Wyboista droga projektu zmian w art. 15a

7 kwietnia 2021, 16:53
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. fot. KPRM
Fot. KPRM

Projekt zmian w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy, regulujący kwestię osławionego art. 15a, nie nabrał oczekiwanego przez mundurowych legislacyjnego rozpędu. Miał on zostać przyjęty przez rząd - zgodnie z planami - do końca marca br., ale tak się jednak nie stało. Wiceszef MSWiA podczas niedawnego spotkania z przedstawicielami mundurowej "Solidarności" miał jednak zapewnić, że rozmowy na temat art. 15a będą kontynuowane. 

O zmiany w mundurowej ustawie emerytalnej, które uregulowałyby kwestie zaliczania do emerytury lat pracy "z cywila" zabiegają od lat przedstawiciele niemal wszystkich mundurowych środowisk. Konieczność ich wprowadzenia zapisano nawet w mundurowych porozumieniach podpisanych w 2018 roku. Na projekt funkcjonariusze czekali aż do końca września 2020 roku i jak się szybko okazało przedstawione przez MSWiA propozycje nie do końca spełniły oczekiwania środowiska. Jeszcze na etapie konsultacji wewnątrzresortowych szereg uwag zgłosili związkowcy reprezentujący formacje podległe MSWiA, a wtórowali im m.in. funkcjonariusze Służby Więziennej, którzy zabiegają - z poparciem nadzorującego SW wiceministra sprawiedliwości - wnioskując o to, by projekt dotyczył także ich formacji. 

Porządkując fakty. Projekt został 9 lutego został wpisany do Wykazu Prac Legislacyjnych i Programowych Rady Ministrów i jak wynika z zawartych tam informacji, powinien zostać przyjęty przez rząd do końca pierwszego kwartału tego roku. Tak się nie stało i nie do końca wiadomo na jakim obecnie etapie legislacyjnym dokument ten się znajduje. Redakcja InfoSecurity24.pl 31 marca zapytała o tę sprawę Centrum Informacyjne Rządu, jednak do dnia publikacji tego materiału nie otrzymaliśmy odpowiedzi co dzieje się obecnie z projektem "ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin oraz niektórych innych ustaw". KPRM pytaliśmy też o to, kiedy projekt zostanie przyjęty przez Radę Ministrów oraz z czego wynika opóźnienie. Także na te pytania do dziś nie odpowiedzi nie otrzymaliśmy. Projektu nie opublikowano także na stronach Rządowego Centrum Legislacji. 

Dlaczego więc dokument nie został jeszcze przyjęty przez rząd i nie trafił do Sejmu? Powodów może być oczywiście wiele, jednak wydaje się, że jednym z bardziej prawdopodobnych jest ten związany z brakiem porozumienia na linii MSWiA-funkcjonariusze, a to z kolei znajduje potwierdzenie w licznych uwagach przesyłanych przez związkowców reprezentujących mundurowych już jakiś czas temu. Zastrzeżenia, jakie zgłaszali, jeśli miałby zostać zaakceptowane, wpłynęłyby bowiem na dość znaczącą zmianę pierwotnych założeń poczynionych przez MSWiA. Funkcjonariusze oczekują bowiem m.in. rezygnacji z konieczności posiadania 25 lat służby, bez osiągnięcia których doliczenie pracy z cywila, zgodnie z założeniami MSWIA, jest niemożliwe czy zmiany wysokości mnożnika, który MSWiA ustaliło na poziomie 1,3 proc. A to tylko dwie z wielu uwag jakie przedstawiono resortowi spraw wewnętrznych i administracji. Brak porozumienia dotyczący podstawowych kwestii, jakie nowelizacja ustawy ma regulować, może więc być jednym z czynników hamulcowych. Trudno bowiem przypuszczać, że MSWiA zdecyduje się na przeprowadzenie przez rząd i skierowanie do Sejmu ustawy w kształcie tak krytykowanym przez środowisko, którego ma w końcu dotyczyć. Choć trzeba też jasno powiedzieć, że przy obecnej sytuacji budżetowej nic nie jest wykluczone. 

Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA, a jednocześnie osoba odpowiedzialna za projekt tych zmian, na niedawnym spotkaniu z mundurową "Solidarnością" miał zapewnić, że prace nad projektem trwają i jest gotowy do rozmów. Pytanie tylko, kiedy mundurowi mogą liczyć na ich zakończenie i jaki będzie ich finalny efekt? 

Reklama
Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 72
Zbyszek
piątek, 7 maja 2021, 14:51

Nie ma gorszej opcji od 15aa, jak czytam co nam chcą zafundować, to krew mnie zalewa, ludzie tyle lat płacą składki, za co?, 21 lat, nie rok czy pięć, 21 lat, można powiedzieć że jakiś rząd nie sprzyjał, można, ale tych rządów po drodze było z pięć, ludzie, przestańcie nam oczy mydlić, zacznijcie coś robić. Zmiana powinna dotyczyć wszystkich którzy podlegają pod ten bubel, bez wyróżnień, bo potem inni będą się dalej z tym użerać. Reforma mundurowa, jej ilość osiągnie zaraz wynik dwucyfrowy, Panowie, wzywamy Was do intensywnej pracy, podczas protestu 2018 to miał być priorytet.. i co?, ano nic.

Antoni
wtorek, 4 maja 2021, 22:09

Najważniejsze aby każdy z nas podległych pod 15a (99-12) odzyskał swoje składki z wielu lat pracy, nieważne jak Państwo to rozliczy, pracowałem ciężko, proszę o uczciwe rozliczenie. Zarówno art.15 jak i art.15a dokonuje wróżby sposób rozliczenia lat z cywila, więc nie ma opcji że to przepadnie. Niestety wiemy jak stabilne są obietnice, stąd najlepiej żeby system był jeden, mundurowy ZER, a nie miksowanie z ZUS, odkąd świat światem mundurowi zawsze mieli swój własny system, komu to przeszkadzało.

Janek
wtorek, 4 maja 2021, 17:05

Wiecie co, wszystko byle nie 15aa, to jest najgorsze co nas może spotkać,

Decyzja, chcemy decyzji
niedziela, 2 maja 2021, 14:46

Po 20 latach służby chcę jednego, poznać wreszcie prawdziwy plan, nie pozoracje, prawdziwy plan i działanie w kwestii 15a. Nieważne jaka zapadnie decyzja, chcemy w końcu poznać stanowisko Rządu, Związków, w lewo albo w prawo, a nie krzywo, prosto byle ostro, naprawdę zasługujemy na finał tej telenoweli. Mam 12 lat składek z cywila, chciałbym się dowiedzieć co się stanie z moim uskładanym kapitałem?, czyli doliczy mi Państwo cywila do art.15, czy doliczy mi wszystkie lata przed i po służbie po 65 roku życia, chcę wreszcie poznać decyzję, ile nas będziecie trzymać w szachu, kolejne 20 lat?!

mati
piątek, 30 kwietnia 2021, 15:31

Do karo chyba kolego nie jestes w temacie i zapomnij abyś dwie emerytury dostawał chyba ze będziesz się sądził z państwem latami i znając życie i tak przegrasz

Karo
piątek, 30 kwietnia 2021, 20:07

Mati, kolego, skoro tak jesteś mocno w temacie to oświeć nas wszystkich, na jakiej podstawie miałaby zniknąć ustawa a z niej art.15a?, nie mówię że to niemożliwe, ale na jakiej podstawie ludzie mieli by stracić lata uczciwej pracy, powiedz, poza tym skoro jest alternatywa art.15 vs art.15a, czyli wliczamy cywila do emerytury mundurowej/cywilnej ZER/ZUS albo do emerytury tylko mundurowej ZER, to na jakiej podstawie miałbyś to utracić, jaka podstawa prawna może to zabrać, odebrać ludziom, ich lata składkowe, kasę odłożoną na kontach ZUS, każdy ma potwierdzenia, świadectwa pracy, subkonto, wytłumacz nam nieoświeconym logicznie i merytorycznie.

Tweets InfoSecurity24