Nadchodzi zmiana w art. 15a. Projekt nareszcie w rękach związkowców

10 listopada 2020, 15:27
policja 2
Fot. MSWiA

Mundurowi doczekali się projektu zmian w art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym. Wiceminister Maciej Wąsik przekazał dokument do konsultacji związkowców i już wiemy, że będą mieli do niego parę uwag. 

InfoSecurity24.pl dotarł do projektu zmian w art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym, przygotowanych przez resort spraw wewnętrznych i administracji. 9 listopada dokumenty trafiły do rąk mundurowych związkowców do konsultacji. Przypomnijmy, że zarys propozycji poznaliśmy pod koniec września br. Politycy zapewniali wtedy, że trafi on w ręce związkowców "w najbliższym czasie". Okazało się, że trwało to 1,5 miesiąca. 

Przekazany funkcjonariuszom przez sekretarza stanu Macieja Wąsika projekt, wraz z uzasadnieniem i oceną skutków regulacji, to ostatni punkt na liście rzeczy "do zrobienia" z podpisanego w 2018 roku porozumienia, kończącego mundurowych protest. Na dokumenty funkcjonariusze czekali z niecierpliwością już ponad 2 lata. I choć wreszcie trafiły one do konsultacji, to przed resortem jeszcze sporo pracy i niewątpliwie gorąca debata. Już teraz bowiem, w rozmowie z redakcją, Rafał Jankowski, szef Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, informuje że "po pierwszym rzucie oka na projekt" dostrzega rzeczy, które "nie do końca mu się podobają".

Co proponuje MSWiA?

Projekt rozwiązać ma problem różnicowania statusu funkcjonariuszy w zakresie nabywania praw emerytalnych w zależności od momentu przyjęcia do służby. Dotyczy on wszystkich służb podległych MSWiA, czyli policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Ochrony Państwa, a dokładnie - jak prognozuje resort - około 8,8 tys. osób w okresie kolejnych 10 lat od wejścia w życie ustawy (którzy posiadają co najmniej 25 lat służby). MSWiA przewiduje, że w tym okresie zmiany kosztować będą resort ponad 197 mln złotych. 

Modyfikacje obejmują mundurowych, którzy zostali przyjęci do służby po raz pierwszy po dniu 1 stycznia 1999 r., a przed dniem 1 października 2003 r. oraz którzy w dniu zwolnienia ze służby posiadają co najmniej 25 lat służby i okresów z nią równorzędnych (służba w Biurze Ochrony Rządu czy wojsku), uwzględnienie w wysłudze emerytalnej poprzedzających służbę lub przypadających po zwolnieniu ze służby okresów składkowych i okresów opłacania składek (tzw. okresów pracy cywilnej). Jak czytamy w uzasadnieniu, okresy przypadające po służbie będą mogły być doliczone na wniosek do wysługi emerytalnej, jeżeli emerytura będzie wynosić mniej niż 75 proc. podstawy jej wymiaru. Za każdy rok tzw. okresów pracy cywilnej, doliczanych do wysługi emerytalnej przyjęto jednakowy wskaźnik zwiększenia podstawy wymiaru emerytury, tj. 1,3 proc. Wprowadzone zostaną również przepisy dotyczące zasad ponownego ustalenia wysokości emerytury oraz przekazywania środków zgromadzonych w otwartym funduszu emerytalnym.

Wprowadzenie możliwości doliczania do wysługi emerytalnej tzw. okresów pracy cywilnej będzie się wiązało z brakiem możliwości pobierania dwóch (lub trzech, jeśli łącznie z OFE) emerytur, tj. policyjnej i powszechnej, analogicznie jak ma to miejsce obecnie w przypadku funkcjonariuszy, którym emerytura policyjna jest ustalana na podstawie art. 15 ustawy zaopatrzeniowej. Co więcej, przepis przejściowy projektowanej ustawy umożliwiać ma byłym funkcjonariuszom Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa i Państwowej Straży Pożarnej, których emerytury zostały ustalone na zasadach określonych w art. 15a ustawy zaopatrzeniowej, a którzy spełnią warunek określony w niniejszej ustawie (co najmniej 25 lat służby), i którzy nie mają ustalonego prawa do emerytury na podstawie ustawy z dnia o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, ponowne ustalenie wysokości emerytury policyjnej z uwzględnieniem tzw. okresów pracy cywilnej.

Autorzy projektu zaznaczają, że do postępowań wszczętych i nie zakończonych dotyczących ustalenia prawa do emerytury policyjnej, prowadzonych na podstawie art. 15a ustawy zaopatrzeniowej, stosowane będą przepisy dotychczasowe. 

Jeszcze w połowie października br. Maciej Wąsik, sekretarz stanu w resorcie spraw wewnętrznych i administracji, zdradził w piśmie skierowanym do Rafała Jankowskiego, że MSWiA proponuje, by nowelizacja art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym weszła w życie z dniem 1 lipca 2021 roku. 

Na pierwszy rzut oka

Dokumenty trafiły już do konsultacji związkowców z NSZZ Policjantów, Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ "Solidarność", Związku Zawodowego Strażaków "FLORIAN", NSZZ Pracowników Pożarnictwa oraz NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej. Pierwsze uwagi przekazał redakcji InfoSecurity24.pl Rafał Jankowski, który podkreślił, że nie wszystkie elementy projektu mu się podobają - jak np. wysokość mnożnika czy wymagane 25 lat. 

Po pierwszym rzucie oka na projekt już widzę rzeczy, które nie do końca mi się podobają. Bo jeśli ma to być powrót do podobnych rozwiązań jakie funkcjonowały przez 1999 rokiem, to np. pierwsze 3 lata przed przystąpieniem do służby powinny być liczone według mnożnika 2,6 a nie 1,3. Była to pewna żelazna zasada. Druga rzecz, która – tak na gorąco – zwraca moją uwagę to te 25 lat. Bo co się stanie, jeżeli funkcjonariusz ulegnie wypadkowi w służbie i nie będzie mógł dosłużyć do granicy 25 lat? Co wtedy z takim człowiekiem? Więc te dwie kwestie z pewnością będziemy przedstawiać ministrowi.

Rafał Jankowski, szef Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych

To jednak nie koniec tej listy, uwagi dotyczyć mają również możliwości pobierania dwóch emerytur - cywilnej i mundurowej, którą to projektowane przepisy blokują. Na pełne stanowisko związkowców jeszcze chwilę jednak poczekamy. Na odniesienie się do projektu mają oni 30 dni i w tym czasie przygotują informację dla ministra spraw wewnętrznych i administracji. Jak widać, będzie o czym dyskutować, a na wprowadzenie zmian w życie mundurowi będą musieli poczekać jeszcze parę chwil. Czekanie na wprowadzenie oczekiwanych zmian mogło już jednak wejść mundurowym w krew, bowiem zgodnie z porozumieniem z 2018 roku problem ten miał zostać rozwiązany do końca 2019 roku...

image
Reklama

 

 

KomentarzeLiczba komentarzy: 303
??????????????
środa, 18 listopada 2020, 01:14

Dlaczego ciągle nic nie wiadomo?, gdzie są Związki?, art.15 dla 99-03 czy 99-12?, co z tymi co nie przepracują 25 lat/ art.15 czy 15a?, przecież muszą być już jakieś założenia, projekt zmian, wytyczne, minęło 20 parę lat a tu wszystko dalej impas i brak informacji.

Baśka
wtorek, 17 listopada 2020, 21:58

W przedłużeniu służby do 25 lat ludzie muszą zobaczyć sens, a jeżeli proponuje się im w zamian kilka lat zwrotu z cywila to raczej nie ma co się dziwić reakcji. Porozumienie z 2016 było bardziej uczciwe i akceptowalne, 20 lat służby, wprawdzie 5 więcej niż mają koledzy przyjęci przed 1999, ale wciąż do przyjęcia, był kij (5 lat więcej), ale była i marchewka (doliczenie cywila), obecnie zniknęła marchewka a wraz z nią sens likwidacji 15a.

Kazik
wtorek, 17 listopada 2020, 21:07

Powiem, napiszę coś niepopularnego, ten Rząd szybciej nam coś da niż poprzednie i następne, wiecie gdzie leży problem?, w motywacji ZZ, tutaj należy zmienić nastawienie, postępowanie. Panowie Związkowcy, płacimy składki, powierzyliśmy Wam nasze lata pracy, zróbcie z tego dobry użytek i nie proponujcie nam art.15 po 25 latach, no ludzie kochani, dodatkowo chcecie nam oddać tylko kilka lat pracy w cywilu, mimo całej sympatii do Pana Jankowskiego, no nie może Pan uważać ze po drugiej stronie ekranu siedzą jacyś nierozgarnięci ludzie, no nie siedzą.

Świadomy
wtorek, 17 listopada 2020, 21:02

Postów masa, walka, batalia przeszło 20 letnia, świadomość sytuacji jest, każdy umie liczyć, widać to po tym co piszecie, co z tego?, nic, Związki po prawie 22 latach proponują nam gniota nie do zaakceptowania, celowy ruch?, może to ma nam pokazać ze 15a jest lepszy niż 15 w obecnym kształcie, wtedy uufff, będziemy szczęśliwi ze zostawili jak było, jeden problem, nie tak się umawialiśmy i nie takie zasady mają koledzy przyjęci przed 1999, czyli albo równamy do kolegów albo oddajcie nam każdy rok pracy, nie wybrane, lub zwrot gotówki, każdy ma przecież kapitał, świadectwa pracy, na pewno nie proponujcie nam tego bubla i nie ogłaszajcie sukcesu, bo to nam uwłacza.

19 lat służby/10 lat cywil
wtorek, 17 listopada 2020, 20:56

Kogo Związki reprezentują, nas czy Rząd?, bo się pogubiłem, oczywiście kase wykłada Rząd, ale nie zapominajmy ze to nasza kasa, odłożona latami na kontach ZUS-u. Powiem Wam ze wszystko mi jedno czy dostanę zwrot z ZUS-u czy ZER-u, ale muszę odzyskać każdy dzień pracy, każdy, bez wyjątku, a tu się nam proponuje 25 lat służby i zwrot tylko paru lat składkowych, w zamian zabiera się resztę "przed i po" służbie, zacznijcie kochani liczyć, będziemy mocno w plecy na tym dealu ZZ z Rządem, bo być może im to się naprawdę opłaca, i nawet to rozumiem, każdy walczy o swoje, ale nie nam, my tylko tracimy.

Tweets InfoSecurity24