyście mogli podnosić swoje kwalifikacje dla dobra państwa i dla dobra obywateli. To wszystko jest niezbędne, to wszystko będziemy realizować.

Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Minister zapewniał również funkcjonariuszy i pracowników policji, że resort będzie dbał, by "ich sprawy zawodowe układały się, jak najbardziej pomyślnie" i zdaje sobie sprawę z tego, że nadal jest sporo do zrobienia w tym zakresie. Rozmowy na ten temat mają być prowadzone ze związkami zawodowymi. Zgodnie z informacjami przekazanymi we wtorek posłom przez sekretarza stanu MSWiA Macieja Wąsika, ministerstwo przygotowało już zarówno propozycję dla rządu, jak i listę inwestycyjną nowego programu modernizacji, ale wciąż trwają w tej sprawie negocjacje z ministrem finansów. Mają się one zakończyć jednak na tyle szybko, by propozycja MSWiA mogła przejść ścieżkę legislacyjną, a program ruszył 1 stycznia 2022 roku.

Do zapewnień ministra Kamińskiego odniósł się prezydent Andrzej Duda. "Liczę na to, że ta następna już zapowiedziana transza modernizacji, która mam nadzieję zacznie się w przyszłym roku, zostanie zrealizowana z równym powodzeniem (...) i z równie dobrym skutkiem dla policji i dla wszystkich innych służb które ona obejmuje" - odpowiadał. Jak dodał, "jeżeli ktoś służy polskiemu państwu powinien być godnie wynagradzany i powinien mieć zapewnione godne warunki tej służby" - podkreślił.

Tegoroczne obchody Święta Policji rozpoczęły się już we wtorek, 20 lipca. Komendant Główny Policji spotkał się wtedy z laureatami konkursu <<Policjant, który mi pomógł>>.  Natomiast podczas uroczystości z udziałem ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego odsłonięto tablice epitafijne na Tablicy Pamięci oraz dokonano wpisu do księgi pamięci nazwisk policjantów poległych na służbie. "To smutna uroczystość, podczas której musieliśmy dołączyć kolejne tabliczki epitafijne. W tym roku to dwóch kolejnych policjantów: funkcjonariusz ze Śląska, który zginął od strzałów oddanych <<o ironio>> przez mężczyznę, który był przebrany za policjanta. A także policjant z Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim, który uratował w Morzu Bałtyckim tonącą 12-letnią siostrzenicę" - mówił inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik szefa polskiej policji.

Obchodzone 24 lipca Święto Policji zostało ustanowione w 1995 roku i przypada w rocznicę powołania przez Sejm w 1919 roku Policji Państwowej.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 126
Igor
poniedziałek, 26 lipca 2021, 00:15

Dodatki dla liniowców, my nie mamy 25+, mamy za to od lat żenująco niskie dodatki

Od serca
niedziela, 25 lipca 2021, 23:34

Jeżeli rzucą mały ochłap to wielu odwróci się na pięcie i odejdzie na emke, no taka jest prawda. Dziś liczy się każda złotówka, ceny oszalały, idź gdziekolwiek do marketu, zrób zakupy, opłaty, istne szaleństwo. Inflacja osiąga rekordowe wartości, a my mundurowi nie mamy waloryzacji, co zostaje?, no tylko podwyżki, inaczej jesteśmy w plecy, zresztą, dość powiedzieć że od kilkunastu lat nie mamy płaconej waloryzacji, więc nie może być tak że ciągle prosimy się o zrównanie z inflacją i ciągle martwimy się czy wejdą podwyżki czy nie, nie tędy droga, ciężko pracujemy, czas to docenić i nie robić nam dreszczowca przed każdym nowym rokiem, bo czasami czujemy się jak dziady które proszą o drobne na godne życie, a to my nastawiamy piersi i zapewniamy ludziom spokojny sen

Fazer
niedziela, 25 lipca 2021, 20:07

Nie czarujmy się, 9 mld zł na 100 tys. formację to niecałe 500 zł/mc na policjanta i to przez rok!.. a gdzie reszta? Cywile, radiowozy, remonty...

Olek
poniedziałek, 26 lipca 2021, 00:07

Fazer, nie róbmy scen, dla Państwa modernizacja jest małym procentem w porównaniu z beneficjentami programów socjalnych, społecznych, więc Państwo na pewno stać na bezpieczeństwo, ład i porządek, nie chcesz chyba powiedzieć że nam się nie należy godna płaca, nie bierzemy tych pieniążków darmo, koszty służby dla każdego z nas są po wszechmiar wysokie

Elo
poniedziałek, 26 lipca 2021, 08:50

Patrz realnie jak fezer... A teksty o godnej płacy pracy se podaruj...Nie rub właśnie scen... Ktoś z boku to poczyta i se jedno pomysli...Policz ile jest cywilii plus inne formacje... Wtedy ci wyjdą te twoje drobne...Kazdy pracuje na wyplate... I nie jesteś jedyny..I jakie ty ponosisz koszty służby... Takie jak każdy inny funkcjonariusz... Nie tragizuj... A to że na już jest potrzebna ustawa co na zagwarantuje podwyżki to inna sprawa... Tego wszystkim formacjom MSWiA brakuje od zawsze... Pewien środki, zasady i ustalenia... Pozwola każdemu znacz poczuć odech stabilności i zadowolenia na plecach... A to z automatu przełoży się na nastroje i podejście do sluzby...

Olek
poniedziałek, 26 lipca 2021, 11:08

Po pierwsze wartość puli jest znana i w porównaniu z innymi pulami jest relatywnie niska, po drugie to nie tragizowanie tylko realia życia, po trzecie koszty służby nie są jednakowe, bo zależą od miejsca pracy, więc każdy ponosi inne, po czwarte nie szalej z tym oddechem bo na razie guzik wiesz o ustaleniach i nastrojach, po piąte pisz merytorycznie i tak żeby ogarnąć pisownię, bo.pol trudno zrozumieć ..

Bilon
niedziela, 25 lipca 2021, 16:28

Za moment ogłoszą wynik porozumienia, wtedy warto się zastanowić co dalej robimy, teraz to czyste dywagacje i fantasmogorie, póki co nie wiemy na czym stoimy, nie znamy warunków

Pragmatyk
niedziela, 25 lipca 2021, 16:19

Związek Zawodowy monituje od dłuższego czasu w sprawie podwyższenia wynagrodzeń w 2022 roku. ZZ podniósł temat tegorocznej inflacji i wieloletniego braku waloryzacji, wg. obliczeń expertów żeby zrównać ceny, wydatki i koszty życia, nasze pensje w budżetówce powinny wzrosnąc o 12%, więc to nie jest tak że domagamy się jakiś księżycowych podwyżek i tego co nienależne, zobaczcie jaką waloryzację dostaną emeryci, renciści. Koszty życia rosną i wieczna przepychanka żeby wydrzeć parę groszy, nie ma co się potem dziwić się że są odejścia że służby

Tweets InfoSecurity24