Media: Polski wywiad dostarczył dane o powiązaniach otoczenia Trumpa z Rosją

14 kwietnia 2017, 17:04
Donald Trump White House

Dane wywiadowcze zebrane przez niemiecki, polski i estoński wywiad w ramach rozpoznania radioelektronicznego dostarczyły władzom USA informacji na temat niebezpiecznych powiązań między doradcami prezydenta Donalda Trumpa, a rosyjskimi szpiegami - podaje brytyjski The Guardian.

Jak podkreślają brytyjscy dziennikarze, Wielka Brytania odegrała kluczową rolę w "zaalarmowaniu Waszyngtonu" na temat kontaktów, które ludzie z otoczenia Donalda Trumpa mieli z członkami rosyjskiego wywiadu. Pierwsze informacje na ten temat miały pojawić się jeszcze pod koniec 2015 roku. Brytyjskie służby specjalne GCHQ (Centrala Łączności Rządowej) miały przekazać je Amerykanom w ramach wymiany informacji - podaje The Guardian za źródłem w wywiadzie - latem 2016 roku, na ręce szefa CIA Johna Brennana.

Według nieoficjalnych informacji swój udział w rozpracowywaniu powiązań między doradcami Trumpa, a "znanymi lub podejrzanymi" agentami z Rosji miały mieć również dane wywiadowcze z takich krajów, jak Polska, Niemcy, Estonia, Holandia czy Francja. Materiały dostarczyła również Australia, wchodząca w skład Sojuszu Pięciorga Oczu (porozumienie instytucji szpiegowskich).  

The Guardian podkreśla, że Donald Trump, ani nikt z jego otoczenia, nie był jednak przedmiotem prowadzonej operacji. Dane na temat bliskich powiązań z Rosjanami zostały zebrane - według źródeł w wywiadzie - "przez przypadek", podczas prowadzenia obserwacji działań rosyjskiego wywiadu. Według dziennikarzy, ten sam "wzór" miały zauważyć służby kilku krajów, nie tylko Brytyjczycy. Wielkiej Brytanii zależy na pewno na zapewnieniu amerykańskich sojuszników, że nie byli oni ich celem. Szczególnie w obliczu rzucanych przez obecnego prezydenta USA Donalda Trumpa oskarżeń pod adresem GCHQ. Na swoim Twitterze oskarżył on administrację Baracka Obamy o podsłuchiwanie Trump Tower, w którym kluczową rolę - według rzecznika Białego Domu Seana Spicera - miała brać właśnie GCHQ. Obecne władze USA nie miały jednak żadnych dowodów, a swoje oskarżenia oparły o medialne doniesienia stacji Fox News. 

Dziennikarze przypominają, że oskarżenia skomentowały nawet brytyjskie służby, które nie zajmują zazwyczaj stanowiska w takich sprawach. Rzecznik GCHQ stwierdził wprost, że informacje podawane przez prezydenta Trumpa i jego przedstawicieli, to "nonsens", są "absurdalne" oraz należy je "zignorować". Brytyjczycy nie ukrywają jednak, że odegrali ważną role w rozpoczęciu prowadzonych przez FBI czy Senat śledztw w sprawie kontaktów między doradcami Donalda Trumpa, a rosyjskim wywiadem.  

Swoje stanowisko ze względu na prowadzenie rozmów z ambasadorem Rosji w USA, Siergiejem Kislakiem, stracił Michael Flynn, doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego. Powodem lutowej dymisji nie były oczywiście same rozmowy, ale ich temat. Mieli oni bowiem rozmawiać o zniesieniu sankcji. Co więcej, przekazywał on fałszywe informacje na ten temat członkom prezydenckiej administracji, w tym wiceprezydentowi Mike'owi Pence'owi. 

 

 

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
qwerty
piątek, 14 kwietnia 2017, 20:28

Odchodząca administracja Obamy przypominała trochę PO, która z władza rozstać się nie potrafiła. W czasie kampanii wyciekło doprasy wiele pomówień o domniemanej współpracy Trumpa z Rosjanami. Presa (Ny TImes) i media (CNN NBC) rozpisywały się o tym, że anonimowi informatorzy z wywiadu donoszą, że Trump wspólpracuje z Putinem. Problem tylko taki że po przeszukaniach komputerów nie znaleziono nic. Do tej pory nie moga podać żadnych dowodów. Pozostaje teraz pytanie dlaczego kandydata na prezydenta a później prezydenta elekta podsłuchiwały służby Obamy bez dowodów współpracy. Za takie coś wyleciał Nixon. Media jak NY Times szukają teraz wyjścia z sytuacji by nie musiały podać źródła, gdyż było to jawne złamanie zasad demokratycznych. Teraz widać plan przebiega w ten sposób że jako źródło informacji podają rózne zagraniczne słuzby do których amerykańskie prawo nie ma zastosowania (min. nasze inwigilowane przez Rosję) oraz przypadek jakko najlepsze alibi jakie mogą teraz wymyślić.

Leo
sobota, 15 kwietnia 2017, 18:01

Ciekawe rze Polskie slurzby nie widza nic na temat zamachu w Smolensku ale maja cos do powiedzena w sprawie Trumpa.

Rain
piątek, 14 kwietnia 2017, 19:05

Wierzę tylko w informacje prezentowane, a brytole robią za mieszaczy w naszej części Europy nie gorzej niż Rosja.

As
poniedziałek, 17 kwietnia 2017, 11:30

Jak przystało na zdrajców USA wszyscy którzy służyli Moskwie nie poniosą żadnych konsekwencji. Nic tylko żyć w luksusach i pisać pamiętniki zamiast zwyczejem Rosyjskch zdrajców łykać arszenik

oooaa
piątek, 14 kwietnia 2017, 18:13

nareszcie NIKT jeszcze nie skomentował był tego doniesienia ponieważ uważam nie wszystko tutaj jest tylko paplaniem sobie ale w postaci różnych wypowiedzi stosowne boty i inne roboty internetowe zbierają gromadzą i przetwarzają zamieszczane komentarze... również analizie podlega w jakiej porze dnia i nocy każdy nadawca co już bardzo wiele mówi a przynajmniej wraz z innymi informacjami pozyskiwanymi z mnóstwa innych źródeł już bardzo wiele mówi o danym obywatelu.... my sobie tak niby gadamy spoko na różne podsuwane nam tematy... a za to zwyczajnie handlowo serwis powinien nam płacić bo każda wypowiedź jest wartością dodaną do już pozyskanych informacyj z iinych źródeł... czem się zwyczajnie HANDLUJE !!! w Świecie... jak by nie patrzył tutaj wizytujący są co najmniej pasjonatami specjalności wojskowych obronnych i innych powiązanych... jam jest na ten przykład obecnie programistą tak już z 15 ponad lat... i jedynie tutaj zaglądam co się dzieje jak mi nad głową lecą wysoko nocą i cały budynek jakoby ucho ma właściwość wzmacniania i ja to dokladnie każdy przelot słyszę i szukam odpowiedzi co to było kilka dni temu nocą leciały.... A !!! heureca !.... do Orzysza leciały Ameryka !!! i już nazajutrz oficjele pieją w tv... ale z niepokojem jednak czasem do Was tu zaglądam... i o wypowiedzi china że w razie czego obronią koree która może dalej szykować się testować i tworzyć nowe rodzaje rakiet i testy bomb atomowych w celu zbombardowania USA a USA mają groźbę że china nie pozwoli aby usa wyprzedziło i zepsuło korea tom zabawe póki jeszcze jest na to czas jako Israel zdemolował w Iraku Saddamowi reaktor atomowy co France budowały...

Tweets InfoSecurity24