Reklama

Służby Mundurowe

Mobilne wsparcie w działaniach CBRNe. Ciężki sprzęt trafia do PSP

Autor. Robert Suchy/InfoSecurity24.pl

25 lipca 2022 r. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu odebrała specjalistyczny pojazd do dekontaminacji przy zagrożeniach CBRNe (tzw. czynników chemicznych, biologicznych, radiologicznych, nuklearnych i materiałów wybuchowych). Jest to jeden z ośmiu samochodów zamówionych przez PSP w bielskiej firmie Wawrzaszek ISS.

Reklama

Czytaj też

Wspomniany we wstępie ciężki, specjalny samochód do dekontaminacji przy zagrożeniach CBRNe, zabudowany na podwoziu Scanii G410, trafił m.in. do Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego Poznań 6. Wcześniej, jeszcze w czerwcu br., pierwszy z pojazdów tego typu zamówionych przez PSP odebrała JRG nr 6 w Warszawie. Wartość jednego samochodu to 4 821 600,00 zł, na co głównie składa się specjalistyczne wyposażenie umożliwiające przeprowadzenie procesów dekontaminacyjnych ratowników zabezpieczonych ubraniami ochronnymi po przeprowadzonych działaniach, osób cywilnych w skażonej odzieży wierzchniej oraz wyposażenia wrażliwego.

Reklama
scania cbrn
Autor. Robert Suchy/InfoSecurity24.pl
Reklama

Zabudowa pojazdu to konstrukcja samonośna wykonana z kompozytu poliestrowego, odpornego na korozję. Została ona podzielona na siedem przedziałów oraz jeden dodatkowy, zewnętrzny przedział. Jest to, zamontowana pod tylna klapą, kabina dekontaminacyjna wykonana z twardego PVC, wyposażona w system dysz, zamków i zapinek, służących do połączenia jej z brodzikiem na windzie załadunkowej. Kabina posiada system naciągów, jak i układ jej składania. 

Autor. Robert Suchy/InfoSecurity24.pl
Autor. Robert Suchy/InfoSecurity24

Wnętrze samochodu posiada kilka pomieszczeń, w tym również pomieszczenia stanowiące ścieżkę dekontaminacji poszkodowanego. Pojazd wyposażony jest m.in. w zbiornik wody, zbiornik na ścieki, przyłącza z ciepłą wodą, układ ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji przedziałów służących do procesu dekontaminacji, dodatkowo wentylowany jest także przedział sprzętowy, a także system monitoringu (z sześcioma kamerami wewnątrz i jedną na maszcie).

Układ elektryczny wyposażony jest w inwerter i dodatkowe akumulatory do zapewnienia zasilania przez min. cztery godziny nawet po wyłączeniu generatora bądź zewnętrznego źródła zasilania. Sam generator prądotwórczy o mocy 50 kVA napędzany jest od przystawki odbioru mocy. 

Autor. Robert Suchy/InfoSecurity24.pl

Pojazd jest również wyposażony w maszt pneumatyczny włoskiej firmy Firecco z zamontowaną kamerą PTZ Hikvision oraz czterema lampami LED o mocy 78W i o strumieniu świetlnym 8000lm każda (dwie lampy ze światłem skupionym, dwie z rozproszonym). 

W przedziale sprzętowym znajduje się sprzęt służący do: dekontaminacji aktywną pianą, fumigacji wewnętrzna nadtlenkiem wodoru, urządzenie do ozonowania, fumigacji wewnętrznej waporyzowanym nadtlenkiem wodoru (VHP), ubrania podekontaminacyjne, środki ochrony indywidualnej, zestaw BIOHAZARD oraz urządzenia pomocnicze. 

Zastosowano również ciekawe rozwiązanie w postaci sterowania przeziernością okien (z pomieszczenia nadzoru) w pomieszczeniach, które nie są wyposażone w kamery. Po wywołaniu alarmu, osoba nadzorująca może włączyć przeźroczystość szyb i mieć wgląd na sytuację w pomieszczeniach. W stanie normalnym szyby są matowe.

Autor. Robert Suchy/InfoSecurity24.pl

Jak już wspomniano, bazę pod opisaną zabudowę specjalistyczną stanowi dwuosiowa Scania G410 z układem napędu 4×2 (rozstaw osi 5550 mm). Wyposażona jest ona silnik DC13, spełniający normę Euro 6 o mocy 302 kW/410 KM, który współpracuje z automatyczną przekładnią biegów. Dwuosobowa kabina załogowa wyposażona jest w leżanki. Dopuszczalna masa całkowita (DMC) pojazdu wynosi 18000 kg a jego wymiary to odpowiednio: 11175 mm długości, 2550 mm szerokości oraz 3556 mm wysokości.

Autor. Robert Suchy/Infosecurity24.pl

Ciężki, specjalny samochód do dekontaminacji przy zagrożeniach CBRNe to bardzo specjalistyczny pojazd stanowiący ważny element wyposażenia PSP realizującej nie tylko zadania z zakresu ochrony przeciwpożarowej czy usuwania skutków klęsk żywiołowych oraz katastrof (w tym przemysłowych), co warto podkreślić, ale także stanowiącej "kręgosłup" Obrony Cywilnej Kraju. Stąd konieczność wyposażenia straży pożarnej w tego typu specjalistyczne "narzędzia", pozwalające na prowadzenie działań, we współpracy z innymi służbami oraz wojskiem, także w warunkach konfliktu zbrojnego.

Nowy nabytek PSP stanowi również dowód na to, że polski rynek bez problemu radzi sobie z tak zaawansowanymi pojazdami i zabudowami pojazdów gaśniczych oraz specjalistycznych, co oznacza, że może śmiało konkurować z potentatami tej branży.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze