Niemieckie władze potwierdzają, że Aleksieja Nawalnego próbowano otruć nowiczokiem

2 września 2020, 16:49
Nawalny, wikimedia cc 4.0
Fot. Evgeny Feldman/Wikimedia Commons, CC BY 4.0

Rząd Niemiec przez swego rzecznika Steffena Seiberta poinformował, że istnieją "jednoznaczne dowody na to", że Aleksieja Nawalnego próbowano otruć środkiem bojowym z grupy Nowiczok, tj. tym samym, którym w 2018 roku usiłowano zamordować w Wielkiej Brytanii byłego oficera GRU Siergieja Skripala.

Rzecznik rządu Niemiec poinformował w komunikacie, że istnieją "jednoznaczne dowody na to", że rosyjskiego opozycjonistę usiłowano otruć środkiem bojowym z grupy Nowiczok. Niemiecki rząd poinformuje o ustaleniach lekarzy dotyczących wyników testów toksykologicznych ambasadora Rosji w Londynie, informacje przekaże też swoim sojusznikom w NATO oraz krajom Unii Europejskiej - oznajmił Seibert. 

Rząd federalny przedyskutuje ze swymi partnerami właściwą, wspólną odpowiedź (na sprawę Nawalnego), biorąc pod uwagę reakcję Rosji.

rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert

Szefowa ministerstwa obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer oznajmiła, że instytut Bundeswehry, który badał próbki pobrane od Nawalnego, ma certyfikat Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył z kolei, że Moskwa nie otrzymała od Niemiec informacji w sprawie Aleksieja Nawalnego i nadal czeka na odpowiedzi Berlina na swe pytania w tej sprawie.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas powiedział na spotkaniu z rosyjskim ambasadorem Siergiejem Nieczajewem, którego wezwano do MSZ, że Rosja musi przeprowadzić pełne i przejrzyste śledztwo w sprawie próby otrucia Nawalnego, odnaleźć winnych i ich ukarać.

Pierwsze szersze komentarze wygłosili rosyjscy parlamentarzyści. "Oświadczenia rządu RFN o możliwym otruciu Nawalnego powinny być obowiązkowo poparte konkretnymi i ważkimi dowodami" - oświadczył szef komisji spraw zagranicznych Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu Rosji) Leonid Słucki. Również on powołał się na fakt, że strona niemiecka na razie nie odpowiedziała na zapytanie rosyjskiej prokuratury. Zapewnił, że Rosja jest zainteresowana wyjaśnieniem powodów stanu Nawalnego i jest otwarta na współpracę. "Liczymy na zrównoważone stanowisko naszych partnerów niemieckich" - powiedział Słucki.

Deputowany Dumy Andriej Ługowoj, którego brytyjscy śledczy podejrzewały o udział w otruciu radioaktywnym polonem byłego funkcjonariusza FSB Aleksandra Litwinienki, oznajmił, że oświadczenie rządu Niemiec jest prowokacją. Parlamentarzysta ocenił, że gdyby doszło do otrucia, to nielogiczna byłaby zgoda władz Rosji na przewiezienie Nawalnego ze szpitala w Omsku do Berlina.

Przypomnijmy, Aleksiej Nawalny 20 sierpnia poczuł się źle na pokładzie samolotu lecącego z Tomska do Moskwy i stracił przytomność. Samolot z chorym opozycjonistą musiał lądować w Omsku na Syberii, gdzie był on najpierw hospitalizowany. Współpracownicy Nawalnego od początku twierdzą, że próbowano go otruć. Z Omska - na żądanie rodziny - 22 sierpnia Nawalny został przewieziony do szpitala Charite w Berlinie

Nowiczok to środek chemiczny opracowany w czasach ZSRR, o którym głośno zrobiło się za sprawą próby otrucia byłego pracownika GRU Siergieja Skripala i jego córki  w 2018 roku. Wielka Brytania wskazała wtedy z nazwiska dwóch agentów rosyjskiego wywiadu wojskowego jako głównych podejrzanych w tej sprawie, co doprowadziło do największej fali wydaleń rosyjskich dyplomatów i szpiegów na Zachodzie od czasów zimnej wojny. Rosja zaprzeczała wielokrotnie, by miała cokolwiek wspólnego z próbą zabójstwa Skripala.

PAP/IS24

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 40
easyrider
piątek, 4 września 2020, 09:13

Gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta. Nowiczok czy nie, służby Moskwy czy Kijowa zadziałały - nie nasz problem. Niech się Niemcy szarpią z Rosją a my miejmy, to w głębokim poważaniu. Nie wcinajmy się w ten konflikt. To dla nas czas na budowę własnego potencjału.

Nicpon
czwartek, 3 września 2020, 22:40

Niemcy podobnie jak anglicy Nic nie zrobią

Olo
czwartek, 3 września 2020, 16:21

Jakieś, jakiekolwiek ślady tej zadziwiającej (truje i otruć nie może) substacji na: współpasażerach w rosyjskim samolocie, ekipie karetki z Omska, personelu szpitala w Omsku, załodze samolotu do Niemiec, ekipie z karetki i personelowi szpitala w Berlinie, współpracownikach Nawalnego? Ślady, objawy, trupy?

Stirlitz
czwartek, 3 września 2020, 11:32

Cel trucia opozycji i krytyków kremla został osiągnięty. Od lat nie ma w rosji nikogo kto mógłby odebrać władzę kagiebiście. Wszyscy, którzy odważą się postawić bandycie umierają lub są truci, by potem ich życie było długą wegetacją będąc ostrzeżeniem dla następców. To książkowe metody KGB.

USA
czwartek, 3 września 2020, 09:36

Cóż wchodzę na defence24 i widzę te same komentarze broniących Rosji co na Interii WP Onecie .Dziwny zabieg okoliczności? Czy może tak działają brygady sieciowe Kremla?

Rhotax
piątek, 4 września 2020, 10:30

Tak działają . Jak temat lub wydarzenia są bardzo nie na rękę Moskwie to atakują hakerami portal (co miało miejsce ) . W przeciągu roku nauczyłem się ich rozpoznawać po kalce jaką stosują i już stają się nudni przez te same metody mogliby zmienić ...ale rubel spada , PKB maleje konkretnie mogą nie mieć kasy na Socjologów/Memetyków/Socjotechników i innych speców od Dezinformacji (przypuszczam że nawet nie maja pojęcia o Memetyce i teorii Dawkinsa ...).

ziew
sobota, 5 września 2020, 22:09

Jak bardzo twoje życie jest smutne i bezcelowe, jeśli od roku wchodzisz na ten blog,żeby nauczyć się rozpoznawać czyiś styl postów? Czy to już paranoja? (pytanie retoryczne)

bender
czwartek, 3 września 2020, 19:55

To nie jest przypadek, to wojna informacyjna.

i tyle w temacie USA...
czwartek, 3 września 2020, 18:21

@USA USA ogłosiły sankcje wobec prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Fatou Bensoudy. Pompeo: „Każda osoba fizyczna lub podmiot, która będzie nadal pomagać prokurator również podlega sankcjom”. Prokurator Trybunału chce rozpocząć śledztwo w sprawie ewentualnych zbrodni wojennych popełnionych przez żołnierzy amerykańskich w Afganistanie.

Rhotax
piątek, 4 września 2020, 10:16

Odbiegasz od tematu . Aczkolwiek śledztwo chciał rozpocząć ale przeciwko żołnierzom Radzieckim jacy dokonali tysięcy zbrodni wojennych w czasie najazdu na Afganistan . I sankcje wprowadziła FR przeciw niemu .

Tweets InfoSecurity24