MON zapłaci za nową bazę LPR

9 grudnia 2019, 13:55
H135 LPR
Fot. LPR

Prawie dwa hektary w Kokotowie przekazały władze Wieliczki Lotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu. Umowę darowizny w tej sprawie podpisali w poniedziałek w urzędzie wojewódzkim władze Wieliczki, województwa i LPR. Budowę bazy w całości sfinansować ma Ministerstwo Obrony Narodowej. 

Obecna baza LPR mieści się na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice. Potrzeba rozbudowy tego portu spowodowała, że LPR zaczęło szukać nowej lokalizacji. "Po wielu, wielu konsultacjach i wizjach lokalnych została wytypowana działka w Kokotowie (powiat wielicki)" – powiedział w poniedziałek dziennikarzom dyrektor LPR prof. Robert Gałązkowski.

Dodał, że optymistyczna wersja zakłada, że nowa siedziba LPR w Kokotowie powstanie za półtora roku. Obecnie kończony jest projekt budowlany obiektu, potem ogłoszony będzie przetarg na wykonawcę. Zgodnie z przekazanymi przez niego informacjami, budowę bazy w całości sfinansuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Koszt inwestycji wyniesie 10 mln zł.

Mamy zapewnienie MON-u o sfinansowaniu całości budowy tej bazy. Za kilka dni podpiszemy porozumienie z Ministerstwem Obrony Narodowej i Ministerstwem Zdrowia. Na jego mocy MON uruchomi środki na rzecz LPR.

dyrektor LPR prof. Robert Gałązkowski

23 lipca 2019 r. zawarto umowę mówiącą, że Skarb Państwa nabył od Gminy Wieliczka (w drodze zamiany) prawo własności nieruchomości w Kokotowie. W celu przeniesienia praw do nieruchomości na rzecz LPR wojewoda małopolski wydał zarządzenie, na którego podstawie starosta wielicki (działający jako reprezentant Skarbu Państwa) przekazał w drodze darowizny na rzecz LPR nieruchomość nabytą wcześniej przez Skarb Państwa. "Niejednokrotnie mogliśmy się przekonać, jak strategiczna jest rola LPR-u w systemie ratownictwa medycznego" – podsumował wojewoda małopolski Piotr Ćwik, który podziękował wszystkim zaangażowanym w sprawę nowej bazy LPR.

Władze inwestują

Pod koniec listopada br. Rada Ministrów przyjęła uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie ustanowienia Programu zapobieżenia negatywnym skutkom deficytu pilotów w Śmigłowcowej Służbie Ratownictwa Medycznego (HEMS) oraz modernizacji samolotowego zespołu transportowego w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym w Warszawie, przedłożoną przez ministra zdrowia. Łączne wydatki związane z realizacją programu po wprowadzeniu zmian, w okresie 10 lat, wyniosą 141,5 mln zł. Wtedy też władze zadecydowały, że zmienić ma się lokalizacja bazy HEMS (ang. Helicopter Emergency Medical Service) Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego, zabezpieczającej województwo małopolskie. Zmiana lokalizacji – jak wyjaśniono – wiąże się z rozbudową infrastruktury Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków-Balice.

W komunikacie podano również, że kupione zostaną dwa nowe samoloty do transportu sanitarnego. Wymiana floty – jak podkreślono – umożliwi utrzymanie ciągłej, 24-godzinnej gotowości operacyjnej zespołu transportowego. Nowe samoloty (wraz z nowym sprzętem medycznym) podniosą także bezpieczeństwo i jakość świadczeń medycznych. Co ważne, przetarg na dwa nowe samoloty turboodrzutowe do transportu sanitarnego dla LPR rozpisano pod koniec września, i to po raz trzeci. Termin składania ofert minął 14 października a umowa ma zostać zawarta najpóźniej w grudniu 2019 roku. Przyczyną jest znaczne wyeksploatowanie i problemy z częściami zamiennymi do używanych obecnie maszyn Piaggio P.180 Avanti II, o czym pisaliśmy w momencie ogłoszenia postępowania

Większość środków przeznaczonych na ten cel pochodzić miała z Ministerstwa Obrony Narodowej, na mocy porozumienia, dotyczącego przekazania środków na "modernizację samolotowego zespołu transportowego w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym w Warszawie". Miało to być około 80 proc. wartości kontraktu, a pieniądze miały zostać wyasygnowane z funduszy modernizacyjnych sił zbrojnych. Jak poinformowało InfoSecurity24.pl Centrum Informacyjne Rządu, zakup samolotów nie zostanie jednak sfinansowany z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej, a z budżetu państwa. 

PAP/IS24

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 20
BREN
poniedziałek, 9 grudnia 2019, 18:04

To wygląda na świadome naruszenie dyscypliny finansów publicznych ;)

Pytajnik
poniedziałek, 9 grudnia 2019, 17:41

JAKIM prawem MON wydaje pieniądze na to?

kajmat
wtorek, 10 grudnia 2019, 16:54

Zapewne takim, że kilka lat temu MON nie miało nic przeciw budowie nowej bazy LPR na Balicach i ją tam wybudowano za ok. 6 mln. (działa on tam od stycznia 2014 r.). Po kilku latach (w 2017 r.) wojsko doszło do wniosku, że potrzebuje odzyskać teren nowej bazy LPR, aby rozbudować infrastrukturę infrastrukturę 8 BLTr, więc pokrywa koszty wybudowania nowej bazy w Kokotowie. Normalna rzecz w świetle przepisów kodeksu prawa cywilnego. Pytanie istotniejsze, to takie, kto i dlaczego wówczas zgodził się na budowę bazy na Balicach i czy już wówczas nie kolidowało to z planami rozwoju lotniska / 8 BLTr?

Dudley
poniedziałek, 9 grudnia 2019, 23:35

Prawo i Sprawiedliwość jest po stronie rządu, nie po stronie obywateli, tak zagłosowaliśmy.

hermanaryk
poniedziałek, 9 grudnia 2019, 20:12

Bo jak co do czego przyjdzie, to głównie on będzie z tego korzystał. A na spółkę ze służbami cywilnymi wychodzi taniej.

Helidevill
poniedziałek, 9 grudnia 2019, 21:31

Brawo, GPRy do rozwiązania, szkoda na nie kasy

ursus
poniedziałek, 9 grudnia 2019, 17:20

MON widać zakończył już modernizację WP i finansuje działania poza wojskowe - przy czym te 10 milionów, to pewnie pomostowe.

Dudley
poniedziałek, 9 grudnia 2019, 16:02

To może prezydent Warszawy niech zgłosi zapotrzebowanie na nowy most, albo nowy odcinek metra. Łatwo da się argumentować że szybciej dotrą na wschód sojusznicze posiłki, a z metra można zrobić zapasowe stanowisko dowodzenia i schron dla władz państwa. Tak to możemy przeznaczać nawet i 10%PKB na obronność, a armię będziemy nieć jak Watykan.

ech.....
poniedziałek, 9 grudnia 2019, 15:52

Znowu pieniądze z MON na cele cywilne. Może jeszcze autostrady wojsko zacznie fundować? Chce się wyć......

Kornik
poniedziałek, 9 grudnia 2019, 17:06

No to w niektòrych powiatach wojsko jakieś tam drogi budowało więc to się może spełnić :)

Paweł P.
poniedziałek, 9 grudnia 2019, 16:32

Idealny efekt synergii, nie widzisz tego? Co prawda koszt, ale efekt skali będzie.

Tweets InfoSecurity24