Służby Mundurowe
MSPO 2018: Mobilny punkt kontroli na podwoziu Mercedesa
Na tegorocznym MSPO w Kielcach można było zauważyć specjalistyczny pojazd MSS Mercedes-Benz Sprinter, stworzony przez HARTMANN Spezialkarosserien - Mobile Screening Solutions (MSS), który pełni funkcje mobilnego punktu kontroli osób i bagażu. Był on prezentowany na stoisku firmy Concept Sp. z o.o. Tego rodzaju system, osadzony na pojeździe Mercedesa, ma być dedykowany prywatnym i publicznym instytucjom, potrzebującym uzyskać wysoki stopień kontroli osób oraz rzeczy przy jednoczesnej szybkości, w zakresie stworzenia odpowiednich punktów kontrolnych. Dotyczyć to może ochrony miejsc publicznych, ważnych wydarzeń, ale też kontroli na granicach, a nawet prowadzenia działań kontrolnych w przypadku portów lotniczych.
Producenci z HARTMANN Spezialkarosserien - Mobile Screening Solutions (MSS) wskazują, że ich system mobilnego punktu kontroli i skanowania, osadzony na pojeździe Mercedes-Benz Sprinter odpowiada na bardzo realne wyzwania, jakie niesie ze sobą m.in. współczesne zagrożenie terrorystyczne na świecie. Przede wszystkim, w kontekście ataków wymierzonych w wydarzenia, które mają miejsce w przestrzeni publicznej i gromadzą dużą liczbę osób lub skupiają kluczowe osoby VIP.
To właśnie tam należy zapewnić odpowiedni poziom ochrony, a jednocześnie ułatwić oraz przyspieszyć pracę służb odpowiadających za bezpieczeństwo, w zakresie tworzonych, niejednokrotnie ad hoc punktów kontrolnych, pozwalających tym samym obrazowo ochronie lub służbom państwowym na profesjonalne sprawdzenie dużej liczby osób oraz ich bagaży.
Centralnymi punktami pokazywanego na tegorocznym MSPO w Kielcach systemu MSS osadzonym na popularnym vanie Mercedesa, jest bramka wykrywająca metal, pozwalająca na kontrolę osób, nawet tych charakteryzujących się wysokim wzrostem. W wydzielonym przedziale zlokalizowany jest system obsługi detektorów oraz miejsce dla ich operatora. Należy zaznaczyć, że operator może posługiwać się również specjalnym detektorem płynnych materiałów wybuchowych lub innymi specjalistycznymi urządzeniami, zgodnie z potrzebami użytkownika pojazdu.
W pojeździe ważne miejsce zajmuje również zintegrowany skaner rentgenowski bagażu, który może być oferowany w różnych modelach i wielkościach, również zależnie od potrzeb odbiorców systemu. Co więcej, pojazd charakteryzuje się wydajnym system klimatyzatora, pozwalającym prowadzić kontrole w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych. Wewnątrz MSS twórcy zlokalizowali również przestrzeń do instalacji serwerów, pozwalających na gromadzenie danych, ale też przeprowadzanie odpowiednich analiz w czasie rzeczywistym.
Twórcy mobilnego punktu kontroli bardzo mocno podkreślają jego modułowość, a więc swobodę do personalizowania systemów względem potrzeb użytkownika i jego wymogów. Na przykład, w przypadku skanowania osób mogą być stosowane standaryzowane i certyfikowane, zgodnie z normami UE, bramki lotniskowe, ale też niskoemisyjne skanery rentgenowskie. Także w przypadku specjalistycznej kontroli bagażu, pojawiają się możliwości zastosowania wielu różnych systemów o różnych specyfikacjach technicznych.
Całość kontroli, przeprowadzanych w ramach pojazdu MSS, jest również "nasycona" monitoringiem wizyjnym, z zakresem 360 stopni obserwacji. Dotyczy to systemu 4/2 kamer na zewnątrz pojazdu, a także 3 kamer zainstalowanych wewnątrz. Producenci zwracają uwagę na możliwość zastosowania choćby systemu rozpoznawania twarzy, który pozwala na szybkie wykrycie osób znajdujących się już w bazach danych, do których ma dostęp operator. Co więcej, operatorzy mogą zbierać i kontrolować dane biometryczne, a także dokonywać weryfikacji dokumentów przedstawianych przez osoby kontrolowane.
Pojazd Mobile Screening Solutions przede wszystkim oferuje wysoką mobilność i elastyczność działania. Samo rozwinięcie punktu kontrolnego w terenie oscyluje wokół zaledwie 4 minut. Jego odpowiednie ulokowanie, względem konkretnego miejsca, gdzie trzeba stworzyć punkt kontrolny, ułatwia również automatyczny system hydrauliczny. Stąd też ewidentnie skraca się proces budowy stacjonarnego punktu kontrolnego, wraz z instalacją na nim niezależnych bramek do sprawdzania osób i rzeczy.
Prezentowany na MSPO na stoisku Concept Sp. z o.o. pojazd jest autonomiczny przede wszystkim w obrębie instalacji zintegrowanego systemu generatora energii oraz baterii pozwalających na działanie systemów, w nim ulokowanych. Dzięki temu nadaje się do tworzenia stref bezpieczeństwa w przypadku cywilnej infrastruktury, masowych zgromadzeń czy też nawet potrzeby zabezpieczenia infrastruktury krytycznej państwa.
Odpowiednio skonfigurowany MSS pozwala na wykrywanie prób wniesienia zakazanych substancji, np. narkotyków, ładunków wybuchowych czy też broni do stref chronionych. Twórcy podkreślają, że w trakcie przygotowywania pojazdu współpracowali z konsorcjum niemieckich i międzynarodowych firm z dziedziny bezpieczeństwa oraz systemów wykrywania oraz skanowania ludzi oraz bagaży.
Co więcej, pojazd może być tak skonfigurowany, aby spełniał najwyższe standardy kontroli, stosowane na współczesnych lotniskach, zgodnie z wymogami ECAC i TSA. Tym samym, do grona odbiorców zaliczyć można porty lotnicze, ale też instytucje zabezpieczające publiczne wydarzenia, całą gamę instytucji rządowych wykonujących swoje działania w przestrzeni bezpieczeństwa wewnętrznego, służby zajmujące się kontrolą granic, agendy zwalczające narkobiznes, a także wojsko.
Praktycznym ułatwieniem, w codziennej obsłudze tego rodzaju mobilnych punktów kontrolnych, ma być również współpraca z Mercedes-Benz, gwarantująca możliwość korzystania z oficjalnych serwisów, jednego z najbardziej znanych koncernów samochodowych na świecie.
Prezentowany w Kielcach, MSS Screening Van, to również jeden z elementów, w oferowanej przez HARTMANN Spezialkarosserien - Mobile Screening Solutions całej strukturze innych pojazdów specjalistycznych. Wyróżnia się wśród nich m.in. mobilne, centralne wozy kontroli i dowodzenia (C2), mobilne lokalne wozy kontroli i dowodzenia (C2), pojazdy wyposażone w zagłuszarki sygnałów/jammery czy te do prowadzenia jawnej i skrytej obserwacji.