Startują sejmowe prace nad superustawą. Zmiany w służbach mundurowych już na horyzoncie

1 lipca 2020, 08:59
Sejm RP
Fot. Kancelaria Premiera/Flickr, Domena Publiczna

Wszystko wskazuje na to, że ustawa o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz Służby Więziennej za niewiele ponad tydzień stanie się przedmiotem prac sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Z informacji do jakich dotarło InfoSecurity24.pl wynika, że przewodniczący komisji, poseł Wiesław Szczepański, zwrócił się 29 czerwca do marszałek Sejmu o zwołanie posiedzenia na 8 lipca. Biorąc jednak pod uwagę wcześniejsze zapowiedzi posła Szczepańskiego, należy się spodziewać, że komisja powoła specjalną podkomisję, a co za tym idzie, prace na obszernym projektem przygotowanym w MSWiA z pewnością nie zakończą się na jednym posiedzeniu.

Superustawa przygotowana w MSWiA miała wejść w życie od lipca tego roku. Taki był przynajmniej plan resortu. Jednak już jakiś czas temu jasne stało się, że termin ten jest raczej nieosiągalny. Kierownictwo MSWiA tłumaczyło, że opóźnienie związane jest m.in. z epidemią koronawirusa, a Mariusz Kamiński ogłaszając przyjęcie przez rząd projektu ustawy zapowiadał, że liczy, iż zostanie on szybko przeprocedowany i zacznie obowiązywać już w sierpniu. Projekt trafił do Sejmu w połowie czerwca i decyzją marszałek Elżbiety Witek skierowany został do pierwszego czytania w Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Z informacji do jakich dotarło InfoSecurity24.pl wynika, że parlamentarzyści superustawą mogą zająć się już 8 lipca. Z pismem w tej sprawie przewodniczący komisji, poseł Wiesław Szczepański, zwrócił się do marszałek Elżbiety Witek 29 lipca. 

Zwróciłem się z pismem do Pani Marszałek w sprawie zwołania na dzień 8 lipca komisji, celem rozpatrzenia w I czytaniu tej ustawy oraz powołania podkomisji.

poseł Wiesław Szczepański, przewodniczący sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych

Lipcowy termin posiedzenia – jeśli zostanie ono zwołane – nie zwiastuje jednak rychłego końca prac nad projektem. Głównie ze względu na jego rozmiar. Jak podkreślał niedawno w rozmowie z InfoSecurity24.pl Wiesław Szczepański, do prac nad ustawą najprawdopodobniej powołana zostanie specjalna podkomisja, która dokładnie przeanalizuje obszerny dokument przygotowany przez MSWiA. "Patrząc na te 130 stron, nie da się rozpatrzyć projektu ustawy na jednym posiedzeniu komisji. To wymaga czasu, a chcemy do tego podejść rzetelnie. W związku z tym, tak jak powiedziałem, myślę że trafi on najpierw do podkomisji, z prośbą o jak najszybsze procedowanie" – mówił Szczepański.

Ustawę o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw oraz Służby Więziennej śmiało nazwać można jednym z najważniejszych aktów prawnych dotyczących funkcjonowania służb mundurowych jaki w ostatnim czasie w ogóle powstał. Dokument "rozprawia się" bowiem z wieloma kwestiami o których w mundurówce mówi się od lat, choć są też takie tematy, które w obszernym projekcie się nie znalazły. Jednym z nich – jak podkreślają sami funkcjonariusze – jest kwestia art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym. Temat wciąż nie znika wprawdzie z agendy rozmów na linii funkcjonariusze-MSWiA, jednak wydaje się, że resort nie ma, póki co, pomysłu jak kwestię zrównania statusu funkcjonariuszy rozwiązać. Sporo emocji wzbudza też sprawa ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, a dokładnie jego wysokości. Związkowcy z NSZZ Policjantów podkreślają, że "z ekwiwalentu w korzystnej wysokości 1/21 skorzystać będą mogli jedynie ci policjanci, którzy na emeryturę odeszli po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego K7/15 z dnia 30 października 2018 r. (wyrok wszedł w życie 6 listopada 2018 r.)". Jak dodają, "chodzi tu o to, że niekonstytucyjny przepis obowiązuje od 19 października 2001 r. i z nowego przelicznika powinni skorzystać wszyscy policjanci, którzy odeszli właśnie po tej dacie, a nie – jak chce Rząd – po 6 listopada 2018 r.".

Ale to jedynie wierzchołek legislacyjnej góry lodowej z jaką będą musieli zmierzyć się parlamentarzyści. Projekt ustawy zakłada też bowiem m.in. zmiany w prowadzeniu postępowań dyscyplinarnych czy nowe reguły dotyczące pomocy prawnej dla funkcjonariuszy, a także – co najczęściej uwypuklane jest w dyskusjach dotyczących dokumentu – rozwiązania wprowadzające dodatek przedemerytalny dla funkcjonariuszy którzy, mimo iż posiadają prawa emerytalne, zdecydują się na pozostanie w służbie. I choć wokół tego tematu – jak się wydaje – zarówno strona społeczna jak i służbowa doszły do porozumienia (po 25 latach służby dodatek w wysokości 1500 złotych, po 28,5 latach służby dodatek w wysokości 2500 złotych), wciąż pojawiają się pytania co z mundurowymi, którzy prawa emerytalne nabywają po 15 latach służby i czy do sytemu dodatków nie należy włączyć Służby Celno-Skarbowej. O tę ostatnią kwestię funkcjonariusze SCS walczą o momentu pojawienia się projektu ustawy i choć na razie nie osiągnęli celu, to wydaje się, że są na dobrej drodze by tak się stało.

Jeśli do tego wszystkiego dodamy choćby sprawę certyfikacji używanych strażackich samochodów ratowniczo-gaśniczych sprowadzanych z zagranicy czy kwestie dotyczące służby na wolnym powietrzu i związanego z tym świadczenia pieniężnego w zamian za wyżywienie wyraźnie widać, że posłowie będą mieli ręce pełne roboty. Podstawowe pytanie jakie zadają sobie dziś mundurowi dotyczy tego, kiedy ustawa wejdzie w życie. Jak mówił w rozmowie z InfoSecurity24.pl poseł Wiesław Szczepański, jego zdaniem powinno się to stać w sierpniu. I termin ten wydaje się osiągalny, choć wymagać będzie od parlamentarzystów dość szybkiego tempa prac. Najbliższe posiedzenie Sejmu planowane jest bowiem od 22 do 24 lipca i jeśli tylko posłowie zakończą do tego czasu pierwsze czytanie w komisji, projekt mógłby zostać skierowany do drugiego czytania i  teoretycznie  zostać poddany pod głosowanie jeszcze przed końcem posiedzenia. Trzeba jednak pamiętać, że ustawa z Sejmu trafi do Senatu, a ten może zaproponować poprawki, które sprawią, że dokument wróci do Sejmu. To bez wątpienia przedłuży nieco prace, ale MSWiA zapewne wzięło także taki rozwój wypadków pod uwagę. Jednak bez względu na to, kiedy ustawa ostatecznie wejdzie w życie, możemy się spodziewać, że parlamentarna praca nad projektem z pewnością rozgrzeje nastroje w mundurowym środowisku. 

KomentarzeLiczba komentarzy: 20
Emeryt
wtorek, 14 lipca 2020, 00:16

Miałem "przyjemność" być naczelnikiem w tej firmie. Nie daję się wszystkim tak samo i po równo, Może policjanci mają różne żołądki Uważam, że wszystkim należy się po równo a nie jakieś 25+. Od nagradzania za dobrą robotę są dodatki motywacyjne za za złą ich brak. Zresztą jak się dobrze wczytać w projekt ustawy to te 1500 czy 2500 wcale nie musi być przyznane , o tym będą decydować przełożeni - większość z was wie jak to wygląda w praktyce, ta kasa trafi do nielicznych o ile w ogóle trafi . A tak na marginesie to doświadczenie w tej robocie to nie wszystko. Ktoś z 25-letnim stażem musi mieć już swoje lata ( i zrytą psychę). Co z kondycją fizyczną i psychiczną. Lepiej przyjąć młodych, a nie puszczać na ulicę półinwalidów z 50-tką na liczniku podpierających się tonfą. I wierzcie mi, że na górze też nie da się tak długo wytrzymać chyba, że się ma jakieś plecy lub "odpowiedni" charakterek. 25+ to szykanie oszczędności (nie każdemu i nie zawsze trzeba dać) A co z ekwiwalentem za niewykożystane urlopy, niektórzy czekają na jego wypłatę ponad dwa lata. Powinni odsetki zapłacić. A ci którzy odeszli na emkę przed końcem 2018 roku niech nie liczą na to, że ekwiwalent zostanie im wyrównany do 1/21 - rząd chce ich zrobić z trąbę. Reszta tej superustawy to nic innego jak szukanie nowych sposobności do karania funkcjonariuszy. A wszystko to oczywiście "dla dobra służby i policjantów". Jak dobrze, już jestem na emce - ta firma nigdy się nie zmieni.

don king
sobota, 4 lipca 2020, 23:24

Żadne 1500 zł czy 2500 zł !!! To jest dzielenie środowiska ktore i tak jest juz mocno podzielone. Ponadto ten dodatek nie rozwiazuje zadnych BRAKOW kadrowych. Ciagle sie slyszy ze nie ma pieniedzy zeby policjantom podwyzszyc dodatek o 100 czy 200 zl a tu na dodatki po kilka tysiecy zl nagle sa srodki. Gdzie etyka? Gdzie sprawiedliwosc? Gdzie moralnosc? Gdzie zwykla ludzka przyzwoitosc? I najwazniejsze gdzie jest zapis w porozumieniu o tak duzych kwotach dodatkow? No gdzie? Wczytajcie sie w porozumienie i nic tam nie ma o tak duzych kwotach dodatku...jest zapis o dodatku ale pol slowa nie ma ze ma to byc 1500 zl i 2500 zl. Zenada.

aro
poniedziałek, 6 lipca 2020, 15:58

ta kasa jest zakładu emyretalnego i mądzrze ktoś wymyślił,,,poco mlody emeryt ma pobierać 4 tysie emki i siedzieć w domu albo drugiej pracy??? skoro na legalu w policji zostajac dorzucą mu 2500 .Bardzo dobrze policja, ma doświadczonego pracownika a policjant dobrą kasę.Tylko trzeba się spieszyć bo ludzi do pracy jest coraz mniej,już jest straszna lipa o czym góra chyba nie bardzo wie.

x666
niedziela, 5 lipca 2020, 21:32

Tu nikt nie daje na nic pieniędzy. To własna kasa z emerytur? Może za trudne?

olo
czwartek, 2 lipca 2020, 02:35

no nic nowego, 15a wywalone z debaty. ZZ to wielka ściema, dogadali sie i macie dodatek 25+. Lece z tego syfu, biorę co jest, a reszta niech czeka na dodatki.Bedzie potem płacz....

Olo
czwartek, 2 lipca 2020, 00:53

Nikt wam nie da tyle, ile my wam obiecamy. Szczególnie przed wyborami. A po wyborach papiery do szafy, żeby przed następnymi poudawać pracę nad tematem.

Jasnowidz
czwartek, 2 lipca 2020, 00:45

Po weekendzie rzucą siano na Jendrkowe, ale podzielą jak zwykle to "grabie" mają w zwyczaju tj. Swojacy dostaną.. A reszta ochłapy.. efekt będzie dla Jedrka odwrotny..

Tweets InfoSecurity24