Służba Celno-Skarbowa
Nowa wielkokrotność kwoty bazowej dla SCS nareszcie w Dzienniku Ustaw RP
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 sierpnia 2020 r. w sprawie wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej opublikowano w Dzienniku Ustaw RP. O dokument upominali się niedawno związkowcy z ZZ Celnicy PL, wśród których „poważny niepokój” budziła zwłoka władz, dotycząca przepisów mających wejść w życie do końca II kwartału br.
Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej doczekali się publikacji w Dzienniku Ustaw RP rozporządzenia dotyczącego wielokrotności kwoty bazowej. Rada Ministrów przyjęła bowiem nowe rozporządzenia przygotowane przez MSWiA jeszcze w marcu br. Jak podkreślał niedawno InfoSecurity24.pl, nie dość więc, że mundurowi z SCS na zmiany czekać muszą dłużej niż ich koledzy po fachu np. z policji czy straży granicznej, to jeszcze sytuacji nie ułatwił wybuch pandemii koronawirusa.
Jak podkreślał na początku września w rozmowie z InfoSecurity24.pl Sławomir Siwy, przewodniczący Związku Zawodowego Celnicy PL, brak nowelizacji rozporządzenia w sprawie wielokrotności kwoty bazowej funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej był bardzo niepokojący, gdyż "wszystkie służby nową kwotę bazową miały określoną już dawno, jeszcze przed wypłatą podwyżek". Kierownictwo KAS uspokajać miało wtedy, że nowa wielokrotność kwoty bazowej zostanie "bardzo szybko przyjęta, podobnie jak nowelizacja uchwały Rady Ministrów w sprawie modernizacji Krajowej Administracji Skarbowej". Pierwszą część udało się już zrealizować. Jak podkreślał przewodniczący, jest to niezbędne by przesunąć środki i we wrześniu/październiku wypłacić "te brakujące podwyżki".
Przypomnijmy, że w tegorocznej ustawie budżetowej przyjęto założenie wzrostu o 6 proc. kwoty bazowej dla "osób objętych i nieobjętych mnożnikowymi systemami wynagrodzeń oraz o 6 proc. wzrostu uposażeń dla funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej". Minister finansów podjął decyzję, aby 3 proc. tego wzrostu zostało ujęte w ramach wstępnej kwoty wydatków w części 19 budżetu, a pozostałe 3 proc. zostało sfinansowane w ramach programu wieloletniego "Modernizacja Krajowej Administracji Skarbowej w latach 2020-2022". Co za tym, idzie środki na modernizację uposażeń i wynagrodzeń przewidziane w uchwale modernizacyjnej, mają być w części przeznaczone na dopełnienie 3 proc. wzrostu podwyżek wynikających z ustawy budżetowej na rok 2020.
Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej pojawiło się na stronie Rządowego Centrum Legislacji w lipcu br. W sierpniu, zgodnie ze statusem dokumentu, został on skierowany do rozpatrzenia przez komisję prawniczą. Przypomnijmy, że ocenia ona projekt pod względem prawnym, legislacyjnym i redakcyjnym, w tym pod kątem zgodności z obowiązującym systemem prawa (w szczególności z ustawą upoważniającą), zasadami techniki prawodawczej, poprawności językowej oraz uwzględnienia opinii Rady Legislacyjnej. Kolejnym krokiem jest skierowanie projektu do rozpatrzenia przez Radę Ministrów.
Czytaj też: Nominacja generalska w Służbie Celno-Skarbowej
Zgodnie dokumentem mnożnik kwoty bazowej będzie wynosić w KAS – po wejściu w życie rozporządzenia – 3,65 (dziś jest to 3,39). Jak mogliśmy przeczytać w uzasadnieniu do projektu opublikowanego rozporządzenia, dokument został opracowany w związku z "przewidzianym w uchwale Rady Ministrów nr 44/2019 z dnia 28 maja 2019 r. w sprawie ustanowienia programu wieloletniego <<Modernizacja Krajowej Administracji Skarbowej w latach 2020-2022>> wzrostem wynagrodzeń i uposażeń w roku 2020 w jednostkach organizacyjnych Krajowej Administracji Skarbowej oraz wzrostem kwoty bazowej w projekcie ustawy budżetowej na rok 2020 dla funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej z 1701,09 zł do 1803,16 zł".
Nowe rozporządzenie – jak podkreślają jego autorzy – uwzględnia też "postanowienia podpisanego w dniu 29 stycznia 2020 r. Porozumienia pomiędzy Kierownictwem Krajowej Administracji Skarbowej a Komitetem Protestacyjnym reprezentowanym przez przedstawicieli związków zawodowych zrzeszających funkcjonariuszy oraz pracowników pełniących służbę/zatrudnionych w Krajowej Administracji Skarbowej". Zgodnie z porozumieniem funkcjonariusze powinni otrzymać od 1 stycznia 2020 roku podwyżkę uposażenia w przeciętnej miesięcznej wysokości 729 zł brutto – na 1 etat dla funkcjonariusza stanowiącą 12,5 proc. wzrost uposażeń obejmujący również 6 proc. wzrost kwoty bazowej ustalonej dla funkcjonariuszy w projekcie ustawy budżetowej na rok 2020.
MR