Prezydent: policja działa profesjonalnie

25 stycznia 2021, 09:20
Andrzej Duda wywiad
Fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Uważam, że policja u nas zachowuje się w niezwykle profesjonalny sposób. U nas nie ma przypadku, że ktoś zginął w czasie jakichkolwiek zamieszek - powiedział prezydent Andrzej Duda odnosząc się do kwestii protestów, m.in. po wyroku TK w sprawie przepisów aborcyjnych.

O działania policji w związku z protestami w ostatnich tygodniach prezydent został zapytany podczas rozmowy w TVN24. "Policja jest od tego, żeby utrzymać porządek i policja swoje zadanie wykonuje. Jeśli wykonuje je tak, że nie ma poszkodowanych, to znaczy, że wykonuje je wzorowo" - podkreślił Andrzej Duda.

"Policja działa profesjonalnie. Jej zadanie polega na tym, że czasem musi działać w sposób bardzo stanowczy, zwłaszcza wobec osób, które rzeczywiście zakłócają porządek i stwarzają niebezpieczeństwo" - zaznaczył prezydent. Jak dodał "powiedzmy sobie otwarcie: dzieje się to po części także dla ich bezpieczeństwa, żeby w takich miejscach nie były, żeby rozładować te emocje, usunąć ich z takich miejsc".

Muszę panu powiedzieć, że uważam, iż policja u nas zachowuje się naprawdę w niezwykle profesjonalny sposób. Proszę zauważyć, że u nas nie ma przypadku, że ktoś zginął w czasie jakiejkolwiek interwencji. We Francji, w Stanach Zjednoczonych, panie redaktorze nikt się nie dziwi…

Andrzej Duda, Prezydent RP, program "Sprawdzam" na antenie TVN24 22 stycznia 2021 roku

Pytany, czy "kiedy posłanki, które trzymają w ręku legitymację poselską, dostają w twarz gazem, to jest coś, co rzeczywiście należy dzisiaj oceniać dobrze", Andrzej Duda odpowiedział, że "nigdy nie należy takich sytuacji oceniać dobrze". "Ale doskonale wiemy o tym, że jak to mówią, gdzie drwa rąbią, tam drzazgi lecą i jeżeli ktoś dostaje się w tak zwany młyn, gdzie dzieją się rzeczy gwałtowne, gdzie są emocje, gdzie jest przemoc fizyczna, to niestety bywa tak, że zdarzy się i taka sytuacja" - powiedział.

"Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało. To też pokazuje profesjonalizm naszej policji" - podkreślił prezydent.

Andrzej Duda pytany był też o zmiany, które mają uniemożliwić nieprzyjęcie mandatu od policji. Głowa państwa podkreśliła, że obecnie "trwają bardzo poważne dyskusje w Sejmie i bardzo poważne też tarcia na tym tle są". Prezydent dodał jednak, że ma zwyczaj pochylać się nad ustawami wtedy, kiedy znajdą się one na jego biurku. "Wtedy będę podejmował decyzję" - zapowiedział. Andrzej Duda podkreślił też, że "na pewno nie zaakceptuję żadnej ustawy niezgodnej z konstytucją, zwłaszcza jeśli chodzi o prawa obywatelskie".

PAP/IS24

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Olo
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 13:19

Profesjonalnie w miarę możliwości. Przy obecnej sraczce legislacyjnej władzy sami rządzący nie wiedzą jakie przepisy obowiązują

Komplex5
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 10:54

Policja jest zobligowana do zdecydowanego działania jeśli inne formy dzalan są nieskuteczne

Antyprzemoc
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 17:04

Zdecydowanie nie może jednak oznaczać brutalności i znęcania się nad bezbronnymi. Policja jest zobligowana do działania zgodnego z prawem - przy czym pierwszeństwo ma prawo wyższego rzędu, więc nie można powoływać się na rozporządzenie czy polecenie, kiedy jest ono sprzeczne z Konstytucją i ustawami. Pozdrawiam.

Mario
wtorek, 26 stycznia 2021, 12:02

O niezgodności z konstytucją decyduje trybunał, nie funkcjonariusz Policji. Do czasu orzeczenia jest to prawo obowiązujące.

Fox
wtorek, 26 stycznia 2021, 10:04

A co z atakami na policjantów? Nigdzie nie widziałem filmiku, żeby policja zaatakowała stojących, idących czy krzyczacych. Jakoś zawsze to się zaczyna od osób przerwania kordonu, wyzwania policjantów czy innych podobnych ataków.

Tweets InfoSecurity24