Dostęp do broni będzie łatwiejszy? Nad projektem pracuje Konfederacja i PiS

17 sierpnia 2021, 10:16
pistolet, broń, amunicja, fot. pixabay
Fot. Pixabay

Konfederacja i PiS złożą nową ustawę o broni i amunicji. W jej efekcie liczba prywatnych egzemplarzy może wzrosnąć nawet dziesięciokrotnie - pisze we wtorek "Rzeczpospolita". Zgodnie z nową propozycją pozwolenie na broń mógłby dostać każdy, kto ma 18 lat, nie został skazany za niektóre przestępstwa, posiada miejsce zamieszkania w Polsce i nie choruje psychicznie.

Obecnie pozwolenia na broń wydaje policja, a zdobycie jej do ochrony osobistej graniczy z cudem. To ma się zmienić. Konfederacja z posłami PiS chce zrewolucjonizować zasady dostępu do broni palnej. Przewiduje to projekt o broni i amunicji, który dojrzewa w założonym przez Konfederację Parlamentarnym Zespole ds. Kultury Posiadania Broni - czytamy w gazecie.

Według "Rzeczpospolitej", jego prawdziwymi autorami są środowiska strzeleckie, a główne założenie to odejście od celów, do których wydaje się pozwolenia. Obecna ustawa wymienia m.in. łowiecki, sportowy i kolekcjonerski. 

Wydanie pozwolenia na broń będzie wyglądać podobnie, jak w przypadku prawa jazdy. Nie będzie zajmowała się tym policja, lecz organ cywilny, konkretnie wojewoda, choć nie wykluczamy, że tę kompetencję będzie mógł mieć starosta.

poseł Michał Urbaniak, Konfederacja, szef Parlamentarnego Zespołu ds. Kultury Posiadania Broni

Zgodnie z nową propozycją pozwolenie na broń mógłby dostać każdy, kto ma 18 lat, nie został skazany za niektóre przestępstwa, posiada miejsce zamieszkania w Polsce i nie choruje psychicznie. Dodatkowo taka osoba musiałaby zdać egzamin bądź przez co najmniej pięć lat posiadać obywatelską kartę broni.

Wprowadzenie tego ostatniego dokumentu to kolejna rewolucja. Karta pozwalałaby na posiadanie broni uchodzącej za najmniej niebezpieczną, m.in. strzelb, broni gazowej czy niektórych rodzajów broni bocznego zapłonu. Do posiadania karty niepotrzebny byłby egzamin, a wystarczyłoby złożenie umotywowanego wniosku. Podobnie jak w przypadku pozwolenia trzeba by spełnić wymógł pełnoletności, niekaralności za niektóre przestępstwa, zamieszkania w RP i zdrowia psychicznego - informuje "Rzeczpospolita". 

Projekt "po terminie" 

Projekt opisywany przez "Rzeczpospolitą", który jak donosi dziennik "dojrzewa w założonym przez Konfederację Parlamentarnym Zespole ds. Kultury Posiadania Broni", nie jest jedynym, jaki pojawił się w ostatnim czasie i dotyczy dostępu do broni. Jak informował jeszcze w czerwcu InfoSecurity24.pl, do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wpisano projekt nowelizacji ustawy o broni i amunicji.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, będące gospodarzem procesu legislacyjnego, zmiany w przepisach uzasadnia koniecznością implementacji przepisów unijnej dyrektywy. Jednak część środowiska miłośników broni uważa, że poprzez nowelę rząd chce, de facto, utrudnić dostęp do broni.

Zgodnie z informacjami udostępnionymi na rządowych stronach planowano, że dokument zostanie przyjęty przez Radę Ministrów do końca drugiego kwartału tego roku, a więc półtora miesiąca temu. Do dziś projekt nie pojawił się jednak na stronach Rządowego Centrum Legislacji, przez co nie do końca wiadomo jakie szczegółowe rozwiązania w nim zaproponowano. Jak podkreślali jeszcze w czerwcu – komentując przedstawione założenia  przedstawiciele Fundacji Ad Arma "rząd zamierza jeszcze bardziej ograniczyć Polakom, już i tak restrykcyjny, dostęp do broni palnej". Jacek Hoga, prezes Fundacji mówił w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że "na polu implementacji dyrektywy do Polski może dojść do ogromnej mistyfikacji, w konsekwencji której powiększy się monopol państwa na posiadanie i kontrolę broni".

Czy projekt nad którym pracuje MSWiA "kłóci" się z tym, który "wykluwa" się w parlamentarnym zespole? Dziś trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bowiem ani jednemu, ani drugiemu dokumentowi nie nadano jeszcze sejmowego biegu. Jakie zmiany zostaną wprowadzone w przepisach o broni i amunicji przekonamy się już niebawem, choć jeśli potwierdzą się doniesienia "Rzeczpospolitej" i projekt noweli przygotowany przez parlamentarny zespół będzie wspólną inicjatywą posłów PiS i Konfederacji, może się okazać, że niebawem czekać nas będzie sejmowa debata o tym, jak dostęp do broni w Polsce powinien wyglądać. 

PAP/DM

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 95
Rain Harper
środa, 18 sierpnia 2021, 13:42

Nie bardzo mam ochotę, żeby szury z ruchu ośmiu gwiazd mogły chodzić z załadowaną bronią.

Haafg
środa, 18 sierpnia 2021, 16:27

Ja jestem polakiem mimo że mam wyznanie Prawosławne i uważam że ludzie na Podlasiu powinni mieć prawo i środki do skutecznej obrony przed agresją ze strony tych, którzy chcą nas zniszczyć za wyznawaną wiarę. Już raz w 1920 była akcja burzenia cerkwi.

różowy ludzik
środa, 18 sierpnia 2021, 17:47

Co to za Polak który pisze "polakiem" małą literą natomiast przymiotniki dużą? Ostatnia rzecz jaką powinien zdobić rząd to uzbrajać potencjalnie zielone ludziki.

były porucznik zmechu
środa, 18 sierpnia 2021, 13:40

Który to już raz jest to dyskutowane? A skutek? Od Powstania Styczniowego trwa kompletne rozbrojenie kraju i kolejne pokolenia nie wiedzą jak używa się broni. Nie znają nawet zasad bezpieczeństwa.

Daa
środa, 18 sierpnia 2021, 10:52

Ułatwić dostęp do broni mundurowym! W robocie dostaje broń np w konwój, mam przeszkolenie na długą, krótka czy strzelby, 10 lat służby itp a nie mogę kupić broni np do ochrony osobistej jako funkcjonariusz służby więziennej...

Cedr
środa, 18 sierpnia 2021, 14:45

I słusznie po co klawiszowi broń po pracy?

Daa
środa, 18 sierpnia 2021, 17:27

Przez 10 lat służby mam 6 napasci na siebie, niezliczoną ilosc gróźb,mowili ze zabija moja rodzinę oraz 2 razy stali pod moim domem... Jestem oddziałowym na oddziale recydywy. Pomyśl zanim zadasz pytanie!

West
środa, 18 sierpnia 2021, 14:22

Kraj absurdów, jako f-sz możesz zabrać słuzbową do domu i nosić z podpiętym magazynkiem,ale jakbyś chciał prywatną też mieć na pasie w drodze na strzelnice,powiedzmy która była by na pozwolenie kolekcjonerskie to z niej już magazynek musisz wypiąć...

Dawid
środa, 18 sierpnia 2021, 08:10

Dać pozwolenie na bron ludzia którzy mają 5 lat broń rozdzielnego lądowania i nie popełnili przez ten czas nia przestępstwa.

Oficer WP
środa, 18 sierpnia 2021, 02:11

Chyba upadli na głowę. W Polsce nawet samochody są bronią w rękach szaleńców a oni chcą im dać broń palną. Zgroza. Jak ktoś chce strzelać to niech idzie do wojska

Wawiak
czwartek, 19 sierpnia 2021, 11:54

Szaleniec lub kryminalista zezwoleniem się nie przejmuje. Zobacz ile wypadków spowodowali ludzie z odebranym prawem jazdy.

Herr Wolf
środa, 18 sierpnia 2021, 13:50

Jest tyle aut i tyłu zabójców a Ty żyjesz więc jak to Jest?

Tweets InfoSecurity24