MSWiA zdradza kiedy zmiana art. 15a może wejść w życie

15 października 2020, 07:36
służby mundurowe
Fot. policja.pl

Maciej Wąsik, sekretarz stanu w resorcie spraw wewnętrznych i administracji, zdradził w piśmie skierowanym do Rafała Jankowskiego, przewodniczącego Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, że MSWiA proponuje, by nowelizacja art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym weszła w życie z dniem 1 lipca 2021 roku. Przed mundurowymi co prawda jeszcze długa droga, gdyż ministerstwo nie przedstawiło nawet projektu dokumentu, ale jak widać wyczekiwane przez funkcjonariuszy zmiany są coraz bliżej. 

Całkiem niedawno, bowiem w ostatnich dniach września br., mundurowi doczekali się zarysu propozycji ministra spraw wewnętrznych i administracji dotyczących zmian zasad ustalania wysokości emerytury funkcjonariuszy służb mundurowych, czyli sprawy art. 15a. Dotyczyć one będą funkcjonariuszy MSWiA, którzy zostali przyjęci do służby po raz pierwszy po dniu 1 stycznia 1999 r. i przed dniem 1 października 2003 r. "W wyniku zmiany przepisów funkcjonariusze ci będą mogli doliczyć <<pracę cywilną>> do wysługi emerytalnej po osiągnięciu co najmniej 25 lat udokumentowanej służby, w wymiarze 1,3 proc. za każdy rok pracy, do osiągnięcia maksymalnej podstawy wymiaru, tj. 75 proc." - przypomina Maciej Wąsik w piśmie do Rafała Jankowskiego. Jak dodaje, "oznacza to, że ww. funkcjonariusze będą mogli spełniać warunek osiągnięcia 25 lat służby najwcześniej od 1.01.2023 roku (po uwzględnieniu ewentualnego odbycia zasadniczej służby wojskowej)". Wiadomo, że warunek ten związany jest z tym, że resort i szefowie służb stoją na stanowisku, że nie można pozwolić na odpływ doświadczonych funkcjonariuszy.

Resort szacuje, że skutki finansowe zmian dla budżetu w perspektywie do roku 2030 wyniosą około 200 mln złotych. Propozycja dotyczy wszystkich służb podległych MSWiA, czyli ok. 9 tysięcy osób służących we wszystkich formacjach.

Prace nad projektem zmian nadal jednak trwają, więc jego szczegóły nie są jeszcze znane mundurowym. Cały projekt, zgodnie z wrześniowymi deklaracjami wiceministra Macieja Wąsika, ma "w najbliższym czasie" trafić w ręce związkowców. A dalej, w trakcie jego legislacyjnej drogi, będzie czas na dogadanie szczegółów. Czasu na prace zostało więc niewiele, gdyż MSWiA proponuje, by nowelizacja ustawy weszła w życie z dniem 1 lipca 2021 roku. Z doświadczenia wiemy jednak, że jeśli ministerstwu na tym czasie zależy, to prace nad dokumentami potrafią przebiegać w ekspresowym tempie.

Jak podkreślał niedawno w rozmowie z InfoSecurity24.pl Rafał Jankowski, ważne jest to, że pojawił się już jakiś zarys projektu, główne ramy. Jest to bowiem ostatni punkt porozumienia z 2018 roku, który nie został zrealizowany, a na który związkowcy długo i cierpliwie czekali. "W tym czasie wykonaliśmy setki prób, by stało się to wcześniej. Doczekaliśmy się, jesteśmy zadowoleni, że w końcu sprawa została podjęta" - dodał. Szef związkowców zaznaczył jednak, że to oczywiście nie koniec rozmów z resortem na temat omawianych zmian. Pojawiły się już bowiem pytania, dotyczące m.in. tego, czy w lata służby wliczana będzie służba wojskowa.

MR

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 133
pol
piątek, 16 października 2020, 12:42

Roczniki 99-03 czas nanas na emke,bo lepiej to już było . Mają tych 25+ to oni szarpną robotą.

Ja1
piątek, 16 października 2020, 09:11

Ja 20l policji,1,5 wojska i 6 z cywila. Uciekam na emkę bo już nic nie zyskam a nie będę czekał na kolejne obietnice. Dali tym 25+ to niech na nich pracują.

Zawiedziony
piątek, 16 października 2020, 06:53

Co z ludźmi, którzy byli przyjęci do służby po 2003?????, gdzie są te składki, kto je otrzyma??? 7 lat z cywila pójdzie na marne???? To jest żenada! Dla wszystkich, dosłownie wszystkich f-szy przyjętych przed 2012 system emerytalny powinien być ujednolicony, a nie że teraz składki z cywila nie będą miały znaczenia, więc gdzie one są ja się pytam, to że człowiek pracował kilka lat a później przeszedł do Munduru to nie ma znaczenia???? Niestety, sami dzielicie policjantów, najpierw dodatki dla osób powyżej 25 lat służby, których jest już w tym resorcie jak na lekarstwo i najczęściej w jednostkach wyższego szczebla, a teraz to, masakra.

Anka
piątek, 16 października 2020, 06:39

Teaz jest najlepszy moment na protest 15a skreślone od 1 stycznia 2021 i tyle albo L4 na telefon od 30 pazdziernika na 2 tygodnie

Henry
piątek, 16 października 2020, 01:45

Propozycja jest tak świetna, ze trzeba zwijać żagle, mam 22 lata służby, odchodząc teraz nie zdążą mi zabrać drugiej ciężko wypracowanej emerytury.

Tweets InfoSecurity24