Reklama

Służby Mundurowe

Fot. www.bilderdienst.bundestag.de

Niemcy z nową koncepcją obrony cywilnej

Ostatnie wydarzenia o charakterze terrorystycznym w Niemczech doprowadziły do zmian w koncepcji obrony cywilnej. Nowa koncepcja przewiduje m.in. zwiększenie rezerw szczepionek przeciwko ospie i antybiotyków.

Jest to pierwsza aktualizacja tej koncepcji od 1995 roku. Nowy projekt będzie przedłożony 24 sierpnia. Jego autorzy zwracają uwagę, że „coraz bardziej wrażliwa nowoczesna infrastruktura i duże uzależnienie od surowców stanowią różnorodne miejsca wrażliwe na atak”.

Koncepcja rozważa również wprowadzenie zapasów kombinezonów chroniących całe ciało i drogi oddechowe. Przywiązuję się też dużą wagę do kanałów komunikacji ze społeczeństwem wskazując na radio, telewizję, syreny, megafony oraz wysyłanie wiadomości sms i oczywiście łączności internetowej. Istotne ma być również przyspieszenie mobilizacji służb pomocy technicznej, której mają być gotowe w przeciągu 24 godzin na terenie całych Niemiec.

Nowa koncepcja zakłada, że w przypadku ataku z wykorzystaniem broni masowego rażenia, przed szpitalami mają być zorganizowane punkty dekontaminacji. Pracuję się również nad minimalnym wykorzystaniem energii elektrycznej. W sytuacji kryzysowej Federalna Agencja Sieci musi być w stanie regulować odłączenie z sieci lub priorytetowe zaopatrzenie w energię elektryczną. Dodatkowo w 140 lokalizacjach mają być zgromadzone zapasy ropy naftowej pozwalające na zaopatrzenie ludności przez 90 dni. Trwa obecnie dyskusja na temat konieczności stworzenia rezerw żywności.

Rząd wystosował również szereg rekomendacji dla obywateli. Według nowej koncepcji, każde gospodarstwo domowe powinno być wyposażone w podręczne apteczki, ciepłe koce, węgiel, drewno, świece, latarki, baterie, zapałki, naładowane akumulatory i rezerwy gotówki.

Za kwestie związane z obroną cywilną odpowiada Federalny Urząd Ochrony Ludności i Reagowania Kryzysowego. Zajmuje się on m.in. wydawaniem specjalnych broszur z konkretnymi zaleceniami i wskazówkami. Ostatnia z nich, wydawana w maju 2016 r., była poświęcona kwestiom samopomocy na wypadek ataku terrorystycznego.

Czytaj też: Niemcy wracają do odstraszania. Biała Księga: „Nuklearne zdolności NATO gwarancją bezpieczeństwa, Rosja – wyzwaniem”

 

Reklama

Komentarze

    Reklama