Oszczędności w rosyjskich służbach mundurowych

23 października 2020, 15:10
8d2082463cf1593ad85baf71ae303075 (1)
Fot. Służba prasowa Federalnej Służby Penitencjarnej FSIN, fsin.gov.ru

Konsolidacja ma zapewnić niezbędne oszczędności - tak przynajmniej twierdzą dziennikarze Izvestii. To właśnie oni mieli zapoznać się z proponowanymi założeniami cięć. Dokładniej chodzić ma o stworzenie jednej struktury odpowiadającej za kwestie penitencjarne, komorniczo-skarbowe i kurierskie. Orędownikiem przeobrażeń w federalnych agendach ma być tamtejsze ministerstwo finansów, szukające cały czas oszczędności w sferach związanych z bezpieczeństwem wewnętrznym w obliczu problemów ekonomicznych kraju.

Jak wskazują wspomniani rosyjscy dziennikarze Izvestii, na bazie analiz wykonanych przez tamtejszy resort finansów pojawił się właśnie pomysł utworzenia jednej struktury, przyporządkowanej ministerstwu spraw wewnętrznych, która wchłonęłaby trzy dotychczas samodzielne agendy federalne. Proces konsolidacji, połączony z redukcją części etatów, ma objąć rosyjską Federalną Służbę Penitencjarną (FSIN), Państwową Służbę Kurierską (GFS) oraz Federalną Służbę Komorniczą (FSSP). Trzeba zauważyć, że może to być powrót do stanu sprzed ok. 20 lat, gdy FSIN jako struktura był podporządkowany właśnie resortowi spraw wewnętrznych. Odpowiedni wniosek miał wpłynąć już do struktur decyzyjnych na szczeblu prezydenckim, chociaż brak jest jeszcze oficjalnego potwierdzenia tego faktu.

Odpowiadający za stan rosyjskich finansów sugerują, że wraz ze zmianami instytucjonalnymi powinno się generalnie zmniejszyć liczbę pracowników organów odpowiadających za sprawy wewnętrzne o 10 proc. Chodzić ma o redukowanie etatów, które nie są bezpośrednio związane z kwestiami bezpieczeństwa. Osoby na nich powinny znaleźć się w systemie cywilnych pracowników, co wiązałoby się z ograniczeniem przede wszystkim rozbudowanych przywilejów emerytalnych itp. Racjonalizacja ma dotknąć również kwestie łańcucha dowodzenia, tak aby ograniczyć liczbę osób odpowiadających za stanowiska kierownicze, dostosowując to do liczby faktycznych podwładnych. Oszczędności mają być uzyskane nie tylko w przesunięciach kadrowych czy zmianach instytucjonalnych, a dotknąć także kwestii sortów mundurowych, zapewnianych funkcjonariuszom. W sumie mowa jest o potrzebie uzyskania oszczędności na poziomie ok. 20 miliardów rubli rocznie.

Tak czy inaczej, według danych zamieszczonych przez Izvestii, w rosyjskiej ustawie budżetowej na 2021 r. przewidziano przeznaczenie 2,4 bln rubli na kwestie odnoszące się do bezpieczeństwa wewnętrznego oraz egzekwowania prawa. Zakłada się przy tym, że w planach na 2022 r. koszty te można byłoby zmniejszyć o 46 mld rubli, zaś rok później redukcja mogłaby objąć kwotę 12 mld rubli. Wskazuje się przy tym, iż największym budżetem mogą pochwalić się organy należące do resortu spraw wewnętrznych. Reszta środków jest przeznaczona dla rosyjskiej prokuratury, Rosgwardii, organów wymiaru sprawiedliwości i innych organów ścigania, które są utrzymywane ze środków budżetowych.

JR

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Buczacza
niedziela, 25 października 2020, 15:11

Bida bida zagląda do matuszki. No cóż jakiś czas temu wysoko postawiony urzędnik . Publiczne stwierdził,że przeciętny rosjanin nie może pozwolić sobie na kupno pary butów! A odwiedziny rodziny to wydatek na który go nie stać! Zapłacił za to posadą. Mam tylko nadzieję że jeszcze żyje. Choć jak się patrzy na azjatyckie standardy w rasiji to kto wie?

Fgjj
sobota, 24 października 2020, 22:17

Ruscy mają za mały potencjał ludnościowo-ekonomiczny na obszar ktorym chcą władać. Niedługo będzie następny rozpad na miarę rozpadu ZSRR.

Towarzysz Polak
sobota, 24 października 2020, 11:36

Cięcia wszędzie, cięcia wszędzie co to będzie co to będzie ? Rosja ma służby i armię rozbudowaną ponad swoje faktyczne możliwość, przypadek ZSRR niczego ich nie nauczył.

Lech
sobota, 24 października 2020, 00:26

Szukają wszędzie pieniędzy. Czyli jest gorzej niż źle.

nLL
sobota, 24 października 2020, 14:26

Zależy komu. Ja tam sądzę, że jest lepiej niż dobrze :)

Eee tam
sobota, 24 października 2020, 00:13

A mogli dalej spokojnie jak do okolic 2004 roku tylko do wszystkich się dookoła uśmiechać kasować za surowce i przyciągać inwestycje zagraniczne dziś by mieli PKB jak Niemcy może wyższy to się zachciało mocarstwowosci i w 15 lat wrócili do kondycji z czasów schyłkowego ZSRR. A to pech.

rob ercik
sobota, 24 października 2020, 23:55

Popatrz na ich zadłużenie, ilość złota i zasoby naturalne którymi dysponują, zdecydowanie bardziej martwię się o Polskę

Eee tam
poniedziałek, 26 października 2020, 10:09

Jak padał ZSRR też pisali że to niemożliwe przy nieprzebranym bogactwie naturalnym tego kraju

Lord Godar
niedziela, 25 października 2020, 14:32

Co z tego że mają mniejsze zadłużenie jako federacja , jeśli poszczególne kraje federacji mają takie długi o których lepiej nie mówić , a będą miały jeszcze większe . Złota jeść się nie da , a bogactwa naturalne to ich utrzymywały jak była ich wysoka cena , a druga sprawa jest taka , że np ropa którą mają wymaga nowoczesnych technologii aby móc ją eksploatować ze złóż , a na to poszła blokada więc nie jest tak kolorowo jak piszesz .

FR technologiczne imperium
niedziela, 25 października 2020, 13:58

To skoro jest tak dobrze to dlaczego Rosjanie wyjeżdżają do Polski a nie na odwrót ?

Keras
sobota, 24 października 2020, 17:20

Nigdy nie osiągną PKB Niemiec. No chyba, że Niemcy stoczą się w przepaść, na co jednak się nie zapowiada.

Eee tam
niedziela, 25 października 2020, 00:18

Rosja spokojnie przy 140 mln ludzi by mieli PKB jak 83 mln Niemcy to że tak nie jest wynika tylko z ich fatalnej polityki gospodarczej takie Chiny startowały z parteru w 1980 roku a popatrz gdzie są teraz. Rosja od 1980 roku po prostu stoi w miejscu.

Tweets InfoSecurity24