Legislacja
Posłowie zdecydowali w sprawie zmian w dostępie do broni. Chodzi o badania myśliwych
Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu projekt nowelizacji ustawy o broni i amunicji złożony przez Polskę 2050. Nowela zakładała m.in. wprowadzenia cyklicznego obowiązku badań lekarskich dla myśliwych, którzy dziś przechodzą je jedynie w momencie uzyskiwania pozwolenia na broń.
W czwartek posłowie zajęli się projektem nowelizacji ustawy o broni i amunicji złożonym przez Polskę 2050. Projekt przewidywał nałożenie na osoby mające pozwolenia na posiadanie broni w celach łowieckich obowiązku okresowych badań lekarskich i psychologicznych potwierdzających spełnianie kryteriów zdrowotnych związanych z posiadaniem broni oraz zwiększenia częstotliwości, raz na 2 lata badań dla osób w wieku powyżej 70 lat.
Podczas debaty poseł Ewa Szymanowska (Polska 2050) podkreśliła, że celem projektu jest zrównanie wymogów badań dla posiadaczy broni palnej po to, by zapewnić rodakom bezpieczeństwo. Zaznaczyła też, że obecnie w Polsce pozwolenie na posiadanie broni w celach łowieckich wymaga jednorazowego przeprowadzenia badań lekarskich i psychologicznych. Tymczasem osoby posiadające broń w celach ochrony osobistej muszą ponawiać takie badania co pięć lat. Jak dodała, myśliwi to grupa najczęściej korzystająca z broni.
W trakcie pierwszego czytania projekt nowelizacji przygotowany przez Polskę 2050 wspierali posłowie Lewicy. Z kolei posłowie Koalicji Obywatelskiej opowiadali się za dalszymi pracami w komisjach. Przeciw noweli opowiedzieli się za to kluby PSL, PiS i Konfederacja. Podczas debaty głos zabrał także wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek, który podkreślił, że nie ma oficjalnego stanowiska rządu w sprawie projektu.
Ostatecznie posłowie odrzucili w pierwszym czytaniu projekt nowelizacji ustawy o broni i amunicji. Za odrzuceniem projektu głosowało 225 posłów, 203 było przeciw, wstrzymał się 1 poseł.
Czytaj też
Co ciekawe, przed sejmową debatą Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało na swojej stronie internetowej wyniki badań przeprowadzonych przez Fundację Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na reprezentatywnej próbie 1000 osób w wieku 18-75 lat. Z sondażu wynika, że ponad 86 proc. badanych uważa, że myśliwi powinni być objęci obowiązkiem okresowych badań lekarskich, a 88 proc. psychologicznych.
„Rozciągnięcie obowiązku poddawania się cyklicznym badaniom także przez myśliwych to dobry pomysł. Popierają go, jak pokazują wyniki przeprowadzonego badania, Polki i Polacy. Takie badania są normalną praktyką w XXI wieku. To standard, który obowiązuje w wielu innych dziedzinach wymagających odpowiedzialności (np. wśród kierowców, żołnierzy czy policjantów), nie ma powodu by myśliwi mieli być spod tego wyłączeni. Obowiązek badań podkreśli odpowiedzialność myśliwych i ich troskę o bezpieczeństwo, co pozytywnie wpłynie na poprawę ich wizerunku” - wskazał cytowany w komunikacie wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała.