Służby Mundurowe
Kierownictwo MSWiA spotkało się z mundurowymi. Co ustalono?
W piątek w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyło się kolejne spotkanie zespołu do spraw poprawy warunków pełnienia służby przez funkcjonariuszy służb podległych resortowi. Mundurowi oczekiwali, że 15 listopada resort zaprezentuje konkretne propozycje rozwiązań, jednak tych próżno szukać w wydanym komunikacie.
Na początku listopada przed siedzibą Rady Dialogu Społecznego odbyła się pikieta słuzb mundurowych. Funkcjonariusze domagali się od rządu m.in. większych podwyżek oraz systemowych zmian w finansowaniu służb. Związkowcy oczekiwali, że propozycje rozwiązań resort spraw wewnętrznych i administracji, w którym powołano zespół do spraw poprawy warunków pełnienia służby, przedstawi podczas posiedzenia 15 listopada. Spotkanie - jak wynika z komunikatu MSWiA - się odbyło, jednak w upublicznionej informacji nie zawarto żadnych konkretów.
Czytaj też
Jak czytamy „w rozmowach zostały poruszone kwestie dotyczące: przyjęcia w Straży Granicznej rozwiązań w zakresie sposobu naliczania uposażenia zasadniczego, wprowadzenia świadczenia mieszkaniowego w służbach resortu, świadczeń opieki zdrowotnej dla funkcjonariuszy służb podległych MSWiA oraz planów w zakresie modernizacji”.
✅ W #MSWiA odbyło się kolejne spotkanie Zespołu ds. poprawy warunków pełnienia służby przez funkcjonariuszy służb podległych MSWiA z udziałem wiceministrów @czeslawmroczek, @Szczepanski2019 i Wiesława Leśniakiewicza, przedstawicieli strony związkowej oraz podległych resortowi… pic.twitter.com/V4OVdDUk0l
— MSWiA 🇵🇱 (@MSWiA_GOV_PL) November 15, 2024
Nieco światła na sprawę rzuca komunikat wydany przez NSZZ Policjantów. Minister przychylił się do propozycji związkowej, by świadczenie mieszkaniowe dla funkcjonariuszy stanowiło odwzorowanie wojskowego zarówno pod względem wysokości stawek, jak i ich zróżnicowania. Po zrealizowaniu przyszłorocznej podwyżki stawek, od 1 stycznia 2025 roku najniższa z nich wyniesie 630 zł, a najwyższa 1800 zł. MSWiA chce jednak, by wdrożenie tego świadczenia odbyło się w trzech etapach: 2025 r. – do 40 proc., 2026 r. – do 75 proc. 2027 – do 100 proc.” - poinformowało biuro prasowe NSZZP. Dodano też, że „środki finansowe na podniesienie policyjnych uposażeń mają się znaleźć w budżecie MSWiA”.
Modernizacja uposażeń odnosić się będzie zarówno do nowej siatki płac (mnożniki i dodatki za stopień), jak i do progresywnego wzrostu dodatków służbowych i funkcyjnych. Przygotowaniem stosownych rozwiązań zajmuje się w tej chwili Zespół powołany przez Komendanta Głównego Policji. Z przekazanych informacji wynika, że korekta w uposażeniach przyniesie wymierne zmiany, a duża część rozwiązań wejdzie w życie już w 2026 r. Stosowne projekty muszą zostać przygotowane do wiosny, by znaleźć swoje odzwierciedlenie w budżecie na 2026 r. Gotowe propozycje zostaną poddane ocenie i analizie związkom zawodowym.
Fragment komunikatu NSZZ Policjantów
Jak wynika z informacji, które podają związkowcy, MSWiA chce by „nowy program modernizacji niemal w całości (93 proc.) został przeznaczony na inwestycje”, a wydatki płacowe mają stanowić jedynie 7 proc. „Ma to się wiązać z ograniczeniami wynikającymi z art. 134 ustawy o finansach publicznych oraz z art. 5 rozporządzenia RM z dnia 2 grudnia 2010 r. w spr. szczegółowego sposobu i trybu finansowania inwestycji z budżetu państwa” - piszą. Dodają, że „największą część inwestycji w Policji ma stanowić zakup nowego sprzętu informatyki i łączności (24,19 proc.), uzbrojenia i techniki specjalnej (20,74 proc.) oraz transportu (9,35 proc.). Na wyposażenie osobiste i ochronne funkcjonariuszy przeznaczono 2,75 proc., na wyposażenie szkoleniowe i gospodarczo-kwaterunkowe – 0,11 proc., a na wzmocnienie etatowe pracowników 1,18 proc. Dodatkowo, MSWiA dla funkcjonariuszy i ich rodzin proponuje również specjalną kartę zniżkową.
Czytaj też
„W trybie pilnym w poniedziałek 18 listopada 2024 roku zwołano posiedzenie Prezydium Zarządu Głównego, a we wtorek posiedzenie Zarządu Głównego NSZZ Policjantów. NSZZ Policjantów dokona oceny przedstawionych propozycji” - czytamy w komunikacie NSZZP.
Nie ma co ukrywać, że MSWiA jest dziś w dość kłopotliwej sytuacji. Z jednej strony budżet państwa - zarówno tegoroczny jak i przyszłoroczny - jest już dość mocno nadwyrężony, a minister finansów nie reaguje zapewne z przesadnym entuzjaznem na kolejne wnioski o zwiększenie deficytu. Z drugiej mało komfortowa sytuacja samego ministerstwa wydaje się wtórna, biorąc pod uwagę to co mówią sami mundurowi. A nastroje wewnątrz mundurowych formacji i tak są już dziś dość napięte.
Czytaj też
Przypomnijmy zadaniem zespołu - o którym mowa - jest „wypracowanie rozwiązań wychodzących naprzeciw oczekiwaniom funkcjonariuszy, które w efekcie przyczynią się do pozyskania kandydatów do służby, jak również zachęcą funkcjonariuszy do pozostania w służbie”. W jego skład wchodzą przedstawiciele MSWiA, KGP, SG, PSP, SOP oraz związkowcy z NSZZ Policjantów, Krajowego Sekretariatu Służb Publicznych NSZZ „Solidarność”, NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej, ZZS „Florian” i NSZZ Pracowników Pożarnictwa. W ramach zespołu działają cztery grupy eksperckie do spraw: modernizacji, uposażeń, mieszkaniowych, świadczeń opieki zdrowotnej.
Dominik Mikołajczyk, Bartłomiej Figaj