Służba Więzienna wchodzi w nowoczesność – karabinek Beretta ARX 160 w Lublinie

4 kwietnia 2019, 10:22
arx tytulowe
Fot. Marta Rachwalska/Infosecurity24

Na tegorocznych targach „Więziennictwo” w Lublinie nie mogło zabraknąć prezentacji najnowszego nabytku Służby Więziennej w zakresie broni strzeleckiej, a więc karabinka Beretta ARX 160. Był on pokazywany oraz oferowany na stoisku firmy UMO Sp. z o.o., odpowiadającej za dostarczenie 350 sztuk w ramach ubiegłorocznego przetargu dla SW. Jednocześnie, zwiedzający mogli zapoznać się z ofertą UMO obejmującą chociażby najnowsze możliwości Taser`ów, a także ich zestawienia z kamerą Body 2 firmy AXON. UMO Sp. z o.o. w Lublinie pokazał też celowniki firmy Aimpoint.

Służba Więzienna jest w Polsce pierwszym instytucjonalnym odbiorcą karabinków Beretta ARX 160, zastępujących powoli starsze konstrukcje tego rodzaju, należące dotychczas do arsenału tej służby. UMO Sp. z o.o. na targach #WIĘZIENNICTWO w Lublinie prezentowało tego rodzaju broń, wskazując na jej kluczowe walory dla całego sektora mundurowego. Przypomnijmy, że Służba Więzienna sfinalizowała przetarg na 350 sztuk karabinków 5,56 mm x 45 w lipcu 2018 roku. Łączna wartość zamówienia to ponad 2,5 mln złotych i stanowi to część programu modernizacji Służby Więziennej.

Oferowany przez UMO Sp. z o.o. na polskim rynku karabinek szturmowy Beretta ARX 160 kalibru 5,56 mm to broń o konstrukcji modułowej, powstała w ramach włoskiego programu żołnierza przyszłości. Został wprowadzony do służby w 2009 roku. Trzeba podkreślić, że duży nacisk położono w konstrukcji ARX 160 na ergonomię i niezawodność. Sam karabinek jest dostosowany do obsługi przez strzelców prawo i leworęcznych i wyposażony jest w cztery szyny montażowe.

Lufa Beretta ARX 160, występująca w trzech podstawowych długościach, może być wymieniona bardzo sprawnie, wystarczy zwolnić dwa zatrzaski aby ją wysunąć i wymienić. Beretta ARX 160 występuję w odmianie na amunicję 5,56 x 45 mm NATO i 7,62 x 39 mm (AK-47/AKM). Istnieje również nieco większy wariant ARX 200 na amunicję 7,62 x 51 mm NATO. Obok polskiej Służby Więziennej, broń tego typu używana jest przez siły zbrojne i służby porządkowe w kilkunastu krajach. Jest obecna oczywiście we Włoszech, ale również w USA oraz w Meksyku.

Oprócz karabinku ARX 160 firma UMO Sp. z o.o. pokazała w Lublinie możliwości jakie oferuje Taser X2. Jego głównym atutem jest przede wszystkim możliwość oddania podwójnego strzału, zwiększającego efektywność stosowania tego rodzaju systemu niezabijającego. Co więcej, sam Taser X2 ma możliwość zastosowania ostrzegawczego łuku elektrycznego, w celu deeskalacji konkretnego zdarzenia. Taser X2 to także zwiększenie dokładności oraz pewności trafienia, gdyż konstrukcja jest wyposażona w dwa lasery. W sumie, zastosowanie baterii PPM ma umożliwiać oddanie ponad 500 wystrzałów. Taser X2, o czym pisaliśmy już wcześniej, oferuje też możliwość wpięcia w jeden system z kamerą nasobną AXON Body 2.

jr

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 41
Kalder
wtorek, 9 kwietnia 2019, 23:09

Beryl nie wystarczy? Ktoś powinien za to beknąć. Podobnie jak za zakup karabinów snajperskich z Finlandii. To są działania skierowane przeciw polskiemu przemysłowi

w
niedziela, 7 kwietnia 2019, 12:03

a z Radomia to nie mogli kupiuć ??? Na co i kto pozwolił klawiszom na takie zakupy , na dodatek za granicą. Moze jeszcze kupi a sobie F-22 ??? Czytam ze to nie jedyny zakup, wszystkie za granica. A kałach im nie wystarczy ?? Dac im PPs wz 44. W sam raz wystarczy

piątek, 10 maja 2019, 15:17

Mogli kupić Groty w Radomiu, ale po co kupować broń nie sprawdzoną i dużo droższą? A opinie, że wystarczy PPS sa

Cynik
niedziela, 7 kwietnia 2019, 03:24

Moje pytanie jest takie - czego brakowało AK, żeby został w służbie? Przecież SW tej broni nie używa. Leży toto w magazynach, czasami postrzela na strzelnicy, raz na jakiś czas ktoś to weźmie do konwojowania szczególnie niebezpiecznego bandziora... Przecież oni nie jadą na wojnę, tylko pilnują ludzi siedzących w klatkach. Naprawdę poczciwy Kałasz nie dawał rady temu wyzwaniu?

Ja
piątek, 10 maja 2019, 15:23

Z takim myśleniem to można nawet uzbrajać służby w tetetki i mosiny. Ale normalnie myślący nie widzą powodu, by używać broń odstającą od aktualnych standardów na świecie. Przypadkiem nie takim myśleniem kierujesz się przy zakupie ubrań, telefonu, samochodu itd.? Sobie tak, inni niech mają byle co?

Cezar
piątek, 5 kwietnia 2019, 19:53

Czy Służba Więzienna musi w ogóle mieć taką broń? Na skazanych nie wystarczy subkarabinek Beryl? Albo subkarabinek Grot? Ktoś musiał nieźle w łapę wziąć od włoskiego producenta. Lata mijają a Polacy dalej dają się ogrywać jak dzieci. Jest to tym bolesne, że dzieje się pod rządami tzw. dobrej zmiany, która ma gębę pełną frazesów o obronie polskiego przemysłu i polskiej gospodarki.

Auto
niedziela, 12 maja 2019, 12:22

Jak w łapę? Przecież był przetarg i twój super Grot przegrał go. Co jeszcze chcesz? Zakupy z wolnej ręki? Tutaj dopiero byłoby łapownictwo.

Jansen
piątek, 10 maja 2019, 15:18

Nie Polacy dają się ogrywać tylko Polacy Polaków próbują ograć bo za Grota Radom żąda więcej niż polski importer za włoską ARX-160.

Aaa
sobota, 6 kwietnia 2019, 19:59

Tak!

Racja stanu
piątek, 5 kwietnia 2019, 19:03

Ktoś powinien beknąć, bo o ile jakieś uzasadnienie dla karabinków szturmowych się znajdzie (mam swoje pomysły), to zły wyrób ten Grot albo ktoś sabotuje opłacalne w skali kraju masowe zakupu dobrego polskiego wyrobu. To śmierdzi korupcją, sabotażem, zdradą, totalną indolencją i ignorancją. Pieniądze podatnika!!!

Tweets InfoSecurity24