Reklama

MSWiA szykuje zmiany w umundurowaniu policjantów

Ile środków z Funduszu Cyberbezpieczeństwa otrzyma Policja?
Autor. Policja Lubelska/ oficjalne konto X

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego umundurowania policjantów. Choć zmiany formalnie wynikają z potrzeby dostosowania przepisów do nowych regulacji dotyczących służby kontraktowej, wprowadzone zostaną także rozwiązania, które bezpośrednio mają wpłynąć na poprawę funkcjonalności umundurowania funkcjonariuszy. Chodzi m.in. o uelastycznienie przepisów dotyczących warunków konstrukcyjnych kamizelek ochronnych oraz wprowadzenie możliwości noszenia przez policjantów ruchu drogowego pasa wykonanego z tkaniny syntetycznej.

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt rozporządzenia MSWiA w sprawie umundurowania policjantów. Co istotne, mimo że główną osią zaproponowanych zmian jest dostosowanie rozporządzenia do nowej formy służby kontraktowej w Policji, w dokumencie znalazły się inne rozwiązania, które mogą mieć realny wpływ na poprawę warunków codziennej służby.

Reklama

Jedną z kluczowych zmian, która może znacząco poprawić komfort policjantów, jest „umożliwienie zmiany rodzaju znaków identyfikacyjnych noszonych na koszuli służbowej i koszuli służbowej letniej z dotychczasowych wykonanych z metalu na znaki wykonane z taśmy przyczepnej”. Dotychczasowe rozwiązanie, choć trwałe, było często krytykowane przez funkcjonariuszy jako niewygodne i niepraktyczne.

„Biorąc pod uwagę posiadane przez policjantów koszule służbowe i koszule służbowe letnie, na których nie jest naszyta taśma przyczepna umożliwiająca noszenie znaku identyfikacji indywidualnej i znaku identyfikacji imiennej w postaci taśmy przyczepnej, a także zapasy magazynowe tych koszul, w projekcie został wprowadzony 10-letni okres przejściowy, w którym obowiązujące będzie noszenie na wyżej wymienionych koszulach znaków identyfikacyjnych zarówno w postaci taśmy przyczepnej, jak i metalowej tabliczki” – czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia.

W przepisie przejściowym został także uwzględniony sposób noszenia na koszuli służbowej i koszuli służbowej letniej znaku identyfikacji indywidualnej i znaku identyfikacji imiennej wykonanych w postaci metalowej tabliczki, które w projektowanej zmianie zostały zastąpione znakami wykonanymi z taśmy przyczepnej.
fragment uzasadnienia projektu rozporządzenia MSWiA w sprawie umundurowania policjantów.

Czytaj też

Nowelizacja zakłada również zmiany dla policjantów ruchu drogowego. Dotyczą one wprowadzenia możliwości noszenia przez funkcjonariuszy „pasa głównego wykonanego z tkaniny syntetycznej”. „W myśl projektowanego przepisu policjanci będą mogli nosić pas główny wykonany ze skóry albo z tkaniny syntetycznej. Obydwa te rozwiązania spełniają niezbędne wymagania zapewniające policjantowi bezpieczeństwo służby” – podkreślili autorzy dokumentu.

MSWiA chce zmodyfikować także opis kamizelki ostrzegawczej. „W związku z możliwością zastosowania w kamizelce różnych rozwiązań technicznych, w tym w zakresie zapięcia pozwalającego na regulację jej obwodu czy w zakresie rozmieszczenia elementów odblaskowych (…) odstąpiono od określania szczegółów konstrukcyjnych, zastępując go ogólnym opisem kamizelki dotyczącym jej koloru i posiadania elementów odblaskowych” – czytamy.

Czytaj też

Autorzy projektu w uzasadnieniu nowelizacji powołali się na przepis rozporządzenia w sprawie kierowania ruchem drogowym, w którym wskazano, że policjant ma być wyposażony w kamizelki barwy żółtej z elementami odblaskowymi oraz wyróżnikiem określającym formację. „W związku z tym, że wyżej wymieniony przepis odnosi się tylko do policjantów kierujących ruchem drogowym i nie dotyczy innych grup policjantów wykonujących zadania służbowe na drogach, które nie wiążą się z kierowaniem ruchem drogowym, ale wymagają widoczności policjanta w celu zapewnienia mu bezpieczeństwa (w tym policjanci służby prewencyjnej, technicy kryminalistyczni), zasadne jest uwzględnienie w projektowanym rozporządzeniu opisu kamizelki ostrzegawczej w brzmieniu, które wynika z przepisu rozporządzenia w sprawie kierowania ruchem drogowym” – dodano w uzasadnieniu.

Zmiany – zaproponowane w projekcie rozporządzenia - obejmą także katalog przedmiotów umundurowania wyjściowego. Funkcjonariusze mianowani na stałe po okresie przygotowawczym zyskają możliwość korzystania z szalika letniego, co pozwoli im lepiej dostosować strój do warunków pogodowych. Dotychczas przysługiwał im wyłącznie wariant zimowy.

Reklama
WIDEO: Nadinsp. Boroń o nowej mieszkaniówce: musimy wyrównać szanse, które dziś mają żołnierze
Reklama

Komentarze

    Reklama