Dodatki funkcyjne wkraczają do PSP

28 września 2021, 12:41
Państwowa Straż Pożarna, strażak, psp. fot. zwarycz kg psp
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. kpt. Piotr Zwarycz, Zespół Prasowy KGPSP

Dodatek funkcyjny w Państwowej Straży Pożarnej niebawem, bo już 1 października, stanie się faktem. Odpowiednie rozporządzenie, wprowadzające nowe rozwiązania dla funkcjonariuszy PSP, opublikowano już w Dzienniku Ustaw.

Wprowadzenie do PSP dodatku funkcyjnego nie jest zaskoczeniem, bowiem obowiązek implementacji tego rozwiązania w strażackich strukturach na szefa MSWiA nałożyła tzw. superustawa, uchwalona jeszcze w 2020 roku. Projekt odpowiedniego rozporządzenia pojawił się już w połowie kwietnia tego roku, a wczoraj dokument opublikowano w Dzienniku Ustaw.

Jak będzie wyglądał dodatek funkcyjny u strażaków? Katalog stanowisk jest szeroki. Do dodatku uprawnieni będą m.in. komendant główny wraz z zastępcami, komendanci wojewódzcy oraz komendanci miejscy i powiatowi. Ale będą mogli go pobierać też np. dowódcy Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych, dowódcy zmiany, sekcji i zastępu, a także m.in. kanclerz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Osób, które będą mogły otrzymać dodatek funkcyjny, jest jednak znacznie więcej, a wszystkie stanowiska ujęto w załączonej do rozporządzenia tabeli.

 

Kluczowym stwierdzeniem, w przypadku dodatku funkcyjnego, jest "będą mogli". Z przepisów wynika, że dodatek nie będzie obligatoryjny. Jak bowiem zapisano w rozporządzeniu, "przesłanką uprawniającą do otrzymywania dodatku funkcyjnego (…) jest brak złożenia w terminie do 14 dni od dnia powołania lub mianowania oświadczenia o zrzeczeniu się uprawnienia do tego dodatku". Oznacza to, że funkcjonariusz będzie mógł zrezygnować z jego pobierania i pozostać przy dodatku służbowym.

Dodatek funkcyjny, o którym mowa w art. 87 ust. 1 pkt 4b ustawy, przyznaje się strażakowi w miesięcznej stawce kwotowej w wysokości do 70 proc. sumy otrzymywanego uposażenia zasadniczego i dodatku za stopień i nie niższej od otrzymywanego dotychczas dodatku służbowego.

fragment rozporządzenia MSWiA w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej 

Dodatek funkcyjny – jak czytamy w rozporządzeniu  "przyznaje się strażakowi w miesięcznej stawce kwotowej w wysokości do 80 proc. przeciętnego uposażenia funkcjonariuszy, (…). Wysokość dodatku nie może przekroczyć 67 proc. minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy (…) Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce". 

Rozporządzenie, nim zostało opublikowane, konsultowane było ze strażackim środowiskiem. MSWiA przychyliło się do części uwag, jakie zgłosili związkowcy. Przykładowo, resort spraw wewnętrznych i administracji uzupełnił stanowiska służbowe uprawniające do pobierania dodatku funkcyjnego o "kierowników sekcji" w komendach powiatowych i miejskich PSP. Co więcej, w wykazie urzędnicy uwzględnili też: starszego dyżurnego stanowiska kierowania, dyżurnego stanowiska kierowania, starszego dyżurnego szkolnego stanowiska kierowania oraz dyżurnego szkolnego stanowiska kierowania. Jak podkreślali związkowcy, są to stanowiska, na których zadania są tożsame z dyżurnym operacyjnym i jego zastępcą, do których dodatek funkcyjny zgodnie z przepisami może trafić. 

W wyniku konsultacji wprowadzono też korekty w tabeli dotyczącej zaszeregowania stanowisk służbowych w Komendach Wojewódzkich PSP, z wyłączeniem ośrodków szkolenia, do poszczególnych grup uposażenia zasadniczego. Rozdzielone zostało stanowisko "Zastępcy dyżurnego operacyjnego w zależności od kategorii KW PSP, analogicznie jak ma to miejsce w przypadku Dyżurnego operacyjnego – poz. 11 i 14, a następnie przypisanie dla Zastępcy dyżurnego operacyjnego (w KW I kat.) – 10 grupy, natomiast dla Zastępcy dyżurnego operacyjnego (w KW II kat.) – 9 grupy uposażenia zasadniczego".

To jednak nie jedyne zmiany wynikające z rozporządzenia. Dotyczą one także m.in. dodatków służbowych i motywacyjnych oraz zaszeregowania na stanowiskach służbowych. W kwestii dodatku służbowego MSWiA zamierza zastąpić warunki i okoliczności przyznania dodatku służbowego przesłankami jego przyznawania. Wprowadzono również przesłanki podwyższania oraz obniżania tego dodatku. Zgodnie z nowymi regulacjami, dodatek służbowy nie będzie przysługiwał strażakowi pobierającemu dodatek funkcyjny. 

Podobnie jak w przypadku dodatku służbowego, także w przypadku dodatku motywacyjnego MSWiA ma zamiar zastąpić warunki i okoliczności jego przyznania przesłankami. Dodatek ten – jak czytamy w uzasadnieniu – można przyznać wszystkim strażakom. Wskazano też, że dodatek motywacyjny przyznaje się w związku z realizacją w danym okresie czynności służbowych i określono, że w przypadku zmiany przesłanek przyznania tego dodatku w danym okresie, możliwe jest jego obniżanie lub podwyższanie.

Dodatkowo MSWiA dokonało m.in. zmian dotyczących zaszeregowania stanowisk służbowych. Stanowiska służbowego "zastępca naczelnika ośrodka szkolenia" podwyższono grupę uposażenia zasadniczego z grupy 12. na grupę 13. 

Zmiany wejdą w życie 1 października, a więc – biorąc pod uwagę terminy zawarte w przepisach – już niebawem przekonamy się ilu mundurowych z PSP, uprawnionych do pobierania dodatku funkcyjnego, będzie zainteresowanych nowym rozwiązaniem. Warto bowiem pamiętać, że zgodnie z ustawą o PSP. "strażakowi uprawnionemu do dodatku funkcyjnego, w zamian za czas służby przekraczający normę (...) nie przysługuje czas wolny (...) ani rekompensata pieniężna".

DM

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 24
Samael
wtorek, 28 września 2021, 22:15

Panowie strażacy proponuje zajrzeć na stronę zrzutka pl. i zobaczyć ile dzieci umiera i zbiera pieniądze na operację. A wy tylko kasę z naszych podatków doicie.Dodatek za wysługę dla osób niezastąpionych w służbie czyli np. oficer który kupuje papier toaletowy, dodatek funkcyjny aby jeszcze więcej wydoić przed emeryturą, naliczanie z 1 miesiąca żeby emeryturą była większa od pensji , żenada i wstyd. Ale jak to się u was mówi Bogu na chwałę ludziom na pożytek.

Samael, robisz to samo co gaciowy i zarabiasz 2 razy mniej ?
środa, 29 września 2021, 11:27

Wiesz co to jest demagogia ? Po co nam nowe helikoptery ? Dajmy kasę na szpitale. Po co nam jakieś dodatki w mundurówce ? Dajmy na domy dziecka. Po co strażakom i policjantom podwyżki ? Dajmy na boisko do koszykówki itd. To jest demagogia. W zrównoważonym państwie funduszy powinno wystarczyć na wszystko, w tym na bezpieczeństwo. Wypisywanie rzeczy typu zabierzmy tu, dajmy tam świadczy o całkowitym braku znajomości funkcjonowania aparatu państwa.

Samael
środa, 29 września 2021, 15:56

Co więcej opinia publiczna powinna się dowiedzieć o naliczaniu jakie funkcjonuję w PSP , a każdy komendant który podnosi dodatek na ostatni miesiąc powinien ponieść konsekwencje , gdyż jest to zwykłe wyłudzenie .

Samael
środa, 29 września 2021, 15:46

Masz racjię jest to trochę demagogia. Ale czy uważacie ,że naliczanie emerytury z ostatniego miesiąca jest fer w stosunku do innych pracujących do 65 roku życia .Dla nieznających tematu ,strażak przed emeryturą dogaduje się z komendantem aby ten podniósł mu dodatek na ostatni miesiąc np. o 2000 zł. i naliczanie jest z pensji o 2 tys większej czyli taki klient dostaje emeryturę dużo wyższą niż miał pensję. Czy dodatek do pensji 2500 tys . po 28 latach pracy w biurze np. przy układaniu grafików jest w porządku. Nie wspomnę o stanowiskach biurowych których powinno być dwa razy mniej . Podwyżki powinny być ,jak najbardziej ,ale takie naliczanie jest kpiną .Czekam na komentarze bohaterowie czy wasze naliczanie jest w porządku???

Lex
środa, 29 września 2021, 22:04

To bardzo poważne zarzuty i jeżeli nie masz dowodów to się zastanów, bo internet nie anonimowy

Samael
środa, 29 września 2021, 22:46

Nie strasz, prawda w oczy kole.

PSP
środa, 29 września 2021, 18:37

...a kto ci bronił iść do munduruwki....teraz widzisz problem.....? Atakujesz ludzi w mundurze......szkoda ja nie pytam się ciebie ile zarabiasz i jak co naliczą emeryturę...mnie to nie interesuje......jak chcesz mieć tak samo to przebranżowić się trzeba a nie urządzać pyskówki. Pozdrawiam.

Tak już jest i tego nie zmienisz
środa, 29 września 2021, 17:14

Czy to jest uczciwe to każdy niech sobie odpowie sam. Na pewno jest zgodne z literą prawa. Osoby przyjęte po 2012r. będą miały emkę 60% po 25 latach liczone z 10 wybranych lat. Polecam art.18f.

Sebaxll
środa, 29 września 2021, 01:43

Panie Samael proszę podziel się wiedzą w jakiej ilości swojego wynagrodzenia miesięcznego przeznacza Pan na pomoc bliźniemu?

środa, 29 września 2021, 01:15

Idź sprawdź się w tym zawodzie, a zmienisz zdanie. Minerałów.

Str
wtorek, 28 września 2021, 21:45

To ja już wolę swoje nadgodziny bo defacto wyjdę lepiej niż będąc na dodatku funkcyjnym.

Dostaniecie panowie strażacy po 50 zł więcej i zapomnijcie o płatnych nadgodzinach.
wtorek, 28 września 2021, 18:26

Zastanówcie się, służbowy może być do 50% i kto tyle ma ? Ile macie 5-10-15% ? Ten może być 70% to zaproponują wam może z 20%.

...
piątek, 8 października 2021, 14:04

Myliłem się. Proponują dokładnie tyle samo co służbowy. Leci z nami pilot ?

j
wtorek, 28 września 2021, 17:24

Wraz z możliwością przyznania dodatku funkcyjnego powinno pójść pieniądze na budżet płacowy, bo większość komend nie ma pieniędzy na podniesienie dodatków służbowych, a więc również i na funkcyjne. W sumie to w większości komend wszyscy funkcjonariusze oprócz komendantów, dowódców i naczelników nie mają nawet połowy maxymalnego dodatku służbowego.

XpspX
środa, 29 września 2021, 15:47

Pytanie czy ów dodatek funkcyjny wprpwadzony zamiadt slużbowego bedzie tak samo wliczany do naliczania emerytalnego....bo narazie nie ma nic o zmianie ustawy a tam jest zapisane ze dodatek sluzbowy sie wlicza....zeby zaraz sie nie okazalo ze po przejsciu na dodatek funkcyjny przechodzac na emeryturę nie bedzie on wliczany i wtedy co..?

Tweets InfoSecurity24