Piotr Duda: sprawa art. 15a podważa wiarygodność rządu

16 marca 2021, 14:32
Duda Morawiecki
Fot. KPRM

"Niestety wprowadzone w nowelizacji rozwiązania są sprzecznie z przywołanymi uzgodnieniami. To bardzo ważne bo podważa wynik dotychczasowego dialogu społecznego i wiarygodność, która jest wizytówką obecnego rządu" - pisze Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" w piśmie skierowanym do wiceministra Macieja Wąsika. Komentarz ten dotyczy zmian, które do ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy proponuje mundurowym resort spraw wewnętrznych i administracji. 

Jak informował niedawno InfoSecurity24.pl, NSZZ "Solidarność" służb mundurowych otrzymała do konsultacji projekt ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy, czyli dokument dotyczący art. 15a, i nie jest zadowolona. Co więcej, we wspólnym stanowisku podkreśla, że w kształcie, w którym został on przedstawiony, propozycje te dla środowiska są "nie do zaakceptowania". Kopię tego stanowiska przesłał do sekretarza stanu w resorcie spraw wewnętrznych i administracji, Macieja Wąsika, lider "Solidarności" Piotr Duda. I, jak podkreśla, to co MSWiA proponuje w ramach nowelizacji sprzecznie jest z uzgodnieniami z 2018 roku oraz "podważa wynik dotychczasowego dialogu społecznego i wiarygodność, która jest wizytówką obecnego rządu". Takie samo pismo skierowano również do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. A z nieoficjalnych informacji do jakich dotarł InfoSecurity24.pl wynika również, że trafiło ono także do resortu finansów.

W krótkim piśmie do wiceministra przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" zaznacza, że sprawa dotyczy "stosunkowo nielicznej grupy funkcjonariuszy Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa i Państwowej Straży Pożarnej, którzy swoją służbę rozpoczęli pomiędzy 1 stycznia 1999 r. a 1 października 2003 r.". Pod stanowiskiem podpisani są jednak również mundurowi z policji, gdyż ich przecież także dotyczyć będą zmiany. Związkowcy z "Solidarności" podkreślają, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie rozwiązuje problemu, a wprowadza kolejny, czwarty już, system emerytalny. Ocenę tę przekazuje Wąsikowi przewodniczący Duda, pisząc, że "nowelizacja zamiast ujednolicać system, jeszcze bardziej go różnicuje". Co więcej, dodaje, że proponowane przez resort zmiany są dyskryminujące, powtarzając to, o czym pisali sami związkowcy, w których opinii nowelizacja jest "skarnie niekorzystna", biorąc pod uwagę rozwiązania, które stosowane są wobec funkcjonariuszy przyjętych do służby przed 1999 rokiem. 

Sami mundurowi związani z "Solidarnością" zwracali również uwagę na kryterium 25 lat stażu służby, które powoduje "iluzoryczną możliwość doliczenia w wysłudze emerytalnej tzw. okresów pracy cywilnej, gdyż w praktyce wielu funkcjonariuszy liniowych nie jest w stanie tak długo pełnić służby z racji ogromnych obciążeń służbowych". Za niekorzystny uznali również wskaźnik zwiększenia wymiaru świadczenia emerytalnego.

Droga długa jest

Stanowisko związkowców z "Solidarności" w Straży Granicznej, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Służbie Więziennej oraz Służbie Celno-Skarbowej Piotr Duda poparł i poprosił Macieja Wąsika o uwzględnienie ich postulatów przez MSWiA. Jak informował InfoSecurity24.pl, lista uwag do projektu, płynących nie tylko z "Solidarności" zrobiła się więc już dość długa i nie są to niestety uwagi redakcyjne. Funkcjonariusze oczekują od resortu wprowadzenia do niego wielu istotnych poprawek. Wygląda na to, że największe "starcia" w tej sprawie czekają nas na etapie prac nad dokumentem w Sejmie i Senacie.

Na razie MSWiA proponuje dodanie w ustawie zaopatrzeniowej art. 15aa, który obejmie funkcjonariuszy: Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa i Państwowej Straży Pożarnej, którzy zostali przyjęci do służby po raz pierwszy po dniu 1 stycznia 1999 r., a przed dniem 1 października 2003 r. Jak jednak zaznaczono, uwzględnienie w wysłudze emerytalnej tzw. stażu cywilnego poprzedzającego służbę lub przypadającego po zwolnieniu ze służby (okresów składkowych lub okresów opłacania składek) uwarunkowane będzie posiadaniem, co najmniej 25 lat służby i okresów z nią równorzędnych, "o których mowa w art. 13 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy zaopatrzeniowej (tj. okresy służby w Urzędzie Ochrony Państwa, Biurze Ochrony Rządu i służby wojskowej)". Okresy przypadające przed, jak i  po służbie będą mogły być doliczone na wniosek funkcjonariusza do wysługi emerytalnej, jeżeli jego emerytura będzie wynosić mniej niż 75 proc. podstawy jej wymiaru. Za każdy rok okresów pracy cywilnej, doliczanych do wysługi emerytalnej, przyjęto jednakowy wskaźnik zwiększenia podstawy wymiaru emerytury, tj. 1,3 proc. Resort chce też, by wprowadzenie możliwości uwzględnienia w wysłudze emerytalnej tzw. okresów pracy cywilnej funkcjonariuszom przyjętym do służby po raz pierwszy po dniu 1 stycznia 1999 r., a przed dniem 1 października 2003 r. wiązało się z brakiem możliwości pobierania dwóch (lub trzech, jeśli łącznie z OFE) emerytur, tj. policyjnej i powszechnej, czyli tak samo jak w przypadku osób, którym emerytury są ustalane na podstawie art. 15 ustawy zaopatrzeniowej.

Projekt zmian w przepisach został przygotowany przez resort spraw wewnętrznych i administracji i złożony w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów jeszcze w grudniu ubiegłego roku, a w lutym br. wpisany do wykazu prac Rady Ministrów. Jak wynika z zawartych tam informacji, powinien on zostać przyjęty przez rząd do końca pierwszego kwartału tego roku.

MR

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 104
ZOMOL
sobota, 20 marca 2021, 19:36

Dobrze że utworzono drugi związek, Przewodniczący Duda nie będzie się cieszył porozumieniem, bo nie zależy mu na medalach i dziadkowym dodatkiem. Brawo Panie Duda, tak trzymać!

?
sobota, 20 marca 2021, 10:14

To wiarygodność tego rządu można jeszcze bardziej podważyć?

Fakty, nie mity
sobota, 20 marca 2021, 19:22

Nie przesadzaj, nie zamierzam nikogo bronić ale ... weź pasek do ręki, taki z kilkunastu lat, zbieram, mam, warto porównać jakie stawki były za poprzedniego rządu, porównaj, warto, nie pcham się do polityki, ale bądźmy obiektywni, za poprzedniej ekipy nawet resztki nie spadały z Pańskiego stołu, obecna ekipa tak, ma dużo do poprawienia, ale nie porównujmy z poprzednimi nawet kilkoma ekipami...

99-03
niedziela, 21 marca 2021, 13:02

To daj się okraść a podwyżki i tak zjadła inflacja .

Pies
piątek, 19 marca 2021, 21:46

O i to jest konkretny Przewodniczący, a przewodniczący Jankowski był zadowolony z porozumienia. Widać kto gra do jakiej bramki. Tworzenie kolejnego 15aa to idiotyczny pomysł. Albo likwidacja 15a , albo niech zostanie po staremu.

Harry
piątek, 19 marca 2021, 21:31

Chce pan panie Przewodniczący coś dobrego dla ludzi zrobić, to proszę tak jak tutaj koledzy podnoszą, zrównać służbę zasadniczą art15a ze służbą kandydacką art15, to jawne naruszenie przepisów, wada ustawy, tworzenie dwóch osobnych służb, ci ludzie oddali młode lata krajowi, a teraz wyszło na to ze służyli w gorszym wojsku, przykre

No jest to krzywdzące
sobota, 20 marca 2021, 19:57

Harry, podzielenie wojska na dwie służby, lepsze i gorsze wojsko to coś bez nazwy, robiłem w trakcie i po wojsku dokładnie to samo co zawodowi, jak więc można było stworzyć zapis ze ZSW nie była przygotowaniem do służby zawodowej?, no jak?, moje zadania po przejściu do zawodowej służby były takie same jak w zasadniczej, więc gdzie tu logika i równe traktowanie?, dlaczego podzieliliście służbę zasadniczą i zastępczą na dwie różne, przecież to jakaś paranoja

Janek, WOP 2 lata
sobota, 20 marca 2021, 19:17

Zgadzam się Harry, czas najwyższy uregulować sprawę służby zasadniczej i wreszcie po latach nieprawiedliwości zrównać ze służbą kandydacką, macie koledzy racje, człowiek służył Państwu 2 lata, pełne skoszarowanie, służby 12/24h, człowiek padał na twarz, a koledzy z kandydackiej 8 h i do domku, bo zwykle ich obowiązywała rejonizacja, blisko domu, spokój, cisza, oni nawet nie wiedzą co to prawdziwe wojsko, dlatego czas żeby to zrownać, przywrócić równe szanse, skoro Solidarność, chce pomóc to tutaj widzę taką możliwość, Panie Przewodniczący, proszę się temu punktowi 15a przyjrzeć, a jest czemu

P98
sobota, 20 marca 2021, 11:54

Każden resort ma swoje przepisy i to ich obowiązuje - zasadnicza to zasadnicza a kandydacka to kandydacka. Wojsko jest najlepiej opłacaną formacją w kraju. Jeżeli wojskowi uważają że są pokrzywdzeni niech wystąpią do swojego ministra o objęciech ich przepisami MSWiA ale uczciwie czyli w całości łącznie z odprawami, mieszkaniówką, na zagospodarowanie. Nikt nie jest dzieckiem - jedno jest bardziej korzystne, drugie mniej. Wasze odprawy są kilkurtonie większe od naszych nie licząc kasy na zagospodarowanie i inne dodatki o których w MSWiA mogą pomarzyć. Nikt z MSWiA nie lamentuje i krzyczy o niesprawiedliwości i żąda takich odpraw. Policjan jak miał patrol z SG gdzie drugi miał liczone półtora za rok to policjant nie żadał też tak liczenia godzin za wspólne patrole - każdy ma swoje i tyle. Nie piszcze że wojsko jest gorzej traktowane bo to obraża podległych pod inne resorty - też chcieli by za odprawę kupić mieszkanie a nie wyremontować mieszkanie.

JW/WP
sobota, 20 marca 2021, 19:30

P98, zaciąłeś się?, nie masz racji, służba zasadnicza to służba na 24 h, koszary, służby, ćwiczenia, wyjazdy na poligon, strzelnice, praca w terenie zurbanizowanym i leśnym, miałeś to wszystko w służbie kandydackiej?, wiesz co to skok ze spadochronu?, taktyka wojskowa?, znasz?, chyba z TVP, wybacz, ale służba kandydacka to taka niamiastka prawdziwego wojska, tutaj tyrasz na pełny etat, nie ma popołudniówek w domku, wolnych weekendów, dom widzisz raz na miesiąc, czasami rzadziej, więc przestań opowiadać te swoje fantasmogorie jak to miałes ciężko w słuzbie kandydackiej, znam jej specyfikę, to był fart tam pójść, wiesz co mam na myśli, po prostu.. wiesz co to służba przed i po 15.00, może z filmów, daj spokój, po prostu czas ma zrównanie służby zasadniczej z kandydacką, czas najwyższy, dosyć tego bezzasadnie nierównego traktowania

Onel
niedziela, 21 marca 2021, 11:38

Nie mogę przejść dalej obok wpisu. Pełniłem służbę kandydacką w oddziale prewencji w Warszawie. Nie porównujcie zabawy dorosłych chłopów w wojnę na poligonie ze ścieraniem się z tłumem w realu gdy lecą w twoja stronę bejsbole i kamienie. Do służby szli z całego kraju. Nie przypominam sobie aby tłum strajkował czy kibice robili rozróby od 7:00 do 15:00 a później wszyscy szczęśliwie rozchodzili się w swoją stronę. Każdego kto będzie umniejszał mojej kandydackiej zapraszam na interwencje uliczne z kibicami.

NJW MSW
sobota, 20 marca 2021, 17:44

Kolego P89, w latacj 1997/1999 byłem żołnierzem ZASADNICZEJ służby w NJW MSW, a od 1999r. zostałem policjantem i Ojczyzna pokarała mnie at.15a w przeciwieństwie do odsługujących w analogicznym okresie ZASTĘPCZĄ służbę kandydacką w MSW (SGiOPP)

Peryskop
sobota, 20 marca 2021, 19:51

No właśnie, kolega p98 pomylił pojęcia, uważa ze jego zastępcza służba kandydacka była w czymś lepsza od ZSW, otóż kandydacka była ogólnie lżejsza, blisko domu, mniej godzin, każdy plecak się tam pchał, bo było lekko, blisko, lepsza kasa, ktoś miał dojścia ten sobie załatwił, reszta jechała na drugi koniec Polski i wbijała w kamasze, jechała non stop służby, czytam i nie wierzę jak można pisać takie bajeczki, szkoda ze nie poszedłeś do prawdziwego wojska, miałbyś inną perspektywę

Dar
sobota, 20 marca 2021, 16:36

Dokładnie - wojskowym należą się zmiany ale jak i u nas do nich dojdzie - jak nam zaczną wypłacać wg. ich stawek albo oni zwrócą kasę dorównując do naszych standardów płacowych. Inaczej to jeszcze bardzie pogłębi przepaść przywilejów i pieniędzy na korzyść MON.

Olo
czwartek, 18 marca 2021, 18:56

15aa/aa /aaa)/a/aa. To jest projekt ustawy rozwiązujący problem

Prawnik
piątek, 19 marca 2021, 20:49

Zasada Prawo nie działa wstecz inaczej zwana zakazem retroaktywności prawa ,to jedna z podstawowych zasad demokratycznego państwa prawa .Według tej zasady niemożliwe jest działanie prawa wstecz , a zatem tworzenie i stosowanie prawa ,które odnosiłoby się do zdarzeń prawnych mających miejsce przed jego wejściem w życie .Tą zasadę złamano 2003r wprowadzając dla grupy 99-03 ART15a który dotyczy wszystkich formacji mundurowych dla których został nieprawnie wprowadzony i podzielił służby.

Tweets InfoSecurity24