Dostęp do broni będzie łatwiejszy? Nad projektem pracuje Konfederacja i PiS

17 sierpnia 2021, 10:16
pistolet, broń, amunicja, fot. pixabay
Fot. Pixabay

Konfederacja i PiS złożą nową ustawę o broni i amunicji. W jej efekcie liczba prywatnych egzemplarzy może wzrosnąć nawet dziesięciokrotnie - pisze we wtorek "Rzeczpospolita". Zgodnie z nową propozycją pozwolenie na broń mógłby dostać każdy, kto ma 18 lat, nie został skazany za niektóre przestępstwa, posiada miejsce zamieszkania w Polsce i nie choruje psychicznie.

Obecnie pozwolenia na broń wydaje policja, a zdobycie jej do ochrony osobistej graniczy z cudem. To ma się zmienić. Konfederacja z posłami PiS chce zrewolucjonizować zasady dostępu do broni palnej. Przewiduje to projekt o broni i amunicji, który dojrzewa w założonym przez Konfederację Parlamentarnym Zespole ds. Kultury Posiadania Broni - czytamy w gazecie.

Według "Rzeczpospolitej", jego prawdziwymi autorami są środowiska strzeleckie, a główne założenie to odejście od celów, do których wydaje się pozwolenia. Obecna ustawa wymienia m.in. łowiecki, sportowy i kolekcjonerski. 

Wydanie pozwolenia na broń będzie wyglądać podobnie, jak w przypadku prawa jazdy. Nie będzie zajmowała się tym policja, lecz organ cywilny, konkretnie wojewoda, choć nie wykluczamy, że tę kompetencję będzie mógł mieć starosta.

poseł Michał Urbaniak, Konfederacja, szef Parlamentarnego Zespołu ds. Kultury Posiadania Broni

Zgodnie z nową propozycją pozwolenie na broń mógłby dostać każdy, kto ma 18 lat, nie został skazany za niektóre przestępstwa, posiada miejsce zamieszkania w Polsce i nie choruje psychicznie. Dodatkowo taka osoba musiałaby zdać egzamin bądź przez co najmniej pięć lat posiadać obywatelską kartę broni.

Wprowadzenie tego ostatniego dokumentu to kolejna rewolucja. Karta pozwalałaby na posiadanie broni uchodzącej za najmniej niebezpieczną, m.in. strzelb, broni gazowej czy niektórych rodzajów broni bocznego zapłonu. Do posiadania karty niepotrzebny byłby egzamin, a wystarczyłoby złożenie umotywowanego wniosku. Podobnie jak w przypadku pozwolenia trzeba by spełnić wymógł pełnoletności, niekaralności za niektóre przestępstwa, zamieszkania w RP i zdrowia psychicznego - informuje "Rzeczpospolita". 

Projekt "po terminie" 

Projekt opisywany przez "Rzeczpospolitą", który jak donosi dziennik "dojrzewa w założonym przez Konfederację Parlamentarnym Zespole ds. Kultury Posiadania Broni", nie jest jedynym, jaki pojawił się w ostatnim czasie i dotyczy dostępu do broni. Jak informował jeszcze w czerwcu InfoSecurity24.pl, do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wpisano projekt nowelizacji ustawy o broni i amunicji.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, będące gospodarzem procesu legislacyjnego, zmiany w przepisach uzasadnia koniecznością implementacji przepisów unijnej dyrektywy. Jednak część środowiska miłośników broni uważa, że poprzez nowelę rząd chce, de facto, utrudnić dostęp do broni.

Zgodnie z informacjami udostępnionymi na rządowych stronach planowano, że dokument zostanie przyjęty przez Radę Ministrów do końca drugiego kwartału tego roku, a więc półtora miesiąca temu. Do dziś projekt nie pojawił się jednak na stronach Rządowego Centrum Legislacji, przez co nie do końca wiadomo jakie szczegółowe rozwiązania w nim zaproponowano. Jak podkreślali jeszcze w czerwcu – komentując przedstawione założenia  przedstawiciele Fundacji Ad Arma "rząd zamierza jeszcze bardziej ograniczyć Polakom, już i tak restrykcyjny, dostęp do broni palnej". Jacek Hoga, prezes Fundacji mówił w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że "na polu implementacji dyrektywy do Polski może dojść do ogromnej mistyfikacji, w konsekwencji której powiększy się monopol państwa na posiadanie i kontrolę broni".

Czy projekt nad którym pracuje MSWiA "kłóci" się z tym, który "wykluwa" się w parlamentarnym zespole? Dziś trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bowiem ani jednemu, ani drugiemu dokumentowi nie nadano jeszcze sejmowego biegu. Jakie zmiany zostaną wprowadzone w przepisach o broni i amunicji przekonamy się już niebawem, choć jeśli potwierdzą się doniesienia "Rzeczpospolitej" i projekt noweli przygotowany przez parlamentarny zespół będzie wspólną inicjatywą posłów PiS i Konfederacji, może się okazać, że niebawem czekać nas będzie sejmowa debata o tym, jak dostęp do broni w Polsce powinien wyglądać. 

PAP/DM

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 95
Kosa king szmato
piątek, 27 sierpnia 2021, 12:31

Co wy za bzdrury wypisujecie ze konfederacja razem z pisem zloza wspilny projekt ? Sama konfederacja z pomoca fundacji ad arma stworzyla ten projekt ktory bardzo zliberalizowalby dostep do broni a pisiory pracyja sami nad swoim projektem ktory ma ograniczyc jeszcze bardziej dostep do broni, pisiorow pod to nie podpinajcie, zreszta konfederacja to nie kukiz zeby szli na wspolprace z pisem

Parabellum
niedziela, 22 sierpnia 2021, 16:00

Czyli kalka ze stanu prawnego sprzed drugiej wojny światowej? Może to i dobrze.

BUBA
niedziela, 22 sierpnia 2021, 18:08

Jezeli Polska jest wolnym krajam to nwet bardzo dobrze.

Hans Kloss
sobota, 21 sierpnia 2021, 04:05

A co to, pierwszy kwietnia teraz mamy?

Uzi
czwartek, 19 sierpnia 2021, 16:28

A wybory się będą musiały odbywać co pół roku. Wprowadzić głosowanie prze internet i same plusy. Wreszcie władza poczuje respekt przed obywatelami

.
piątek, 20 sierpnia 2021, 00:44

Słuszna koncepcja

Realista
czwartek, 19 sierpnia 2021, 15:18

Jeśli dostep do broni palnej będzie ułatwiony, ta broń może trafić w ręce ludzi którzy nie powinni jej mieć. Obecnie broń trafia tylko w rece takich ludzi, bo oni prawem i przepisami się nie przejmują a uczciwi praworządni obywatele po prostu broni nie mają. Mysle, że ułatwienie dostępu na zasadzie obywatelskiej karty broni i łatwego dostępu do bocznego zapłonu da taki efekt, że 90% ludzi którzy taką karte wyrobią na tym bocznym zapłonie swoją przygodę zakończy. Przyczyną będą koszta i dostępność do strzelnic - ja mieszkając niby w wielkopolsce na najbliższą kryta strzelnice mam 58km a na otwarta 42km...

XDDD
piątek, 29 października 2021, 15:22

gangsterzy mają broń i jakoś się nie zabijaja

Kwinto
środa, 15 września 2021, 14:02

Cyt. : "..ta broń może trafić w ręce ludzi którzy nie powinni jej mieć.... Obecnie broń trafia tylko w rece takich ludzi, bo oni prawem i przepisami się nie przejmują a uczciwi praworządni obywatele po prostu broni nie mają". Człowieku co Ty za bzdury wypisujesz. Zielonego pojęcia nie masz o tym, o czym piszesz. Napisz coś lepiej o uprawie buraków.

Drajkutek
sobota, 21 sierpnia 2021, 22:02

Jestem uczciwym i praworządnym obywatelem, mam 16 sztuk broni.

BUBA
niedziela, 22 sierpnia 2021, 14:22

I bardzo dobrze. Czolg w kazdej polskiej zagrodzie, BWP w kazdym ogrodzie. Popieram.

Tweets InfoSecurity24