Los przyszłorocznych funduszy nagród przesądzony

16 grudnia 2020, 21:31
Senat, fot. Marta Marchlewska - Kancelaria Senatu
Fot. Marta Marchlewska/Kancelaria Senatu

O tym, że projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2021 likwiduje fundusze nagród, InfoSecurity24.pl informował już na początku września. Od tego czasu, mimo zdecydowanego sprzeciwu przedstawicieli wszystkich mundurowych formacji, niewiele w tej kwestii się zmieniło, a Senat w podjętej dziś uchwale nie zaproponował poprawek w tym zakresie. Teraz ustawa trafi do Sejmu, ale los przyszłorocznych funduszy nagród jest już raczej przesądzony.

Ustawa okołobudżetowa jest ściśle związana z ustawą budżetową, nad którą obecnie pracuje Sejm. Ale to właśnie w przepisach ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2021 zawarto regulacje zgodnie z którymi fundusze nagród w przyszłym roku nie powstaną. Dlaczego? Jak tłumaczyli twórcy rozwiązań, "działanie takie pozwoli na zmniejszenie w 2021 roku wydatków osobowych w jednostkach sektora finansów publicznych, przy równoczesnym utrzymaniu funduszu wynagrodzeń oraz kadr niezbędnych do realizacji ustawowych zadań". Wiceszef resortu finansów Sebastian Skuza, reprezentujący rząd podczas drugiego czytania ustawy w Senacie, poinformował, że nieutworzenie odrębnych funduszy nagród w całej sferze administracji publicznej, pozwoli na zaoszczędzenie około 694 mln złotych. W kwocie tej, zawierają się też oszczędności wynikające z nieutworzenia funduszy nagród w służbach mundurowych. Jak wyliczali m.in. policyjni związkowcy, w przypadku tej formacji, mowa jest o około 140 mln złotych, co ich zdaniem "w relacji do Budżetu Państwa uznać by można za (oszczędności – przyp. red.) nieistotne". Jak alarmowali, "zamrożenie przyszłorocznego funduszu nagród dla policjantów może przynieść więcej szkód niż korzyści".

Ostatecznie ani Sejm, ani Senat nie zdecydowały się na wprowadzenie poprawek, które przywracałyby fundusze nagród, na co z pewnością liczyli nie tylko mundurowi. Jednocześnie wydaje się, że funkcjonariuszy nie do końca przekonuje tłumaczenie przedstawicieli rządu, którzy wielokrotnie podkreślali, że brak funduszy nagród nie oznacza braku możliwości ich przyznania. I faktycznie, zgodnie z przepisami ustawy, nagrody w przyszłym roku będzie można przyznać, jednak będą one musiały zostać wygospodarowane "w ramach posiadanych środków na uposażenia zasadnicze i dodatki do uposażenia zasadniczego o charakterze stałym". Oznacza to, że dodatkowe świadczenia będą pochodzić z pieniędzy "zaoszczędzonych" m.in. na wakatach czy zwolnieniach lekarskich.

Nie będzie tak łatwo 

Jak mówią sami funkcjonariusze, już sam fakt braku odrębnego funduszu nagród to spora komplikacja. To jednak – jak się wydaje - nie jedyna konsekwencja tych rozwiązań. Po pierwsze, konieczność wypłaty nagród ze środków pochodzących z oszczędności wpływa na to – co oczywiste – że tych oszczędności będzie mniej lub nie będzie ich w ogóle. Problem polegać może na tym, że właśnie z zaoszczędzonych pieniędzy pochodzą np. dodatkowe nagrody, jakie funkcjonariusze otrzymywali chociażby z reguły na koniec roku. Nie jest to oczywiście zasada wynikająca z przepisów prawa, ale pewna praktyka stosowana w wielu (choć nie we wszystkich) służbach. O tym, jak jest ona istotna, można się było przekonać niedawno, kiedy do dysponentów części budżetowych trafiły wytyczne ministra finansów mówiące o tym, że właśnie te zaoszczędzone środki (m.in. na wakatach) należy zwrócić do budżetu państwa, a nie przeznaczać na nagrody. Obserwacja reakcji środowiska nie pozostawia złudzeń - pieniądze, zdaniem mundurowych, powinny pozostać w ich formacjach. Trudno więc nie dojść do wniosku, że w związku z tym, iż te niewydane pieniądze będą w przyszłym roku zastępowały środki z funduszy nagród (do tej pory dodatkowe), nagród może być zwyczajnie mniej. Po drugie, by nagrody w ogóle mogły być przyznawane, niewydane środki nie mogą być przesuwane na żaden inny cel, w tym na tzw. rzeczówkę, a jak mówił na początku października w rozmowie z InfoSecurity24.pl Rafał Jankowski, przewodniczący NSZZ Policjantów, do tej pory, "te środki często przeznaczane były na zupełnie inne rzeczy".

Uchwałę w sprawie ustawy okołobudżetowej przyjął dziś Senat, jednak senatorowie nie zdecydowali się na wprowadzenie poprawek dotyczących funduszy nagród. Ponieważ jednak pojawiło się kilka innych propozycji zmian, które uzyskały poparcie większości izby, ustawa wróci do Sejmu. Ten zajmie się nią jeszcze w tym tygodniu – podobny plan dotyczy głosowania nad budżetem – jednak na tym etapie w kwestii funduszy nagród nic już się raczej nie zmieni. Tak więc na biurko Andrzeja Dudy trafi ustawa likwidująca fundusze nagród, a prezydencki podpis i publikacja w Dzienniku Ustaw rozwieją ostanie nadzieje, że plany na przyszły rok ulegną zmianie. Teoretycznie możliwa jest oczywiście późniejsza nowelizacja przepisów przywracająca fundusze nagród, musiałoby się jednak okazać, że budżet państwa jest w znacznie lepszej kondycji niż przewidywano, a to – biorąc pod uwagę prognozy – jest raczej mało prawdopodobne.

image
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 19
Mech
piątek, 18 grudnia 2020, 10:28

Braki etatowe to są ale nie w biurze. Do kancelarii ciągle dostawiane są biurka... a zadania niektórych są wyemaginowane. Godzina pracy za 5 tys. a daleji luz. Tu trzeba szukać kasy na nagrody. Pisze o SG.

mat
czwartek, 17 grudnia 2020, 22:42

Kto normalny szuka oszczędności w służbach , które idą na pierwszy ogień z lekarzami przeciw pandemii? ja za rok mam 15 lat sluzby i poprostu podziękuję tej formacji biorąc nawet najniższa emeryturę ( około 2500 zł) miesięcznie. I dorobię sobie na spokojnie jako kierowca z gazetami. Po co się szarpać po nocach w weekendy z ćpunami i pijakami? dodatek 1500 zł dostali policjanci z 25 letnim stażem aby pracowali dalej... skoro 70-80 procent z nich pracujących całe życie na drodze i ze społeczeństwem są tak zmęczeni i schorowani że sobie nie wyobrażacie. Lubię tą pracę ale to jak nas traktują to nie jest śmieszne. I nie piszcie abym się zwolnił jak mi się nie podoba bo ktoś ta robotę robić musi. Jak wam w firmie coś nie odpowiada to idziecie do szefa. Jak będzie mu na was zależało to zrobi wszystko aby było ok.

KPP
czwartek, 17 grudnia 2020, 11:54

Liniowi i tak z tego funduszy nagród nie otrzymywali. Niech każda jednostka ujawni ile wypłaciła nagród w danym roku to się ( Ci nieotrzymujący zdziwicie jaka to jest kasa). Kwartalniki to podstawa dla tych co je dostawali.

Zero
czwartek, 17 grudnia 2020, 23:46

Teraz liniowi nic nie dostaną. Kasa za wakaty i L4 na pierwszej linii misi wystarczyć dla rzeszy oficerów

2
sobota, 19 grudnia 2020, 09:17

Kwartalnik oficera to 2-3 tys

czwartek, 17 grudnia 2020, 22:42

dokładnie

Rocky
czwartek, 17 grudnia 2020, 01:24

W tej sytuacji należy pilnie wprowadzić zasadę, że pieniądze za wakaty czy L4 z konkretnej grupy zaszeregowania mogą trafić wyłącznie do policjantów na tej samej grupie. Bo robotę za niezatrudnionych/nieobecnych będą robić ich koledzy na tych samych grupach. Jak nie wejdzie takie rozwiązanie to liniowi mogą się pożegnać z jakimikolwiek dodatkowymi pieniądzami. Bo oficerowie muszą dostać... dostaną więc to co się oszczędzi na liniowych. W końcu wakaty oficerskie obsadzone, a oficer nie będzie miał wypadku w służbie...

Mark
piątek, 18 grudnia 2020, 16:59

Kierownictwo zawsze miało i będzie mieć, najgorzej będzie miała patrolówka, naprawdę szkoda Was

Kalambur
niedziela, 20 grudnia 2020, 22:22

Szkoda ci patrolówki bo sam w niej jesteś, a mnie szkoda każdego liniowca, pierwszoliniowca z ulicy bez względu na miejsce pełnionej służby

Zen
czwartek, 17 grudnia 2020, 23:48

Taa. Na pewno liniowi dostaną, a kierownictwo nie. Masz przykład jak rozdysponowano podwyżki po proteście w którym kierownictwo nie dość, że nie uczestniczyło, to jeszcze utrudniało życie protestującym...

Olo
czwartek, 17 grudnia 2020, 01:16

Będzie jak z waloryzacją. Zamrażamy na chwilę bo kryzys...

Tweets InfoSecurity24