Reklama

Straż Graniczna

Ponad 3,6 mln do wydania na symulator samolotu dla Straży Granicznej

Fot. Nadwiślański Oddział Straży Granicznej
Fot. Nadwiślański Oddział Straży Granicznej

O tym, że Straż Graniczna, a dokładniej Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu, może kupić symulator statku powietrznego, InfoSecurity24.pl informował na początku września. Jak się okazuje, zainteresowana realizacją zamówienia, wartego ponad 3,6 mln złotych, jest jedna firma. Ta sama, z którą wcześniej przeprowadzono dialog techniczny.   

Zanim Straż Graniczna rozpisała przetarg na symulator statku powietrznego, przeprowadzono dialog techniczny. Jego celem – jak podkreśla SG  było doradztwo i pozyskanie informacji w zakresie niezbędnym do przygotowania opisu przedmiotu zamówienia dotyczącego dostawy symulatora statku powietrznego, specyfikacji istotnych warunków zamówienia oraz określenia warunków umowy przy realizacji zadania z uwzględnieniem, iż symulator statku powietrznego powinien stanowić rzeczywiste odzwierciedlenie warunków wykonywania czynności służbowych na pokładzie samolotu. Dialog przeprowadzono z firmą GLOMEX MX Polska. Formacja rozpisała więc przetarg i do 27 października czekała na propozycje. Z informacji jakie przekazała Straż Graniczna wynika, że to właśnie firma GLOMEX MX Polska jako jedyna złożyła ofertę i opiewa ona na 3 280 742,10 złotych brutto. Wiemy też jaką kwotą na realizację zamówienia dysponuje SG. Z dokumentów przetargowych wynika, że formacja do wydania ma nieco ponad 3,6 mln złotych (3 644 913,99 złotych brutto). Oznacza to, że jedyna oferta jaka pojawiła się w przetargu mieści się w przygotowanym na ten cel budżecie.

Warto też przypomnieć, że zamówienie finansowane jest ze środków Unii Europejskiej (program Fundusz azylu, migracji i integracji <<FAMI>>), w ramach projektu "Budowa obiektu szkoleniowego i rozbudowa bazy noclegowej na potrzeby prowadzenia szkoleń z zakresu powrotów przymusowych cudzoziemców", na który UE przekazała dokładnie 19,950 mln złotych. Zgodnie z założeniami projektu, na terenie Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu, powstanie obiekt szkoleniowy wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz baza noclegowa dla uczestników szkoleń, a szkolenia mają odbywać się na bazie symulatora statku powietrznego i wyposażenia towarzyszącego, umiejscowionych w wybudowanym hangarze, jak również w oparciu o dodatkowe pomieszczenia przewidziane w hangarze (sala wykładowa, sala do ćwiczeń).

Przypomnijmy, symulator statku powietrznego ma mieć do 24 m długości, a także ok. 7 m szerokości ze skrzydłami lub podporami (szerokość samego kadłuba wskazano na ok. 4 m). Ma mieć on również maksymalnie ok. 7 m wysokości. Kadłub wyposażony ma być w kabinę pilotów, drzwi przednie (po obu stronach), drzwi tylne (po obu stronach), wyjście ewakuacyjne (po obu stronach), toalety pokładowe (z tyłu i z przodu) i kuchnię. Jego nośność powinna umożliwiać użytkowanie przez liczbę osób odpowiadającą liczbie miejsc siedzących w symulatorze, jednak nie mniej niż 120 dorosłych osób. Straż Graniczna wymaga również, by zachowane zostały oryginalne elementy, np. foteli pilotów, drzwi wejściowych do kabiny, wózki cateringowe, schowki bagażowe, oszklenie okien czy kamizelki ratunkowe.  Na liście nowych instalacji, które mają znaleźć się na wyposażeniu symulatora, znajdziemy natomiast m.in. zasilanie, oświetleniowe, klimatyzację, nagłośnienie, zadymianie (do symulacji pożaru) czy monitoring (z możliwością przesyłania informacji on-line do sali wykładowej). Wykonawca ma również dostarczyć ozonator do dezynfekcji wnętrza symulatora. 

Symulator powinien zostać dostarczony i uruchomiony do 30 listopada 2021 roku, a jedyna firma zainteresowana realizacją zamówienia zadeklarowała dotrzymanie tej daty. Co więcej, oferta złożona przez GLOMEX MX Polska mieści się w budżecie jakim dysponuje formacja, można więc przypuszczać, że SG niebawem poinformuje o wyborze tej oferty, a niedługo potem o podpisaniu umowy. Może się oczywiście zdarzyć też tak, że formacja zdecyduje się unieważnić przetarg, jednak dziś to rozwiązanie wydaje się mało prawdopodobne. Decyzję SG powinniśmy poznać już niebawem.

image
Reklama

 

Reklama

Komentarze

    Reklama