Specjalny zespół opracuje wytyczne dla systemu łączności państwa

Autor. Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej
W resorcie spraw wewnętrznych i administracji powołany został specjalny zespół, którego zadaniem będzie przygotowanie i wdrożenie rozwiązań niezbędnych do budowy, utrzymania oraz rozwoju Systemu Bezpiecznej Łączności Państwowej (SBŁP) w latach 2025–2027. W skład gremium wejdą nie tylko przedstawiciele MSWiA, ale też Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej oraz Służby Ochrony Państwa.
W dzienniku urzędowym MSWiA opublikowane zostało zarządzenia szefa resortu w sprawie powołania Zespołu do wypracowania i wdrożenia rozwiązań organizacyjnych i funkcjonalno-technicznych oraz pozostałych wymagań i warunków związanych z budową, utrzymaniem oraz rozwojem Systemu Bezpiecznej Łączności Państwowej w latach 2025-2027.
Zespół będzie działał jako organ pomocniczy ministra i zajmie się szerokim zakresem zadań. Do jego obowiązków należeć będzie m.in. opracowanie propozycji udziału poszczególnych służb i instytucji w tworzeniu systemu, przygotowanie zasad korzystania z niego przez użytkowników, a także wskazanie minimalnych wymagań technicznych i funkcjonalnych. Wśród zadań zespołu znalazło się także na przedstawienie propozycji rozwiązań zapewniających interoperacyjność systemów łączności i komunikacji administracji publicznej, służb podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych oraz innych wydzielonych systemów łączności, w tym systemów pozostających we właściwości Ministra Obrony Narodowej.
Pierwszym istotnym terminem w pracach zespołu będzie 31 października 2025 r. Do tej daty przygotowane mają zostać propozycje uregulowań do projektów aktów wykonawczych związanych z ustawą o ochronie ludności i obronie cywilnej.
Czytaj też
W skład zespołu wejdą przedstawiciele MSWiA oraz kluczowych instytucji państwowych. Przewodniczącym gremium ma być wiceszef resortu sprawujący nadzór nad Departamentem Teleinformatyki MSWiA, a jego zastępcą będzie pełnomocnik MSWiA do spraw organizacji Systemu Bezpiecznej Łączności Państwowej. Do gremium należeć będą też przedstawiciele Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej oraz Służby Ochrony Państwa.
W pracach zespołu wezmą również udział eksperci wyznaczeni przez Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Aktywów Państwowych, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencję Wywiadu, Służbę Kontrwywiadu Wojskowego, Służbę Wywiadu Wojskowego oraz Krajową Administrację Skarbową. Do zespołu zaproszono też przedstawiciela Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, a także instytutów badawczych i agencji takich jak NASK, Polska Agencja Kosmiczna czy Urząd Komunikacji Elektronicznej.
Zespół jest zobowiązany do przedstawiania corocznych raportów z postępów ministrowi oraz pełnomocnikowi rządu ds. SBŁP. Po zakończeniu realizacji powierzonych mu zadań jego działalność zostanie rozwiązana. „W ramach zespołu przewodniczący zespołu może tworzyć grupy robocze do realizacji określonych zadań, w tym w szczególności związanych z inwentaryzacją systemów łączności i komunikacji (…) utrzymania, zabezpieczenia oraz rozwoju poszczególnych podsystemów SBŁP, a także zapewnienia organizacji i nadzoru nad SBŁP” – czytamy w dokumencie.
WIDEO: Wiceminister finansów: wszyscy funkcjonariusze powinni być traktowani równo, jeśli wykonują te same zadania