Służba Celno-Skarbowa
Skonfiskowano 22 tony narkotyków. KAS wzięła udział w międzynarodowej operacji
Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) uczestniczyli w międzynarodowej akcji wymierzonej w przemyt oraz dystrybucję groźnych substancji odurzających. W ramach operacji CATalyst 2 na całym świecie zatrzymano łącznie 22 tony środków narkotycznych, w tym 19 ton środków odurzających oraz 3 tony prekursorów narkotykowych. Bezpośredni udział w tych sukcesach mieli również Polacy, którzy przeprowadzili łącznie 39 896 kontroli celno-skarbowych.
Sama operacja została przeprowadzona w kwietniu i maju 2018 r. z inicjatywy Światowej Organizacji Celnej (WCO), Koreańskiej Administracji Celnej, Regionalnego Biura Wywiadowczego WCO oraz Biura Łącznikowego dla Azji Pacyfik (RILO AP). W ramach operacji funkcjonariusze prowadzili działania kontrolne, ukierunkowane na zwalczanie przemytu i dystrybucji nowych substancji psychoaktywnych (NPS), stanowiących globalne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego. Należy zauważyć, że wspomniane substancje psychoaktywne (NPS - new psychactive substances) to nowe środki odurzające oraz substancje psychotropowe. Pojawiają się one na rynku w postaci czystej lub w preparatach, które nie są zdefiniowane konwencjami ONZ, ale jednocześnie mogą mieć taki sam wpływ na zdrowie człowieka jak substancje już wcześniej opisane. Tym samym stanowią nową gałąź dla rozwoju zorganizowanej przestępczości, wykorzystującej do tego całe sieci produkcji oraz dystrybucji.
W przypadku działań w Polsce, w związku z międzynarodową operacją CATalyst 2 funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej przeprowadzili łącznie 39 896 kontroli celno-skarbowych. Najwięcej substancji psychoaktywnych ujawniły Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku i Warszawie. Jak zaznacza KAS, działania kontrolne zostały przeprowadzone na terenie dziesięciu izb administracji skarbowej w kraju, wytypowanych wcześniej z uwagi na ich usytuowanie. Szczególnie w obszarze działania portów lotniczych lub morskich, a także ze względu na lokalizację siedzib firm kurierskich oraz miejsc wyznaczonych do obsługi przesyłek pocztowych w ruchu międzynarodowym. Koordynację działań operacji CATalyst 2 w jednostkach Krajowej Administracji Skarbowej zapewniało Wieloosobowe Stanowisko Grupa Zadaniowa ds. Środków Odurzających Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim.
Działania w ramach CATalyst 2 poprzedziły seminaria oraz specjalne warsztaty dla zaangażowanych funkcjonariuszy oraz urzędników z całego świata, m.in. te odbywające się od 10-12 kwietnia bieżącego roku w Seulu w Korei Południowej.
Oprócz bezpośredniego uderzenia w przemyt środków narkotycznych, tego rodzaju operacje mają również na celu odpowiednią wymianę doświadczeń pomiędzy służbami, organizacjami oraz innymi zaangażowanymi w walkę z tym procederem instytucjami krajowymi oraz międzynarodowymi. Usprawnieniu ma także podlegać, kluczowa w przypadku działań na różnych kontynentach w różnych państwach, komunikacja oraz wymiana danych.
KAS/WCO/jr