Bezpieczeństwo Wewnętrzne
Rok po abolicji: 4,5 tys. pozytywnych decyzji, dominowali obywatele Wietnamu, Ukrainy, Pakistanu, Bangladeszu i Armenii
2 lipca minął rok od zakończenia abolicji dla cudzoziemców. W wyniku tej akcji wydano ponad 4,5 tysiąca decyzji pozytywnych, które skutkowały zalegalizowaniem pobytu na 2 lata. W czasie ubiegłorocznej abolicji dla cudzoziemców, wnioski złożyło prawie dwa razy więcej osób niż podczas ostatnich tego typu programów w 2003 i 2007 roku łącznie - informuje MSW
Najczęściej o zezwolenia ubiegali się obywatele Wietnamu, Ukrainy, Pakistanu, Bangladeszu i Armenii. Podczas sześciomiesięcznej abolicji wnioski złożyło 9 555 osób, a decyzją o udzieleniu zezwolenia objętych zostało 4 593 osób (48% złożonych wniosków). Pozytywne rozstrzygnięcia dotyczyły głównie obywateli Ukrainy (35%), Wietnamu (34%) i Armenii (12%), a także Białorusi, Chin i Rosji (po 3%). Najwięcej decyzji pozytywnych wydał Wojewoda Mazowiecki - 3 395.
Więcej: Czeczeński terrorysta stanie przed polskim sądem
Decyzje negatywne wydane zostały 3 012 osobom. Odmowy najczęściej wydawane były z powodu niespełnienia wymogów, złożenia wniosku lub dokumentów zawierających nieprawdziwe dane osobowe lub fałszywe informacje, względami obronności lub bezpieczeństwa państwa. Decyzja negatywna wydana do wniosku abolicyjnego nie niosła ze sobą konsekwencji prawnych w postaci wydalenia i wpisu do wykazu osób niepożądanych na terytorium RP. Za to umożliwiała legalny wyjazd z naszego kraju i ubieganie się o wizę wjazdową w polskiej placówce konsularnej (tzw. mała abolicja).
(MS)